Päť tipov na výber toho správneho architekta

projekt domuCesta za každým kvalitným montovaným domom na kľúč – či už je to v Bratisalve, Stupave, Senci, alebo kdekoľvek inde – sa začína vždy rovnako, a to kvalitným návrhom. A kvalitný návrh by mal byť inteligentný a kvalifikovaný: mal by brať do úvahy Vaše špecifické predstavy, potreby a životný štýl. Takže, ako nájsť dobrého architekta  pre Váš montovaný dom „na mieru“? Teraz Vám našepkám 5 jednoduchých tipov, ktoré Vám môžu pomôcť s výberom.

 

Hľadajte poslucháča:

Niet pochýb o tom, že Váš architekt musí byť dostatočne kvalifikovaný. To znamená, že spĺňa tri nevyhnutné atribúty: vzdelanie, skúsenosti a nápady. Ale Váš architekt takisto nesmie zabudnúť, že sa bavíte o dome, ktorý je predovšetkým Váš. Preto sa uistite, že nájdete niekoho, kto naozaj počúva a berie do úvahy to, čo chcete Vy. Dobrým znamením v tejto oblasti teda je, ak si dotyčný robí rozsiahle poznámky už od prvého spoločného stretnutia.

Posvieťte si na rozmanitosť:

Prezeráte si referenčné portfólio potenciálneho kandidáta a neustále máte pocit, že vidíte tie isté, podobné riešenia a opakujúce sa vzory? Môže to byť znakom nedostatočnej kreativity. Alebo to značí, že architekt má vlastný obľúbený štýl, na ktorý sa zafixoval a Vy si už dopredu viete predstaviť, ako asi dopadne Váš návrh.

Pomôžte si názorne:

Aj architekti sú profesijní špecialisti – premýšľajú a komunikujú v odbornom architektonickom žargóne. Vy pravdepodobne nie. Preto je vhodné, okrem slovného opisu Vašich predstáv, ukázať im aj fotky a obrázky. Namieste je aj spoločný výlet na Vami vopred vytipované lokality, kde môžete naživo poukázať na detaily, ktoré sa Vám páčia.

Opisujte, ale nenavrhujte:

Nevyhnutnou súčasťou procesu tvorby individuálneho projektu na mieru, je ponechať priestor profesionálovi a nechať architekta, aby bol architektom. Detailne opíšte Vaše predstavy, ale neskúšajte urobiť celú prácu za nich. Výsledkom by bola frustrácia, možno až hnev na oboch stranách kontraktu.

Dôležitosť „chémie“:

Musíte mať Vášho architekta radi? Teoreticky, by to malo byť jedno. V skutočnosti však, veľmi pomáha, ak medzi Vami „preskočí iskra“. Nemusíte počúvať rovnakú hudbu, alebo fandiť rovnakému športovému klubu. Ale mali by ste chcieť, aby bol Váš architekt nadšený Vašou víziou – a Vy chcete byť nadšený tým, čo Vám vo finále prinesie.

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: