Ste si istý, či je pre Vás montovaný dom vhodné riešenie?

Ak ste sa ešte nerozhodli, či ísť do murovanej, alebo montovanej stavby, do drevo domu, alebo do našich domov 3M Dom tak nasledujúci článok Vám možno pomôže rozhodnúť sa.

Urobíme si malé cvičenie, vďaka ktorému zistíte, či je pre Vás 3M Dom vôbec vhodný.

Pre koho je určený montovaný nízko-energetický oceľový 3Mdom?

čas sú peniazeJe pre Vás čas vzácna komodita ?

Žijeme v hektickej dobe, každý z nás má málo času. Radi uvítame každý spôsob, ktorý nám z aspoň kúsok nášho času ušetrí. Máme veľa práce, rodinu, deti, priateľov a plno zodpovednosti. Čakať rok a pol na postavenú a prezimovanú murovanú stavbu je pre mnohých z nás, ako čakanie na Godota. Práve tento problém rieši montovaný nízko-energetický dom. Naše domy staviame do 110 dní vrátane základov, hrubej stavby, holo domu až po dom na kľúč.

V tomto dome budete bývať skôr než Váš sused. Môžete sa sním pokojne aj staviť. Čas výstavby je garantovaný. Takto ušetríte ďalšie peniaze za prípadné prenájmy. A o takomto čase budúci rok sa budete pripravovať na čas radostných sviatkov, strávených pri svetielkujúcom krbe. Vôňa medovníkov bude voňať v celom dome, zatiaľ čo bývalí susedia sa budú tlačiť stále v tom paneláku. Takže otázka znie: Ceníte si svoj čas ? Ak áno, tak montovaný nízko-energetický Pitko dom je práve pre Vás.

úspora peňazíJe nižšia investícia a následná úspora peňazí na réžii  Vašou hlavnou požiadavkou, ktorú by ste chceli od Vášho rodinného domu ?

Stúpajúce ceny energií určite trápia nás všetkých. Kam to až pôjde. Fakt je, že stúpať budú stále. Minimálne to zaručí inflácia, na ktorú nemáme veľký vplyv. Preto faktor šetrenia a pomer cena/ výkon Vašej budúcej investície do bývania by ste mali riešiť aj Vy.

Každý dom sa dá urobiť v nízko-energetickom štandarde. Dokonca aj murovaný. Avšak má to dve veľké nevýhody. Jednou nevýhodou je cena realizácie, ktorá sa môže aj zdvojnásobiť. To znamená, keby chcete murovaný nízko-energetický dom s parametrami, ako majú naše domy, tak zaplatíte zaň raz toľko čo za dom 3M Dom. Druhou nevýhodou murovaného nízko-energetického domu je hrúbka stien. Steny budú poriadne hrubé… aj 40 a viac cm. Tým sa zníži obývacia plocha a zvýši zastavanosť Vášho pozemku.

Otázka znie: Chcete šetriť mesačne 50 a viac percent na kúrení a pritom mať polovičné investície na výstavbu a mať viac úložného priestoru vo Vašom novom rodinnom dome? Ak odpovedáte na túto otázku „áno“, tak vedzte, že zatiaľ spĺňate všetky predpoklady na to, aby ste boli vlastníkom nízko-energetického domu od 3MDom.

zdravý domKaždý sníva o zdravom domove, tak prečo taký nemať ?

Plesne sú jednou z najhorších chorôb murovaných domov. Aj na Slovensku sú prípady, kedy plesne v dome zničili nejeden ľudský život. Postihuje to najmä deti, ktoré sú také krehké. Tento problém riešia taktiež montované domy z oceľovej konštrukcie od firmy 3M Dom, pretože proces výstavby je suchý. Parozábranná reflexná fólia zabráni preniknutiu vlhkosti do stien a tak šanca na vytvorenie plesní je takmer nulová. Vaše dieťa a aj Vaše zdravie budú v bezpečí. V interiéri domu nie sú použité zbytočné lepidlá, ani nič podobné, takže nehrozia žiadne výpary, ktoré by mohli škodiť Vášmu zdraviu.

Takže otázka znie:

Chcete mať 100% istotu, že budete mať dom bez plesní a chemických výparov? Chcete, aby bol Váš nový rodinný dom bezpečný pre Vaše zdravie a zdravie Vašich detí ?

Ak áno, tak 3M  dom je pre Vás.

Mýtus o zvuku v montovanom domeMýtus o zvuku pokorený

Jeden z mýtov o montovaných domoch, ktorý 3M domy rušia raz a navždy je, že v takýchto domoch je veľká hlučnosť a ľahko počuť z jednej izby do druhej, alebo že vzniká nadmerný kročajový zvuk pri poschodovom dome. Steny domov od 3M Dom, majú lepšiu zvukovú izoláciu, ako klasické murované stavby. Hodnota Rw(C;Ctr)=56(-1;-5)dB jelepšia, ako vyžadujú smernice Európskej únie. Dokonca Filmové nahrávacie štúdio v Ecseku (Maďarsko) dodnes používa steny domov 3M Dom. Je to tým, že aj vnútorné priečky sú vyplnené skvelým zvukovým izolantom, akým je minerálna vlna.

Ale, ak mám byť úprimný, tak má to jednu chybičku. Voľne šíriteľný zvuk steny zachytia úplne dokonalo. Avšak ak radi klepkáte či búchate po stenách, tak to počuť o niečo viac, ako u murovanej stavby. Takže ak radi chodíte po dome klopkajúc po stenách, tak naše domy nie sú pre Vás vhodné.

Čo sa týka kročajového zvuku pri pochôdznych poschodiach, s ktorým má problém veľa drevostavieb, tak tu tím 3M Dom taktiež našiel riešenie. Kročajový zvuk sa stáva mýtom. Pevná oceľová konštrukcia dokáže odniesť toho veľa a tak podlaha horného poschodia je vybetónovaná, takže pod nohami máte pevnú masu betónu, cez ktorú žiaden kročajový zvuk neprichádza v úvahu.

Ak chcete aby, ste pri spánku mali maximálne ticho, keď niekto v susednej miestnosti bude pozerať telku, či Vaše deti budú dupotať a robiť na poschodí randál, tak 3M domom môžete povedať áno.

 

 životnosť domuŽivotnosť Vášho domu by mala byť pre Vás taktiež dôležitá

Dvojito žiaruvzdorne pozinkovaná oceľová konštrukcia má životnosť potenciálne aj stovky rokov. Ak sa postaráte o to, že pod Vašu strechu nebude pršať, tak dom vydrží dve tri generácie. Vaše vnúčatá budú mať pravdepodobne už iné potreby. Majú niekoľko možností čo urobia s Vaším dedičstvom. Buď si dom dajú prestaviť, zbúrajú ho a postavia nový, alebo predajú.

Ak si budú chcieť dať dom prestaviť, tak môžu využiť naše služby a prestaviť si dom u nás.

Ak budú chcieť na Vašom pozemku úplne iný dom, čo predpokladáme, keďže o 80 rokov tu budú úplne iné technológie, tak Váš dom sa jednoducho rozloží. Nosný systém a ďalšie materiály sa dajú odpredať a z recyklovať a postaviť z nich ďalšiu stavbu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli používať pri stavbe túto technológiu výstavby.

Predaj 3M Domu, bude ďaleko rýchlejší a dostanete viac peňazí, než u spomínaných drevo domov. Jeden z dôvodov je, že oceľ je nositeľom hodnoty.  Hodnota 3M Domov rokmi bude skôr stúpať, ako klesať. Preto, ak sa Vaše vnúčence rozhodnú dom predať, dostanú zaň ďaleko viac než za domy postavené inou technológiou.

Takže ďalšia otázka znie: Chcete  ľahko – prestaviteľný dom s dlhou výdržou, ktorého hodnota sa udrží aj desiatky rokov? Ak áno, tak montovaný dom 3M Dom je rozumná voľba.

Akumulácia tepla v montovanom domePokorme aj ďalší mýtus – Nedostatočná akumulácia tepla, alebo chladu.

Hovorí sa, že Montované nízko-energetické domy majú slabú akumulačnú schopnosť ukladať teplo. Práve preto, že sú ľahké a neobsahujú ťažkú masu, akou sú napr. tehly. Nie je to úplne pravda. Podlahové kúrenie vyhreje podlahu z ktorej sa teplo uvoľňuje celé hodiny, pretože rozvody podlahového kúrenia sú zapustené v betónovej mase. V Domoch 3M Dom to platí aj o poschodiach, ktoré sú taktiež vybetónované a príjemné teplo cítite, ako Vám prúdi od nôh. Cez leto táto masa pôsobí a udržuje chlad a verte, že v dome 3M Dom sa pri správnom vetraní aj bez klimatizácie nedostanete nad 26 stupňov, a to aj v najväčších letných horúčavách, keď vonkajšie teploty budú nad 35 stupňov.

Ak si chcete byť istý, že Vám cez zimu dom rýchlo nevychladne a cez leto sa zas nerozhorúči, tak 3M dom bude pre Vás taktiež rozumná voľba.

Certifikát ÉmiCertifikácia je taktiež dôležitá

Ak chcete pokojne spávať a nebáť sa, že Váš dom stavia banda fušerov, ktorá sa hrá na stavebnú firmu, tak by ste mali od Vašej firmy žiadať Certifikát, ktorý zaručí, že použitá technológia bola testovaná v niekoľkých smeroch. Odolnosť Voči požiaru, odolnosť voči zemetraseniu, odolnosť proti nárazu, kvalita materiálu, ochrana proti hluku a vibrácii, odolnosť voči korózii.

Vždy si preto pýtajte takýto certifikát a ak firma takýto certifikát nemá, tak si dávajte dobrý POZOR! Pitko domy majú certifikát ÉMI a tu si môžete pozrieť aj nejaké foto z testovania, kedy bola stropná konštrukcia zaťažená 9 tonami a v komore bola teplota cez 1000 stupňov. Strop vydržal dlhšie ako nervy pracovníkov testovacieho centra, preto po pár hodinách stroj vypli. To je príklad len z jedného mnoho testov, ktoré sme robili  a môžete si ich všetky požiadať.

Pre všetkých, ktorým záleží, aby ich rodinný dom bol certifikovaný a otestovaný ešte skôr, než v ňom bude bývať, tak nízko-energetický montovaný 3M Dom je rozumná voľba.

 

Hlavné Materiály

Všetky cenové ponuky, ktoré dostanete sú zacenené v štandardnom kvalitnom zacenení, v ktorom sa prihliada na kvalitu ale aj cenu zároveň. S týmto štandardom majú investori dobré skúsenosti a za posledných 10 rokov výstavby sa nezaznamenali žiadne Vážne problémy.  Samozrejme ak chcú investori chromované kľučky, medené ríny, okná s trojskom, horčíkové dosky a podobne, je možné za príplatok vymeniť.

ocelova konstrukcia 3M DomOceľová konštrukcia PITKO:

Oceľovú konštrukciu s dvojitým žiaruvzdorným pozinkovaním, ktorú vyrába montuje priamo výrobca PITKO, je patentovaná technológia, ktorou je možné stavať budovy do výšky až 7 poschodí. Konštrukcia nejde cez žiadneho sprostredkovateľa. Zmontuje Vám ju výrobca a jeho tím majstrov, ktorý ju úspešne vyrába a montuje od roku 2001. Systém Pitko vznikol pred 14 rokmi, ako malá rodinná firma, ktorú založil Pán IstvánPitko. K dnešnému dňu evidujeme 533 postavených domov touto modernou technológiou. Na výrobu sa používa kvalitná švajčiarska oceľ. Konštrukcia je certifikovaná a prešla všetkými testami ÉMI.

minerálna vlna v montovanom domeMinerálna vlna

Minerálna vlna je materiál, ktorý zvyšuje kvalitu života miliónom ľudí a prispieva k znižovaniu negatívnych dopadov na životné prostredie, akými sú skleníkový efekt, smog a kyslé dažde. Minerálna vlna, ako izolácia udržiava teplo v obytných priestoroch a chráni ich pred zimou z vonku. V horúcich podmienkach zase dokáže minerálna vlna udržiavať vo vnútorných priestoroch príjemnú chladnú klímu.

Výhody:

 • má nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti = vynikajúce izolačné vlastnosti
 • je nehorľavá – zvyšuje pasívnu bezpečnosť stavby
 • má akustické vlastnosti – absorbuje dopadajúcu zvukovú energiu
 • má nízku hodnotu faktora difúzneho odporu = prievzdušnosť
 • je odolná voči mikroorganizmom, hlodavcom
 • je chemicky neutrálna = nereaguje s okolitými materiálmi
 • pri zmene teploty je objemovo a tvarovo stabilná
 • sterilný materiál
 • nealergický
 • nehnijúci
 • vode odolný
 • ak nie je mechanicky namáhaný je prakticky večný
 • je to čisto prírodný materiál, ktorý sa mechanickým pôsobením mení na kremičitý prach, ktorý je súčasťou pôdy – Zloženie: Kremík: 55%, Hliník: 14-15%, Vápnik: 24%, Bór:6,5-9%.

polystyrenPolystyrén

Jeho užitočnosť môžeme vidieť všade. Či sú to obaly na elektroniku alebo potraviny. V stavebníctve sa používa húfne na zatepľovanie fasád starších panelákov a budov. Už všetci pochopili, že mať dobre zateplené bývanie nešetrí len prírodu, ale aj ich mesačný výdavok na energie. Polystyrén je zdraviu bezpečný materiál, ktorý je absolútne sterilný a pre jeho vynikajúce izolačné vlastnosti ho používame aj v našich štandardoch. Kombinácia 10 cm polystyrénu s 15 cm minerálnej vlny v domoch 3M Dom je super izolačné kombo, ktoré zabezpečí, že Váš dom bude v zime udržovať teplo a v lete zas chlad.

 

 

osb doskyOSB dosky

Trieskové dosky z orientovaných triesok sú úspešným nástupcom dlho využívaných preglejkových dosiek. Ide o materiál, ktorého súčasťou sú zvyšky dreva vznikajúce pri jeho priemyselnom spracovaní. Týmto ekologickým spracovaním, chránime nielen stromy, ale znižujeme cenu za ktorú si 3M Dom môžete kúpiť. Výraz „orientovaných“ sa používa preto, lebo sa vyrábajú unikátnou technológiou lepenia drevených triesok v troch vrstvách, ktoré sú navzájom kolmé. Táto špeciálna úprava zabraňuje ohnutiu dosky OSB vplyvom ťahu vlákien v trieskach pri vysychaní, alebo vlhnutí. OSB dosky používame na opláštenie domov už 11 rokov a za túto dobu dostali nálepku ako spoľahlivý, bezpečný, a ekologický materiál, ktorý používame v našom štandarde.

 

parozabrannaParozábranná fólia

Základné požiadavky na izolačný systém domov 3M Dom sú vzduchotesnosť, ochrana proti vlhkosti, tepelná ochrana, akustická ochrana. V miestnostiach, ako je kúpeľňa, alebo kuchyňa môže vzniknúť vlhkosť viac než 70 %. Práve proti veľkej vlhkosti z vnútra sa používa parozábranná fólia, ktorá jej bráni preniknúť do konštrukcie, kde by táto vlhkosť mohla spôsobiť kondenzáciu vody, následne hnilobné procesy napríklad strešného krovu, alebo by znížila schopnosť izolácie minerálnej vlny.

 

 krovDrevený krov

Možno sa pýtate, prečo sa používa miesto oceľového krovu, krov drevený. Dobrá otázka. Používame ho ako skvelú kombináciu. Oceľ v porovnaní s drevom je ľahšia a tak drevený krov perfektne zaťaží pevnú ľahkú oceľovú konštrukciu. Taktiež pri tejto kombinácii šetríme na Vašich nákladoch. Môžete si dať skonštruovať aj kompletnú oceľovú konštrukciu strechy, avšak náklady na výstavbu sa zvýšia.

 

 

Betónové základy

Montované 3M Domy stoja na pevných betónových základoch, ktoré sú dôkladne odizolované voči vode, ale aj chladu.

velux

Plastové okná

Plastové okná sa dnes tešia stále stúpajúcej obľube. Zásadný vplyv na to má niekoľko dôležitých faktorov. Jedná sa predovšetkým o vysokú kvalitu, dlhoročnú životnosť a prijateľnú obstarávaciu cenu. Medzi ďalšie klady patrí jednoduchá údržba a moderný dizajn.

Do štandardu dávame plastové okná s dvojsklom s tepelným odporom 1.0. Ak by ste si priali okná s lepšou izoláciou, tak ešte lepšia voľba sú okná s troj-sklom, ktoré majú výrazne nižšie tepelné straty.

 

 

 

 

 

Skridla-BramacStrešná Krytina Bramac:

Keď sa opýtate väčšiny strechárov, akú škridlu na Váš dom, tak Vám povedia, že Bramac. Bramac je niečo ako Mercedes medzi škridlami. Rakúska firma Bramac vyrába tieto pevné a trvanlivé škridle od roku 1966 a dáva na škridlu 30 ročnú záruku. Samozrejme že kvalita niečo stojí a tieto škridle sú drahšie. Avšak mám pre Vás dobrú správu. Za dlhé roky spolupráce s firmou Bramac sme Vám zabezpečili ceny, ktoré sú podobné a niekedy ešte aj nižšie než konkurenčné škridle nižšej kvality. Predstavte si, že s domami 3M Dom budete mať na streche Mercedes za cenu Renaultu. Ktorú značku by ste brali radšej ?

 

 

KatalogINCON_10/2006Strešné okná Velux

Podobne, ako Bramac je Mercedes medzi strechami tak Velux je známy pre svoju kvality výrobou drevených strešných okien. V našom štandarde dávame polyuretánové strešné okno s dreveným jadrom. Toto okno je bezúdržbové, takže po 2 rokoch Vám nehrozí žiadne maľovanie či lakovanie, ako to býva u drevených okien.

 

 

 

 

 

 

 

Kúrenie:

_vyrn_182immergas-victrix-x-24-kw-2-i-v-2011-jpg11Plynové kúrenie:

V štandarde dávame v našich domoch turbokotli Immergas a kombinované podlahové kúrenie s radiátormi. To hlavne kvôli zdraviu. V miestnostiach, kde spíte je lepšie mať radiátory, ktoré nevíria prach vo výške, kde máte uloženú hlavu, keď spíte. Naopak v denných miestnostiach  zažijete príjemné sálavé teplo priamo od podlahy. Vaše nohy budú počas zimných vianočných večerov vždy v teple.

 

 

 

Kúrenie DeviElektrické kúrenie:

Ak uprednostňujete maximálny komfort, bezúdržbovosť vykurovacieho systému, tak možno by ste mohli hodiť očkom po firme DEVI, ktorá je špičkou v podlahovom elektrickom vykurovaní v celej západnej a strednej Európe. Elektrickému kúreniu momentálne nahráva aj situácia s cenou elektriky. V celej Európe sú prebytky elektriny a cena bude mať tendenciu klesať. Alternatívne technológie na výrobu elektriky, ktoré sa z roka na rok vylepšujú a sú čoraz efektívnejšie situáciu pre užívateľov zlepšujú. Z tohto dôvodu bude elektrina  v budúcnosti pravdepodobne veľmi lacná komodita, a stane sa základom kúrenia každej domácnosti. (Toto je  náš názor a nemusí sa zhodovať s Vašim a nemá ambíciu presne predpovedať budúcnosť.)

 

Komín Leier

Komínové systémy Leier so šamotovou vložkou, ktoré sú vyrobené pomocou najnovších technológií z prírodných materiálov, zabezpečia Vám a Vašej rodine pohodlie plné bezpečia. Na Komín Leier dostávate 33 ročnú záruku, ktorá sa naň vzťahuje len v prípade, že Vám komín osadí certifikovaná firma.

Zásuvky, vypínače a elektroinštalačný materiál

Nám dodáva svetový špecialista pre elektrické inštalácie a digitálne systémy budov Legrand.

Ak teda chcete mať zábezpeku toho, že Váš dom bude postavený z kvalitných, zdraviu bezpečných materiálov, tak určite môžete siahnuť po dome 3M Dom.

 

Poďme si ešte raz rýchlo zopakovať čo môžete očakávať od domu 3M Dom:

 • Úspora času
 • Nižšia investícia
 • 50 % a viac úspora na energiách
 • Kvalitné a zdraviu prospešné materiály,
 • Výborná akumulácia tepla
 • Výborná izolácia zvuku
 • Vysoká životnosť domu plus uchovanie hodnoty
 • Certifikovaný dom, ktorý bol testovaný voči:
 • Odolnosť Voči požiaru, odolnosť voči zemetraseniu, odolnosť proti nárazu, kvalita materiálu, ochrana proti hluku a vibrácii, odolnosť voči korózii.

 

 

Ak Vám tento článok aspoň trocha pomohol a je pre Vás 3M Dom zaujímavým riešením, tak sa poďte pozrieť na našu súčasnú výstavbu na našej FB stránkne tu:http://www.facebook.com/domypremladych

Alebo čo tak mi napísať a spýtať sa na ďalšie informácie, ktoré Vás zaujímajú ?

Píšte mi tu: …..  [email protected]

S pozdravom,

Adam Debnár