Category Archives for Stavebné firmy a ich výber

6 cenových trikov stavebných firiem

Čítať rôzne cenové ponuky je pre staviteľa nového rodinného domu ťažké.

Niektoré sú príliš jednoduché…

Iné príliš zložité…

Vás zaujíma definitívna cifra – podľa nej sa rozhodnete.

Cenové ponuky mnohých firiem sú však zavádzajúce. Využívajú triky,

ako vás nalákať, obalamutiť.

Aké sú to triky?

Poďme sa na ne pozrieť:

1. Chýba DPH

Na Slovensku je DPH 20 %. Nie málo. Nikoho neteší pri 100 000 € dome odviesť 20 000 € štátu. V konečnom dôsledku dom vyjde na 120 000 €. Je to holý fakt. Keď však stavebná firma neuvedie týchto 20 000 € navyše v cenovej ponuke, sme oproti nim zrazu o 20 000 € drahší. Prinajlepšom to uvedú malinkým písmom „Bez DPH“. Podľa nás je férové, aby ste poznali skutočnú cenu vášho domu. Ak však nie ste znalí tejto problematiky, ľahko vás nachytajú. Preto sa vždy uistite, či je v cenovej ponuke zarátaná aj DPH.

2. Najlacnejšie materiály

Určite chcete mať kvalitnú strechu. Ale stáva sa, že v cenovej ponuke zacenia obyčajný plech so životnosťou 10 rokov. Nemusíte si to všimnúť, pretože to v cenovej ponuke nemusia uviesť. Keď sa pozriete na konečnú cenu domu na kľúč, tá nemusí reprezentovať v skutočnosti takú kvalitu materiálov, akú by ste si priali.

Cenové ponuky môžu vyzerať rovnako:

Jedna cenová ponuka má okná trojsklo, druhá cenová ponuka má trojsklo.

Jedna cenová ponuka má minerálnu vlnu, druhá cenová ponuka má minerálnu vlnu.

Ale rozdiel v kvalite môže byť markantný. Na prvý pohľad sa zdá, že od každej firmy dostanete to isté. Problém je, že laik to nerozlíši. Neviete, čo je kvalita a čo kvalita nie je.

Samozrejme, logicky si vyberiete lacnejšiu ponuku, keď nevidíte rozdiel. Vedľa seba potom stoja 2 domy z tých istých materiálov.

Ale jeden z nich má o 50 % väčšiu spotrebu energie, pretože bol použitý 10 cm polystyrén z Poľska, ktorý má veľmi malú hustotu, o ktorej ste nikdy v živote nepočuli.

V 3M Dome máme 3 cenové úrovne materiálov. Nižšiu triedu, strednú triedu a vyššiu triedu materiálov. Vie si vybrať určite každý.

Vyselektovali sme však za vás odpad. Odpad hovoríme tomu, čo by sme do našich domov – v obave o svoje zdravie aj zdravie zákazníkov – nikdy nedali.

3. V cene nie je základová doska

Ako si postavíte dom bez základovej dosky? No nijako. Vy chcete vedieť, za

čo reálne môžete bývať, a aj napriek tejto samozrejmosti ešte stále existujú firmy, ktoré vám pošlú cenovú ponuku, ktorá nezahŕňa základovú dosku. To môže byť ďalších 5 000-10 000 € navyše, s ktorými ste nerátali. Ale keď prezeráte cenovú ponuku, nemusíte si to, samozrejme, vôbec všimnúť.4. Zacenený menší pôdorys

Ide o jeden z najhorších podvodov, aké sme mali možnosť vidieť, keď sme porovnávali našu cenovú ponuku s konkurenčnou cenovou ponukou. Cenová ponuka konkurencie bola o desiatky tisíc eur lacnejšia. Lenže mala háčik. V pôdoryse zákazníka mal dom rozmer 150 m2. V cenovej ponuke konkurenčnej firmy sa uvádzalo 110 m2. Zákazník údaj, samozrejme, prehliadol a myslel si, že sme o desiatky tisíc eur drahší. Aj takéto nepekné praktiky niektoré firmy používajú a vy by ste o nich mali vedieť.5. Cenová ponuka nezahŕňa dopravu

Chcete poznať finálnu cenu so všetkým, čo k nej patrí. Preto by mala byť v cenovej ponuke zarátaná aj doprava. Túto položku však stavebné firmy tiež často vynechávajú. Dajte si preto pozor a zistite, či cenová ponuka zahŕňa dopravu.6. Bez sprievodných služieb

V 3M Dome si prejdete cez 120 otázok pred začatím výstavby. Keď budete mať jasno, výstavba domu nebude pre vás nič stresujúce. Pred výstavbou si všetko dobre naplánujeme.

Dôsledná príprava je zárukou hladkého priebehu výstavby vášho domu.

Uvediem príklad:

Každý koncový bod elektroinštalácie, svetlo, vypínač, zásuvka, je presne zakreslený v projektovej dokumentácii. Pred začatím prác na elektroinštalácii – a ešte pred samotnou výstavbou domu – máte jasno, kde si budete zapínať svetlo do obývačky.

Zákazník nie je pod časovým stresom. Nevznikajú hádky ani konflikty.

Môže sa vám to zdať samozrejmé, ale nie je to tak. Väčšina firiem robí tieto rozhodnutia s klientom až na rozostavanej stavbe. Vznikajú nedorozumenia a chyby, ktoré ťažko napraviť, lebo by boli veľmi nákladné.

Takéto sprievodné služby väčšina stavebných firiem neponúka, a aj preto dostanete síce lacnejšiu cenovú ponuku, ale za cenu, že z výstavby rodinného domu sa môže stať nočná mora.

Vidíte, že pre vás ako investora do rodinného domu je čítať cenové ponuky veľmi ťažké. Nemáte s tým skúsenosť, čo sa často zneužíva. Neviete, čo všetko sa ukrýva v cene a čo v cene nie je. Čo je kvalita a čo len pozlátko.

Tím 3M Domu je transparentný a férový. Takéto praktiky odsudzujeme.

A aj preto robíme len transparentné cenové ponuky, kde klient vidí skutočnú cenu, za ktorú mu dom postavíme. Naša cenová ponuka sa nenavyšuje za jazdy, lebo sme vám niečo „zabudli“ povedať...

O takúto transparentnú cenovú ponuku si môžete požiadať aj tu.

V prípade, že máte obavy pri cenových ponukách od iných firiem, veľmi radi sa s vami stretneme, cenové ponuky spoločne porovnáme a pozrieme sa na to, či sú naozaj férové.Ďakujem za vašu pozornosť.

Adam Debnár

P. S.: Nezabudnite si požiadať o transparentnú cenovú ponuku tu:

Prečo sa stavebné firmy boja Blower Door testu? Video – Reportáž

stav firmy sa boja Čo prezradí o vašej stavbe Blower Door test.

Aby ste si boli istý, či Váš budúci dom bude naozaj vzduchotesný a nízko-energetický, mali by ste aj Vy podrobiť Váš budúci dom tkzv. Blower door testu. Týmto testom zistíte aj tie najmenšie nedostatky stavby, ktoré by mala Vaša stavebná firma napraviť a dostať Váš dom do najlepšieho možného stavu, aký existuje. Prečítajte si viac…

Ste si istý, či je pre Vás montovaný dom vhodné riešenie?

Ak ste sa ešte nerozhodli, či ísť do murovanej, alebo montovanej stavby, do drevo domu, alebo do našich domov 3M Dom tak nasledujúci článok Vám možno pomôže rozhodnúť sa.

Urobíme si malé cvičenie, vďaka ktorému zistíte, či je pre Vás 3M Dom vôbec vhodný.

Pre koho je určený montovaný nízko-energetický oceľový 3Mdom? Prečítajte si viac…