Veľký, alebo malý montovaný dom ?

Pitko domVeľký či malý? Aký montovaný  dom si vybrať?

 

Možno aj Vy bývate v malom bytíku, v ktorom sa tlačíte, platíte vysoké nájomné a už sa neviete dočkať, kedy sa nasťahujete do Vášho vlastného nového veľkolepého domu. Každý bude mať vlastné súkromie. Každý bude mať vlastnú izbu. Och joj. To bude paráda.

Keď sme prišli z nášho malého bytu do súčasného „mega“ domu s podlahovou plochou viac ako 200 m2, bolo všetko krásne, nové a ideálne.  Tešili sme sa každý jeden deň. Vychutnávali každú izbičku, a boli sme pyšní, keď sme naším priateľom mohli ukazovať, kde čo máme. Oslavy a večierky  sme si mohli užívať naplno a pritom sa nebáť, že nám na dvere zaklopú susedia.

Avšak, časom sme zistili, že veľký dom nie je úplne ideálna voľba.  Všimli sme si určité negatívne zmeny, ktoré nastali.  Niektoré z nich tu vymenujem:

Ako rodina sme sa viac odcudzili. Veď každý má vlastnú izbu, vlastný televízor. Každý si začal robiť to svoje a o druhých sa prestal zaujímať. S odstupom času si myslím, že veľký dom odcudzuje viac ako zbližuje. Je to len môj osobný názor, ktorý sa tu snažím riadkami vyjadriť a nijako Vás nechcem od veľkého domu odhovárať. Na každý problém existuje riešenie. A časom sme si to ako rodina uvedomili a začali sme sa znova stretávať v našej obývačke, ako za starých časov v paneláku.

O väčší dom sme sa museli začať viac starať. Je logické, že čas strávený upratovaním 100 m2 plochy je približne raz tak kratší ako plochy o rozmere 200 m2. Ak máte radi upratovanie a robíte ho s radosťou, tak 200 m2 plocha je pre Vás niečo ako výhra. Veď čo je krajšie ako stráviť celý víkend upratovaním.  🙂

Ak upratovanie nie je Vaša parketa, a viete si predstaviť sobotu strávenú úplne inak, tak menší dom je pre Vás určite výhodnejší. No možno sa mýlim a máte v pláne najať upratovačku.

Väčší dom, začal viac papať. Preto pri väčšom dome dobre zvážte, aká celková energetická spotreba zodpovedá Vašim možnostiam. Dnes, keď každý mesiac ohlasujú zvyšovanie cien energií. Buď sa zabezpečíte poriadnou pecou na drevo, alebo si postavíte menší dom, na ktorého prevádzku miniete značne menej.

O tom, ako dosiahnuť nízku energetickú náročnosť bez ohľadu na veľkosť domu, si povieme nabudúce. Prezradím však dopredu, že investičná náročnosť technológii zabezpečujúcich splnenie pasívnych kritérií, je často krát nad rámec očakávaného rozpočtu. Množstvo ľudí nás kontaktuje s požiadavkou na veľký dom v pasívnom štandarde, a pri konzultácii cenovej ponuky sa čudujú, „ako to môže byť také drahé“. Pán Deák už usilovne pracuje na článku o pasívnych domoch, vrátane informácií o investičnej náročnosti úprav a ich návratnosti.

Musíte taktiež rátať s väčšími daňami a väčšou poistkou. Darmo, za veľkosť sa platí viac nielen pri kúpe, ale aj počas prevádzky..  Je tiež pravdou, že menší dom dnes predáte rýchlejšie, než dom veľký. Je to z dôvodu práve tej úspory, ktorú väčšina ľudí v dnešnej dobe vyhľadáva.

Väčší dom potrebuje väčšiu vybavenosť. Viac dverí, viac kobercov, viac podláh. Neskoršie rekonštrukcie stoja automaticky tiež viac. Takže musíte byť na tieto fakty  aj finančne dostatočne pripravený. Ako sa hovorí dva krát meraj a raz rež.

Toto celkom neplatí pri montovaných domoch. Môžete si pripraviť základ vonkajšej terasy tak, že v budúcnosti jednoduchým posunutím obvodovej priečky získate 30 m2 podlahovej plochy navyše. Podobne sa dá predpripraviť podkrovie a v budúcnosti zmeniť na ďalší plnohodnotný obývací priestor. Čiže dom môžete dokončiť ako malý, ale pripraviť ako veľký a dokončovať postupne dodatočné priestory v závislosti od budúcich potrieb (napr. nový prírastok do rodiny).

Keď už veľké priestory, tak určite nezabúdajte na dostatočný úložný priestor. Tu by som na mieste nešetril. Veľká komora, pivnica atď… Ale dobre si rozmyslite, či chcete mať z domu sklad, alebo príjemné útulné bývaníčko, kde má každá vec svoje vlastné miesto, ktoré nemusíte všetko hľadať zakaždým, keď to potrebujete.

Na trojčlennú – päťčlennú  rodinu úplne stačí dom v rozmedzí 90-150 m2. A ak máte potrebu vlastniť niečo väčšie, tak dobre zvážte faktory, ktoré sme si spomenuli vyššie.

Čo pozitívne Vám ešte menší dom môže priniesť?

Kvalitu- ušetrené peniaze, môžete dávať do kvality, ktorú by ste si pri veľkom dome nemohli dovoliť. Takto môžete prežiť síce menší, ale kvalitnejší život.

Viac zdravia?

Je možné , že menší dom Vás prinúti stráviť viac času mimo domu, napríklad v záhrade. Menší dom vás jednoducho povzbudzuje žiť menej sedavý život.

Jednoduchšie?

Tým, že máte menej priestoru, si dobre zvážite, či chcete nasledujúcu haraburdu uchovať, alebo poslať kade ľahšie. Menej vecí, menej starostí, čistejšia myseľ.

Menej stresov- menej výdavkov

… Aj toto pravidlo môže platiť a byť určitou výhodou pred veľkým domom.

Má vôbec veľký dom nejaké výhody?

Jasné, že má. Sme ľudia rôzni a niektorí z nás sa cítia lepšie vo veľkých priestranných miestach, kde cítia väčšiu voľnosť.  Ak patríte k nim, tak nad malým domom ani neuvažujte. Mohlo by sa stať, že  pri menšom dome, by ste mali síce nízko-nákladový život, ale bol by to život v nepohodlí a tomu sa chcete určite vyhnúť.

Môže byť väčší dom lacnejší?

Z logického hľadiska si poviete: to nie je možné. Ale v skutočnosti to možné je.  Väčší dom môže byť v skutočností lacnejší ,keď cenu meriame na 1m2 podlahovej plochy.

Ako?

Predstavte si troj-izbový dom o veľkosti 70 m2 a vedľa neho jeho väčšieho brata v mierke 140 m2 obytnej plochy, taktiež s troma obytnými izbami. Najdrahšiu časť na každom dome tvoria doplnky a vybavenosť takéhoto domu. A či je to dom menší, alebo väčší, všade dávate približné rovnakú kuchynskú linku, garáž, chladničku, televízor, pračku, atď. Bez ohľadu na veľkosť domu, pri výstavbe vždy musíte zaplatiť projektanta, elektrikára, vodárov, atď.

Tento fakt predražuje menší dom práve, keď cenu meriame v metroch štvorcových a preto, sa môžete niekedy čudovať, prečo menší dom na kľúč nie je výraznejšie lacnejší, než jeho väčší brat. Teda vo všeobecnosti platí, že čím menšia je podlahová plocha domu, tým vyššiu cenu v prepočte na m2 zaplatíte pri jeho výstavbe a zariaďovaní.

Je možné žiť v priestore 10m2 ?

Toto by som považoval už za extrém.  Ale pán …. takto žije už 10 rokov spokojný nízko-nákladový život. Je pravda, že žije sám, ale tu je vidieť, že človek nepotrebuje veľký palác  na to, aby mohol žiť kvalitný a šťastný život. Pozrite si pre pobavenie video a jeho mini domček na kolesách, ktorý si urobil úplne sám…

 

Pekný deň prajem

 

S pozdravom

Adam Debnár

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: