Výstavba domu na kľúč – Kde sa oplatí šetriť a kde nie

výstavba domu na kľúčV dnešnom uponáhľanom svete môže byť naozaj náročné porozprávať sa s niekým zadarmo a naozaj seriózne o tom, ako vylepšiť plánovanú výstavbu domu na kľúč, resp. kde sa dá ušetriť.

Tí, ktorí si chcú postavať dom na kľúč, nechcú platiť zbytočne viac – chcú ušetriť. Taktiež aj stavitelia domov sa chcú vyhnúť stratám . Tým pádom je takáto diskusia v prípravnej fáze veľmi osožná pre obe strany.

Často človek, ktorý si chce dom vystavať, a stavebná firma nájdu kompromisy v tom smere, kde sa dá ušetriť. Problémom však je, že zákazník má mnohokrát nereálne očakávania ohľadom výstavby. A to nie preto, že by to myslel zle, ale jednoducho preto, že sa v danej problematike odborne nevyzná. Koniec koncov, drvivá väčšina investorov stavia za svoj život jeden, niekedy dva domy.

Výnimkou nebýva ani to, že sa klient pozerá na šetrenie reálne, ale napokon je nútený vzdať sa nejakých vylepšení alebo vybavenia domu kvôli tomu, aby sa zmestil do rozpočtu .

Dôležitým faktom ale je, že ak chcete stavať dom, sú tu oblasti, v ktorých by sa nemali robiť kompromisy, len aby sa ušetrilo. Pozrime na niektoré z nich a povedzme si :

Kde sa oplatí šetriť a kde nie?

Na niektorých premenných sa dá šetriť, pri iných to neodporúčame. V nasledovných riadkoch si teda rozoberieme niektoré premenné, ktorých by sa mohli aj nemuseli dotknúť vaše myšlienky ohľadom šetrenia.

Výber oblasti kde chceme stavať:

Keď staviate dom, plánujete investovať do výstavby celkom slušnú sumu. Budete pravdepodobne zvažovať miesto, kde dom postavíte na základe viacerých uvážení.

Mnoho ľudí, ktorí si chcú postaviť dom, sa sústredia na prostredie, v ktorom bude stáť .Toto je samozrejme dôležité- kto by neuprednostnil príjemné prostredie, pred nejakým ponurým?

Ale taktiež treba brať do úvahy aj prístup do práce, škôl, obchodov a ostatných dôležitých miest, kam sa budete potrebovať dostať. Neprehliadnite stav samotného miesta výstavby. Len preto, že sa miesto nachádza v nádhernom prostredí a má výbornú polohu pre prístup k miestam, do ktorých budete musieť dochádzať, ani to Vám nemusí zaručiť, že tento pozemok je vhodný pre výstavbu.

Dávajte si teda pozor na „neviditeľné“ výdavky, ktoré možno teraz nevidíte, ale môžu Vás zastihnúť neskôr. Dobrým príkladom sú napríklad podzemné vody, potreba protiradónovej ochrany, alebo poloha a stav inžinierskych sietí vzhľadom na budúcu polohu domu.

Dizajn:
Správny dizajn Vám „môže zlepšiť život“. Ideálne je držať sa pravidla- „dvakrát strihaj a raz rež“ .To znamená, že najlepšie urobíte ak výberu pôdorysu a dizajnu domu venujete náležitú pozornosť hneď na začiatku. Uistite sa, že v budúcnosti budete bývať v dome, v ktorom sa budete cítiť príjemne a bude spĺňať vaše požiadavky podľa vašich predstáv. Ide taktiež o formu šetrenia, nakoľko v budúcnosti nebudete uvažovať o prerábaní domu, pretože to bude dom aký ste skutočne chceli. Navyše, mnoho zákazníkov si neuvedomuje, že zmeny už aj počas výstavby sú tiež nákladné a je potrebné za ne náležite zaplatiť.

Pamätajte, vaše plány sú to čo váš staviteľ použije na to, aby vytvoril vašu domácnosť. Ak aj prevedie dodávateľ všetky práce takmer dokonale podľa projektu, nezaručí to vašu spokojnosť, ak sú projekt a pôdorys slabo premyslené. Zlé plány tvoria zlú domácnosť.

Vaša kuchyňa

Vaša kuchyňa:
Viacero  vlastníkov domu sa nevyjadruje o svojej novej kuchyni hneď stopercentne pozitívne . Prečo je tomu tak? Ľudia očakávajú od kuchyne veľa. Vaša rodina pravdepodobne strávi najviac času v kuchyni v porovnaní s iným miestnosťami v dome. A toto je ten dôvod, prečo je kuchyňa práve tou miestnosťou v dome, ktorá sa najčastejšie prerába. Ak ešte nemáte kuchyňu postavanú a chcete ušetriť- teraz je ten správny čas premyslieť si správne jej výstavbu. Šetrenie sa prejaví, keď nebudete musieť kuchyňu prerábať za vaše peniaze.

Vaša obývačka

Vaša obývačka:
Takisto ako aj kuchyňa, aj obývačka je miestnosť, ktorá sa používa veľmi často. Dbajte hlavne na priestor, ktorý bude v obývačke. Nechceli by ste sa obmedzovať, krčiť už len pri sledovaní vašej plazmy, však? Bohužiaľ, toto obmedzovanie v obývačke nebýva raritou. Doprajte si miestnosť, ktorú si rozmiestnite tak, že sa v nej budete cítiť pohodlne. Pamätajte, je oveľa ťažšie a samozrejme aj oveľa finančne náročnejšie, zväčšiť miestnosť, ktorú ste si mohli dať postaviť väčšiu už skôr.
Tu si dovolíme ešte malú odbočku k dispozíciám pôdorysu ako takého. Veľa našich zákazníkov má premyslené interiéry a technológie vo svojom budúcom dome. Toto sú veci, ktoré prinášajú efekt (príjemné prostredie na bývanie, pozitívny efekt na hostí, ušetrené prevádzkové náklady). Napríklad také tepelné čerpadlo, realizačné náklady môžu prevyšovať klasický turbokotol 3 a viac násobne a výsledkom je ušetrených povedzme 20 eur mesačne.

Naša skúsenosť však ukazuje, že mnoho zákazníkov, aby dodržali svoje rozpočtové obmedzenie, znižuje podlahovú plochu miestností práve na úkor vychytávok v oblasti technológii a interiéru, ale neskôr, pri realizácii zistia, že keby sú obe detské izby a obývačka o tých pár metrov väčšie, kvalita života spojená s bývaním v tomto priestore by im narástla subjektívne v omnoho väčšej hodnote ako je ušetrených 20 eur/mesiac.
Dispozícia je vždy prvoradá, turbokotol za tepelné čerpadlo môžete v budúcnosti vymeniť (pri zachovaní určitých podmienok) oveľa ľahšie, ako prerábať obvod domu, ak by to vôbec bolo možné. Preto je správne zamyslieť sa nad jednotlivými miestnosťami a ich každodenným využívaním a nezmenšovať spálňu kvôli stoeurovému obkladu v kúpeľni. Obklad sa dá dorobiť/vymeniť, ale tú nešťastnú spálňu už zmeníte len veľmi ťažko.

perfektná kúpelňa

Perfektná kúpeľňa :
Aká to je perfektná kúpeľňa? Ľudia, ktorí vedia aká je takáto kúpeľňa, pochopili jednu vec. Kúpeľňa môže byť miesto, kde si môžete dopriať relax alebo je to miesto, kde sa len osprchujete alebo oholíte. Zariadiť si vašu „perfektnú kúpeľňu“ znamená pre Vás spokojnosť do budúcna a taktiež záruku, že nebudete musieť investovať ďalej, lebo Vám tam nič nebude chýbať. Preto drahšia nie vždy znamená aj lepšia práve pre Vás. Závisí to od vašich zvykov a obľúbených činností. Trávite veľa času v kúpeľni? Potom by ste mali starostlivo premýšľať nad dispozíciou, funkciami a estetikou tejto miestnosti. Chodíte do kúpeľne len pár krát denne na 10 minút a pri sprchovaní ste aj tak hlavou niekde inde? Potom bude pre Vás asi lepšie zredukovať investície do estetiky (a tie sú nemalé) a zamerať sa viac na funkčnosť. Ušetrené peniaze môžete využiť napríklad v kuchyni.

Priestory pre uskladňovanie:
Môže to vyzerať ako neatraktívna časť vášho domu, ale v skutočnosti majú tieto priestory veľký dopad na kvalitu vášho života. Uistite sa, že si vo vašom dome budete môcť uskladniť veci bezproblémovo- či už pôjde o poličky či uskladňovanie vecí pod schodiskom alebo na povale. Pomôže Vám to vytvoriť dom, ktorý bude vyzerať príjemne a prehľadne a zároveň sa v ňom aj budete spokojne cítiť.

Majstri:
Určite nešetrite na kvalitných majstroch a výbornom manažmente výstavby, pretože, ako už viete, to je najdôležitejšia vec pre stavbu bezpečného a kvalitného domova.

Izolácia a vykurovanie:
Rozdiel v mesačných nákladoch na prevádzku nízko-energetického domu vs pasívneho domu nie je až tak razantný, aby ste museli investovať do hrubšej izolácie a drahých technológii. Návratnosť takýchto investícii si dokáže málokto dôsledne spočítať, ale zväčša ide minimálne o desiatky rokov (ak zoberieme do úvahy infláciu, revízie a servis). Málokto si uvedomuje, že pri kvalitnom izolačnom plášti celého domu, sú rozdiely v nákladoch na vykurovanie podľa spôsobu menšie ako pri tehlových domoch.

Okná a šetrenie:

Ak máte kvalitné steny (čo je u nás pravidlom), tak sa určite neodporúča šetriť na oknách. Je to z toho dôvodu, že relatívne vysoký tepelný odpor steny voči nízkemu odporu okien spôsobuje rosenie presklených plôch počas vykurovacej sezóny, najmä pri nedostatočnom vetraní, čo ďalej môže viesť k vzniku kaluží pod oknami, následne plesniam a ďalším problémom.

mala-rekuperacia-do-jednotlivych-miestnosti-mu-hrubka250-470mm-50-m-hod-ovladaci-panelRekuperácia:
Teraz už vieme, že na oknách sa nemá šetriť. Ideálnym doplnkom je riadené vetranie. Ak je ešte priestor v rozpočte na investície do technológii, odporúčame po oknách sa zamerať na rekuperáciu oveľa radšej ako na spôsob vykurovania. Drvivá väčšina ľudí uvažuje naopak. Uvažujú, ako ohrievať vodu/vzduch lacnejšie, lenže v dome s perfektnými stenami a oknami je zbytočné vyhodiť 4 tisíc navyše za efektívnejší spôsob vykurovania, pretože pozitívny finančný efekt je oveľa nižší ako pri klasických, zle zateplených stavbách a tým pádom sa návratnosť reálne blíži k nekonečnu.

Radšej investujte do riadeného vetrania. Okrem toho, že Vám tiež ušetrí pár eur mesačne, pretože vetrá s oveľa nižšími stratami tepla, ako pri klasickom vetraní, Vám riadené vetranie pomôže oveľa viac zvýšiť kvalitu vášho života, ako lepší kotol. Vetrá za Vás, čiže nemusíte myslieť na to, že treba vetrať (ako píšem vyššie v časti o oknách) a máte neustále istotu zdravého domova pre Vás a vašu rodinu.

Veríme, že ak si chcete postaviť Váš dom, mali by ste vedieť, za čo budete platiť. Nemali by ste preplácať. Nešetrite ale v nesprávnych oblastiach. Spotrebujte zodpovedajúce peniaze, aby ste získali bývanie, ktoré chcete a si zaslúžite. Myslite na dispozíciu, veľkosť miestností, odkladací priestor, kvalitný obvodový plášť vrátane okien a vetrania. V týchto oblastiach nešetrite, pretože pridávajú spokojnému bývaniu viac, ako je ich cena, aj keď sa to nedá exaktne spočítať.

A verte nám, keď zainvestujete do „lepšieho“ kúrenia na úkor veľkosti kúpeľne, myslíte si, že si každý deň pri sprchovaní poviete aké to je múdre, že šetríte 20 eur/mesiac? NIE, vaša myseľ bude príliš zaneprázdnená nadávaním na ten nešťastný sprchový kút, kde sa nedá poriadne ani otočiť alebo zohnúť a nie je v ňom nika na odkladanie šampónu. A verte nám tiež, že toto patrí do kategórie problémov, na ktoré si časom nezvyknete. Spomeniete si na to vždy pri danej situácii, aj po rokoch.

Ako dnes už vieme, stres patrí k najväčším faktorom ovplyvňujúcim kvalitu života ako aj k najväčším spúšťačom civilizačných ochorení. Kým pri niektorých položkách domu vieme určiť ich návratnosť v eurách, niektoré faktory ovplyvňujú samotných obyvateľov domu a aj keď nevieme spočítať tieto dopady v eurách, ovplyvňujú spokojnosť a zdravie a ich hodnota je nevyčísliteľná. Tak prečo si stres prinášať aj domov, navyše do nového domu?

Príďte sa k nám poradiť ohľadom výstavby nového domu a spoločne s nami hľadať spôsoby ako optimalizovať vzťah medzi vašim rozpočtom a vysnívaným domom, čo pridať, čo vypustiť, kde šetriť a kde nie. Náš tím je Vám k dispozícii, tešíme sa na Vás ☺

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: