Tajomstvo čestnej stavebnej firmy

tajomstvoÚspešný staviteľ domov si po mnohých rokoch, strávených tvrdou prácou, jedného dňa uvedomil, že už nie je najmladší. Vedel,  že nastal čas vybrať jeho nástupcu. Nástupcu, ktorý by bol čestný, stál si za slovom a staval domy, za ktoré by sa nemusela firma hanbiť. Vedel, že je to ťažká úloha. Avšak, starý pán mal za sebou poriadnu školu života a jeho múdrosť mu pomohla vybrať správne.

Namiesto toho, aby vybral niekoho z pomedzi slávnych manažérov, alebo svojich detí, urobil niečo iné. Zvolal všetkých mladých vedúcich, a povedal:

„Nastal čas, aby som odovzdal moju funkciu jednému z vás.“

Všetci mladí vedúci zostali veľmi prekvapení. Čakali, že žezlo prevezme niekto z rodiny. Starý, ale múdry stavbár zvolal:

„Každému jednému z vás dám jedno semienko. Jedno veľmi dôležité semienko. Chcem, aby ste ho zasadili a starali sa oň po celý nasledujúci rok. Po roku porovnám vaše rastlinky, ktoré zo semienok vzídu a rozhodnem, ktorý z vás bude mojim nasledovníkom.“

Tak, ako ostatní, aj muž menom Jim dostal jedno semienko. Prišiel domov, a celý nadšený porozprával svojej žene príbeh o jeho šéfovi a úlohe, ktorú dostal. Ihneď semienko nasadil a urobil, všetko potrebné aby rastlinka vzišla.

Jim polieval semienko každý jeden deň a čakal na jeho prebudenie. Asi po troch týždňoch začali Jimovi kolegovia s nadšením rozprávať o malých rastlinkách, ktoré im začali rásť. Jim stále kontroloval jeho semienko, ale zatiaľ sa nič, čo by sa podobalo na rastlinku, neukázalo. Prešlo päť týždňov a stále nič. Zatiaľ, čo iný sa z rastliniek tešili, Jim cítil, že zlyhal na plnej čiare.

Po šiestich mesiacoch, Jim vedel, že semienko zničil. Všetci  už mali väčšie stromčeky. On nemal nič. Svojím kolegom nič nepovedal a naďalej polieval a hnojil svoje semienko. Tak veľmi túžil, aby sa prebudilo.

Konečne prešiel rok. Šéf firmy, si dal zvolať všetkých vedúcich pracovníkov. Jim nechcel prísť s prázdnym kvetináčom, ale jeho žena ho presvedčila, aby šiel a bol úprimný. Jimovi bolo veľmi ťažko. Bolo to pre neho veľmi zahanbujúce, ale vedel, že jeho žena má pravdu.

Vybral sa aj s prázdnym kvetináčom k šéfovi. Bol udivený, aké krásne rastliny dopestovali jeho kolegovia. Boli prekrásne. Rôznych tvarov a veľkostí. Jim položil svoj prázdny kvetináč na dlážku. Väčšina jeho kolegov sa mu smiala, niektorým ho bolo ľúto. Šéf prišiel do miestnosti a všetkých pozdravil. Jim sa snažil byť nenápadný. Zostal radšej vzadu, aby si ho šéf náhodou nevšimol.

Šéf povedal: „Krása. Dopestovali ste nádherné rastlinky. Teraz vyberiem jedného z vás, ktorý sa stane mojim nástupcom.“

Šéf si všimol Jima, ktorý naplašene stál s prázdnym kvetináčom. Nechal si ho zavolať. Jim zostal zhrozený. „Bože, teraz zistí, že som to pokafral. Asi prídem o prácu.” Pomyslel si.

 

Šéf nechal posadiť všetkých okrem Jima a zvolal: „Predstavujem Vám vášho nového šéfa. Jeho meno je Jim!“

Jim tomu nemohol uveriť. Veď semienko nedokázalo ani naklíčiť.

„Ako môže byť on novým šéfom?” Pýtali sa prekvapene ostatní.

Šéf povedal: „Pred rokom, v tento deň, som vám dal všetkým semienka, ktoré ste mali zasiať, polievať ich a dnes ste mi ich mali priniesť. Lenže všetkým som dal uvarené semienka! Boli mŕtve. Nebolo možné, aby sa ujali.“

„Všetci ste mi doniesli zdravé a krásne rastlinky. Keď ste zistili, že sa vám semienko neujalo, vymenili ste ho za dobré. Všetci, okrem Jima. Jim ukázal svoju čestnosť a odvahu. Práve preto ho menujem za nového šéfa mojej stavebnej firmy.”

 

*Ak zasejeme čestnosť, zožneme dôveru.

*Ak zasejeme dobrotu, zožneme priateľov.

*Ak zasejeme pokoru, zožneme veľkosť a silu.

*Ak zasejeme dobrú a kvalitnú prácu, zožneme úspech.

Tak buďme veľmi pozorný, čo dnes sejeme, pretože to určí, čo v budúcnosti zožneme!

 

Šťastné a Veselé Vianoce Vám praje Adam Debnár a Ing. Peter Deák

3M dom s.r.o.

 

PS: Ak sa Vám tento príbeh páčil, tak ho prosím zdieľajte so svojimi blízkymi. Určite ich potešíte.

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: