Category Archives for Iné

Pasívne domy a 9 pochybností o pasívnych a nízkoenergetických domoch

 2015-08-19_1029
 

Prepis Audia:

1. Zdravím, tu je Adam Debnár zo stavebnej firmy 3M Dom, ktorá sa špecializuje na výstavbu inovatívnych nízkoenergetických a pasívnych domov.

V nasledujúcich 10 minútach sa dozviete odpovede na najčastejšie otázky ohľadom výstavby rodinných domov firmou 3M Dom.

Ale ešte predtým vám poviem niečo o firme 3M Dom.
3M Dom je stavebná firma s vlastnou technológiou, a hlavne s vlastným názorom, ktorý sme si vymodelovali na základe dlhoročných skúseností. Tieto naše názory nemusia vyhovovať všetkým. A to je v poriadku. Každý človek má vlastné skúsenosti a názory, ktoré akceptujeme. Avšak to aj znamená, že nedokážeme vyhovieť každému. Jednoducho, ak sa nestotožníte s našimi skúsenosťami, bude pre vás lepšie nájsť si inú stavebnú firmu.

Dennodenne dostávam rôzne otázky, na ktoré osobne odpovedám cez email. Rozhodol som sa, že najlepšie a najčastejšie otázky zverejním, aby odpovede mohli pomôcť všetkým.

1) Je potrebné 3M Dom častejšie ošetrovať proti hmyzu? Do dreva sa prehryznie hocijaký hmyz, ale do tehly alebo betónu nie? Ak áno, tak ako často treba dom “ošetrovať” proti škodcom? A čo hlodavci?

V prvom rade chcem ozrejmiť to, že hlavná časť 3M domu je dvakrát žiarovo pozinkovaná oceľová konštrukcia. Pokiaľ viem, tak oceľ hmyz neľúbi. Ale drevo používame taktiež. Drevo využívame hlavne na krov, kde dokážeme lacnejším spôsobom zabrániť tepelným mostom pri prepojení s oceľovou konštrukciou. Tiež často používame OSB plášť/OSB dosky, ktoré spevnia celú konštrukciu. Používame ich roky. Tieto drevené časti sú samozrejme ošetrené voči škodcom.

Hlodavci. Osobne som vyrastal v murovanom dome. A mali sme v ňom myši. Nie, neprehrýzli sa, ale jednoducho preliezli vetračkou. Čiže myš môže byť v každom dome.

Napríklad, ak by sa myš chcela prehrýzť do vnútra 3M Domu, tak by musela prejsť tvrdou omietkou, 10-15 cm izoláciou a tvrdou OSB doskou s nosnosťou 800kg na jeden šrób. Až vtedy by sa ocitla v stene. Otázka je, či by túto celú cestu dokázala spraviť a druhá otázka je, čo by tam vlastne robila? Z čoho by žila? Ak by sa chcela prehýzť do vnútra domu, tak by ďalej musela prejsť 15cm minerálnou vlnou, dvojitou parozábranou a zdvojeným sadrokartónom. Na konte máme postavených cez 570 rodinných domov a nepočuli sme o žiadnej super myši, ktorá by toto absolvovala.

2) Ako sú odolné pasívne domy od 3M Dom voči silnému vetru? Čoraz častejšie sa skloňujú možnosti hurikánov aj v našich zemepisných šírkach.
V prvom rade si nesmiete mýliť pasívne domy z USA s 3M domami. Domy, ktoré môžete vidieť vo filmoch či správach nemajú žiadne základy. Stavajú ich na veľkých drevených trámoch, ktoré často prehnijú a sú napádané termitmi. Určite ste videli americký film, kde sa pod domom mohlo plaziť.

3M dom má pevné betónové základy, do ktorých je oceľová konštrukcia ukotvená. A aj práve preto prešli 3M domy skúškami Technologického ústavu ÉMI v Maďarsku a technológia je certifikovaná.

3) Hlučnosť. Ako veľmi musí byť človek potichu, aby ho nebolo počuť do vedľajšej izby? Dá sa to nejako vyjadriť v decibeloch alebo podobne?

Najviac hluku z izby do izby prechádza cez dvere a spod dverí. A je to úplne jedno v akom ste dome. Aby sa tomu mohlo zabrániť, tak tam musíte dať protihlukovú lištu a odizolovať dvere protihlučnou penou.

Vnútorné priečky 3M domu obsahujú 10 cm minerálnej vlny, ktorá je lepší zvukový izolant než tehla, a navyše z každej strany sú odizolované zdvojeným sadrokartónom, ktorý je tiež skvelý pohlcovač zvuku. Každá stena má 4 vrstvy sadrokartónu. Naše steny využívajú aj dabingové štúdiá v Ecseku, kvôli špičkovým zvukovoizolačným vlastnostiam. Decibelová norma je ďaleko lepšia než u murovanej stavby.

V prílohe je výpis z certifikátu, v ktorom si môžete pozrieť odolnosť voči hluku v decibeloch.

A čo sa týka kročajovej hlučnosti na poschodí, tak tú odstraňujeme betónovým poterom.

4) Aké sú náklady na údržbu po 20 rokoch? Som veľmi leniný človek a nechce sa mi po 20 rokoch behať okolo domu každý deň a riešiť rôzne problémy súvisiace so zastarávaním. Takže, ako treba takýto dom ošetrovať a ako často?

O dom, tak ako o každú vec, sa treba v prvom rade starať.
Na steny 3M domu, ktoré sú automaticky v pasívnom štandarde dávame záruku 30 rokov. Každých 5-10 rokov sa maľujú vnútorné omietky. Ak máte drevené prvky, napríklad drevenú fasádu, tak tú musíte ošetrovať každé 2 roky. Ale celý dom sa dá navrhnúť tak, aby bolo na ňom minimum údržby. Najdôležitejší prvok na celom dome je strecha. Ak vám do domu nebude pršať, tak vydrží stovky rokov. V 3M Dome používame betónovú škridlu Bramac, ktorá má záruku cez 30 rokov. Vydrží cca 50-60 rokov a potom ju treba vymeniť.

5) Horľavosť použitých materiálov. Ak by prehorela elektroinštalácia, vyhorí celý montovaný dom? (teda okrem oceľovej konštrukcie).

Technologický skúšobný ústav ÉMI v Maďarsku robil testy aj voči požiaru, kde bola priečka v peci zaťažená 9 tonami a neprehorela ani po hodine a pol. Na Slovensku je norma prehorenia 30 minút. Čiže pasívne domy od 3M Dom sú absolútne požiaru odolné.

6) Čo spraví taká prasknutá vodovodná trubka v 3M dome? Aké škody spôsobí drevu? Dajú sa jednotlivé drevené steny (dielce) vymeniť bez toho, aby sa musela rozobrať polka domu?

Povedzme, že by dom zaplavilo. Murovaný dom by sa musel vysúšať aj niekoľko rokov, alebo by ste si museli zaplatiť profesionálne sušenie, ktoré by bolo dosť nákladné. A mohla by byť narušená statika domu.
Drevodom má s vodou najväčší problém. Z neho by ste vodu tak ľahko nedostali. Statické časti domu by sa mohli skrútiť a narušiť.

Pri oceľovej konštrukcii tento problém nemáme. Oceľ je 2x žiarovo pozinkovaná, čiže tu nehrozí žiadna korózia. Miesto, ktoré by bolo pod vodou, by sme otvorili, vymenili vnútornú izoláciu a urobili nové stierky. Bola by to práca na 2-3 dni a dom by ste mali zasa ako nový.

7) Oceľová konštrukcia domu je kompletne zaobalená (zakonzervovaná) stavebnými materiálmi z každej strany? Sú všetky špáry okolo nej vyplnené nejakým materiálom? (ako napríklad purpena alebo niečo podobné).

Oceľová konštrukcia je z oboch strán chránená dvojitou parozábranou. Z vnútornej strany zdvojeným sadrokartónom a inštalačnou rovinou. Zvonku najčastejšie používame odolný OSB plášť, na ktorý sa inštaluje 10-15 cm polystyrén alebo iná izolácia. Dom je zvonku ukončený maľovkou alebo iným druhom fasády.

8) Aká je životnosť samotnej oceľovej konštrukcie v prípade, že na ňu vôbec nebude pôsobiť vlhkosť?

Ak by sme hodili kus oceľového profilu von na dvor, životnosť by bola cca 70 rokov. Avšak tento profil je 2x žiarovo pozinkovaný, takže jeho životnosť sa zvyšuje na cca 100 rokov a viac. Eiffelova veža má cez 120 rokov. Prší na ňu a stále existuje.

Oceľový skelet v 3M dome je uzavretý a nemá k nemu prístup žiadna vlhkosť. Pokiaľ bude dobre postarané o strechu a do domu nebude pršať, tak životnosť tohto profilu je stovky rokov až nekonečno.

9) Mávate aj nejaké reklamácie?
Áno. Máme. Samozrejme. Výstavba rodinného domu 3M Dom je veľký projekt. Na každom dome pracuje cez 50 ľudí a používajú sa stovky a stovky materiálov. Navyše, každý rodinný dom je robený na mieru a je iný. Túto výrobu nemôžete prirovnať k sériovému vyrábaniu áut alebo telefónov.

Aj keď máme skvelé procesy, aj keď máme skvelých majstrov s dlhoročnými skúsenosťami, nemôžeme úplne vylúčiť drobné omyly ľudí. Sú veci, ktoré nevieme ovplyvniť.

Štatisticky sa chyby robia. Niekedy prídu zlé dvere, pretože výrobca si pomýlil objednávku. Niekedy sa majster zle vyspal a ušla mu jedna kachlička o pár milimetrov.

Ale podstatné je, že s týmito chybami rátame. A každú jednu opravíme na naše náklady. Preto sa nemusíte s 3M Domom stresovať, keď zrazu uvidíte škrabanec na okne v procese výstavby. Na konci každej výstavby sa prechádza celý dom, kontroluje sa kvalita a vylaďujú nedostatky. Takto to u nás chodí a je to normálne.

10) Prečo sa špecializujete na difúzne uzavretú konštrukciu?
Na internete je veľmi veľa názorov ohľadom difúzne otvoreného systému/difúzne uzavretého systému.

Jedni zastávajú prvý systém a ďalší ten druhý.

Ak ste skalopevne presvedčený, že difúzne otvorený systém je najlepšie riešenie, tak vám
už teraz môžem povedať, že 3M Dom nie je pre vás vhodná stavebná firma. Pretože 3M
Dom sa špecializuje na difúzne uzavreté systémy a to z niekoľkých dôvodov.

Napíšem vám to v skratke.

Difúzne otvorený systém je robustné riešenie.
Aj keď sa  pri výstavbe spraví nejaká chyba, tak dom je relatívne
dobrý a nemusí sa sním robiť blower door test a hľadať netesnosti domu.
Na druhej strane, parametre nízkoenergetickosti alebo pasivity sú
dobré len na papieri. Pretože výpočty na stránkach zhotoviteľov nerátajú
s poveternostnými podmienkami a skutočným svetom.
Nevedia to ani nijako vypočítať, pretože pri difúzne otvorenej konštrukcii sa nedá spraviť Blower Door test.
V 3M Dome sa nám tiež nepáči predstava, že by mali vodné pary prechádzať cez celú konštrukciu. Myslíme si, že voda či
vodná para nemá v izolácii a v konštrukcii čo robiť.
Difúzne uzatvorená konštrukcia je týmto pádom lepšia.
Pretože vieme reálne zmerať, či je dom naozaj nízko-energetický/pasívny, a či je vhodný do akýchkoľvek poveternostných podmienok.
Ale, aby to bola pravda, musíme byť o to precíznejší. Veľa stavebných firiem sa do tohto
spôsobu výstavby nepúšťa, lebo majú málo skúseností a je veľká pravdepodobnosť, že to
nepostavia dobre. A aj práve preto propagujú a preferujú difúzne otvorené systémy, kde môžu
robiť chyby.

Toto je náš názor, vyplývajúci zo skúseností s výstavbou, a nie len na základe nejakých výpočtov, ktoré neberú do úvahy skutočný svet.

Ak máte ešte nejakú otázku, alebo protinázor, ktorý dokáže pomôcť k stavaniu lepším rodinným domom tak sem sním. Sme vďačný za každú overenú skúsenosť.

 

S pozdravom

 

Adam Debnár

 

 

Sú pasívne a nízkoenergetické domy podvod? – Intervium s Ekonómom

nízkoenergetické a pasívne domy od 3M Dom

nízkoenergetické a pasívne domy od 3M Dom

„Sú pasívne a nízkoenergetické domy podvod ako tvrdí renomovaný Architekt ,Martin Rajniš?“

„Keď chcete skutočne ušetriť na kúrení, vypnite si doma kúrenie a kúpte si poriadnu zimnú bundu.“- renomovaný český Architekt – Martin Rajniš

Toto sú slová renomovaného Architekta Martina Rajniša. Ale sú pravdivé? Aký je dôvod pre takúto silnú kritiku? Zo všetkých propagačných materiálov na Vás kričia, aké sú nízkoenergetické domy či pasívne domy výhodné a teraz toto?

Podarilo sa mi na v priestoroch spoločnosti 3M Dom na krátku chvíľu zastaviť zaneprázdneného konateľa stavebnej firmy 3M Dom. s.r.o,  Ing. Petra Deáka. Musím konštatovať, že pán Rajniš má aj nemá pravdu.

Vypočujte si nasledujúci  rozhovor a  zistite:

  • Aká je návratnosť nízkoenergetického domu vs pasívneho domu.
  • Pre koho je určený nízko energetický dom a pre koho je určený pasívny dom?

 

Prepis videa:

Adam:

Inžinier Peter Deák je môj pracovný partner a osobne sa často bavíme na tému, že technické údaje o návratnosti pasívnych domov nie sú úplne správne. Že odhadovaná návratnosť môže byť aj raz tak veľká. Namiesto 10 rokov sa návratnosť môže pohybovať až o 20 rokov alebo nikdy. Načom teda stavbári, ktorí uprednostňujú pasívne stavby, zabúdajú v týchto prepočtoch?

Peter:

Štandardne sa robia dve chyby, či sa jedná o toho, kto tú technológiu ponúka, alebo o toho, kto má záujem ju kúpiť. Väčšinou vo výpočtoch chýbajú dve úvahy. Jedna je potreba servisovať technológie, kde jeden výjazd (či už je potrebný ročne, alebo za niekoľko rokov) výrazne posúva kalkuláciu návratnosti. Druhý moment, ktorý úplne chýba v akomkoľvek prepočte, čo som zatiaľ mal možnosť vidieť, je inflácia.

Adam:

Vieš mi povedať aj nejaký príklad?

Peter:

Keby som si zainvestoval do technológii mojej nehnuteľnosti a očakával by som návratnosť 10 rokov (modelový príklad pre zjednodušenie). Investujem o 1000€ navyše, tým že ušetrím 100€ ročne očakávam návratnosť 10 rokov a potom do budúcna len zarábam. Ako som už spomínal, prvá vec je že v tomto výpočte nikto nerátal so servisom, alebo s tým, že nastane nejaká porucha a podobne (čo bude tiež stáť nejaké náklady to vyriešiť) a druhá vec je inflácia. To znamená, že tých 100€ čo ušetrím o 10 rokov má súčasnú hodnotu možno iba 50€.

Adam:

Ako mám pochopiť, že peniaze menia svoju hodnotu v čase?

Peter:

Dá sa nad tým zamyslieť dvoma spôsobmi. Buď uvažujeme nad termínovaným vkladom, čo je veľmi jednoduché. Namiesto tej investície 1000€ do ďalšej technológie, si môžem tie peniaze dať na termínovaný účet. Pre zjednodušenie s úrokom 5%. Prvý rok mi teda zarobia 50€. Keď nad tým uvažujem a vložil by som ich do toho domu, ušetril som 100€. Na termínovanom účte som získal 50€. V skutočnosti som teda investíciou do novej technológie ušetril nie 100€, ale len 50€, čo je rozdiel.

Ak by sme takto uvažovali každý rok, potom je návratnosť dvakrát taká dlhá, teda 20 rokov. V skutočnosti sa však jedná o exponenciálne číselné rady, keď už hovorím o inflácii, alebo o zhodnocovaní finančných prostriedkov a tým pádom je to viac ako 20 rokov. Nie je to lineárna ale exponenciálna súvislosť. Inými slovami – dá sa povedať, že investícia do pasívneho štandardu, je ťažko návratná, ak vôbec. Bavíme sa o dlhých časoch.

Adam:

Spomínal si ale, že sa nad tým dá uvažovať dvoma spôsobmi.

Peter:

Druhý pohľad na vec je minimalizácia mesačných nákladov. V prvej časti som hovoril o tom, že neinvestovať, pretože návratnosť je slabá. Dať teda radšej peniaze do banky. Druhá strana mince je však samotný náklad na údržbu a chod nejakej domácnosti. Druhý pohľad je teda investícia do bezpečia, alebo istoty. Pokiaľ mám dom, kde sú prevádzkové náklady 100€ a zainvestujem čím znížim náklady na 50€, tak napriek tomu, že tá návratnosť je veľmi veľká, moje mesačné výdavky sú o polovicu menšie. Keby som prišiel o prácu, stal by sa mi nejaký problém a nemal by som peniaze, oveľa ľahšie sa mi udrží – nemusím predávať dom. Udrží sa mi dlhšiu dobu môj životný štandard, v prípade, že mám nižšie náklady na prevádzku tej nehnuteľnosti.

Adam:

Platí to aj v prípade výstavby na úver?

Peter:

V prípade, že do toho investujem peniaze z úveru (kupujem to na hypotéku), vtedy to neplatí. Za tie dodatočné peniaze, za ktoré si znížim mesačné náklady, platím banke úroky a cena tých peňazí je väčšia ako to čo ja ušetrím, takže to neplatí.

Adam:

Oplatí sa vôbec finančne niekomu stavať pasívny dom?

Peter:

Keď sa nad tým zamýšľame z finančného pohľadu, jediný, komu sa oplatí investovať fakt smerom k pasivite sú ľudia, ktorí majú vlastné peniaze a chcú eliminovať riziko toho, že nebudú schopní starať sa v budúcnosti o prevádzku napríklad z finančného dôvodu. Budú maž na krku minimálne finančné náklady, tým pádom nebudú mať na krku ten „nôž“.

Adam:

Oplatí sa vôbec finančne niekomu stavať pasívny dom?

Peter:

Samozrejme treba vnímať aj praktickosť využitia, architektúru a ďalšie veci. Keď už ideme do tej pasivity tak tam je určitý predpísaný tvar, orientácia nehnuteľnosti, sklon strechy, ako sú rozmiestnené miestnosti a tak ďalej. Pasívny dom musí využívať slnečné svetlo, musí pracovať s tepelnými ziskami z toho, že sa tam varí, že sa tam nachádzajú tie osoby a tak ďalej.

Tým pádom, že nemôžem mať dom v akomkoľvek tvare (čo je napríklad pre mňa osobne problém a nestojí mi to zato), musím dodržiavať určité pravidlá a rutiny bývania, aby mi tie kvázi fiktívne pasívne výpočty aj sedeli –  a to obmedzuje spôsob ako užívam tu nehnuteľnosť.

Ak si uvedomujem ako musím dodržať nejaké pravidlá pri výstavbe a pri užívaní tej nehnuteľnosti a som s tým OK a zároveň nefinancujem nehnuteľnosť z úverových zdrojov, tak potom áno, môžem ísť do pasivity.

Adam:

Ďakujem, mám tu pre teba ešte jednu otázku: Ako to je v porovnaní s nízkoenergetickými domami? Ako vychádza prepočet tu?

Peter:

Dnes sa už dá povedať, že domy,  ktoré by neboli do základu nízkoenergetické nikto nestavia, je to trocha iná téma(tie dnešné domy, ktoré sa stavajú sú štandardne nízkoenergetické) – ak to tak nie je vo vašom prípade, skôr to považujem za chybu. Ceny nízkoenergetických domov sú dnes v podstate základné (čo sa týka cien domov). Nebavíme sa tu teda o nejakých dodatočných investíciách.

A hlavne keď idem z nejakého klasického domu do nízkoenergetického, nemusím vynaložiť toľko EUR nato, aby som znížil náklady na polovicu, ako keď chcem znížiť náklady na štvrtinu pri pasivite. Tam už tie náklady idú exponenciálne hore.  To znemená, že môžem dostať za dodatočne investované 1€ keď idem zo 100kW hodín na 50kW hodín výrazne vyššiu úsporu v kW hodinách na m2 na rok, ako keď idem z tých 50kW hodín na 25kW hodín.

Tam už máme viac Eur za ušetrený kW. Tam to už začína exponenciálne rásť a preto sú nízkoenergetické domy cenovo dostupné a sú dnes dobrým štandardom. Pasívne domy sú výrazne drahšie a či sú výhodné sme sa už v podstate bavili kúsok vyššie.

Adam:

Ďakujem. Aký dom viete postaviť v 3m dome?

Peter:

V 3m dome máme niekoľko úvodných štandardov. Náš štandard ŠTART je tak isto nízkonergetický, čo vychádza z už nejakého základného štandardu našich stien. To znamená, že bez ohľadu na to, aký máme tvar architektúry, ten dom je nízkoenergetický – vyplýva to z technológie samotnej

Adam:

Pasívne domy teda nestaviate vôbec?

Peter:

Vieme zabezpečiť rôzne technológie, vieme sa dostať k pasivite, aj keď som spomínal, že môj názor je taký, aký je. Nie je problém to dodať, otázka je či je to výhodné pre toho investora a či si to vyberie. Keď nás osloví niekto, kto to vyslovene chce, nebudeme sa baviť či to je dobré alebo nie, vieme to urobiť.

Adam:

Ďakujem ti za rozhovor a dúfam, že nabudúce spravíme ďalší na inú tému.

Peter:

Budem veľmi rád a teším sa. Ďakujem

 

Verdikt:

Tak čo teda?

Nízkoenergetický, pasívny dom, alebo zimná bunda?

Ani jeden z domov nie je zlý. A už vôbec tu nie je žiaden podvod.  Každý dom či zimná bunda sa hodí pre niekoho iného.

Žobrákovi sa v zime hodí teplá zimná bunda, ale čo sa hodí Vám?

 

Ak chcete šetriť…

Kvalitne postavený nízkoenergetický dom by mal byť dnes štandardom. Investície do nízkoenergetického rodinného domu v porovnaní s klasikou sú zanedbateľné.

Nevýhody: Nízkoenergetický dom je v dnešnej dobe štandard. Nie každý si môže nový dom dovoliť. Dom v horšom štandarde však určite nestavajte.

Ak chcete istoty
Pasívny, nulový, je zas skôr o pocite. O tom, že sa cítite nezávislí. A máte istotu, že na dôchodku, aj keď sa Vám zníži príjem, budete platiť menšie účty.

Nevýhody:
Človek musí meniť svoj životný štýl. Musí si vypestovať nové návyky, aby mohol naplno využívať výhody pasivity.
U pasívneho domu je obmedzená architektúra. Nemôžete mať akýkoľvek dom. Musí byť navrhnutý podľa pasívnych štandardov.
Častejšia údržba kvôli technológiám, ktorá tiež prispieva k tomu, že pasívny dom nie je výhodnou investíciou kvôli návratnosti.

 

A čo vy? Aký dom sa hodí Vám? Myslíte si niečo iné? Napíšte do komentárov nižšie a povedzte si svoj názor?

Aká by mala byť cena domu na kľúč ?

2013-11-26_1513

Ak Vám poviem, že dom s rozlohou 100m2 môže stáť 75 000 EUR, 105 000 EUR, ale aj 200 000 EUR, tak sa možno spýtate, ako je to možné? Dokonca na pohľad dva rovnaké domy môžu mať absolútne inú cenu. Pri výstavbe domu je cenotvorba o čosi zložitejšia, než pri kúpe auta. Lebo na cenu vplývajú nasledovné hlavné premenné: Prečítajte si viac…

4 najväčšie prednosti 3M Domov

Každým dňom ste konfrontovaní rôznymi výrobkami z rozličných oblastí. Ale čo Vás skutočne presvedčí o kvalite konkrétneho produktu? Sú to prednosti. Ale aké prednosti musí mať produkt, ktorý si zadovážite? Možno poznáte prednosti 3M domu v prípade, ak uvažujete nad jeho výstavbou. Možno Vás lákajú, možno nie. Prečítajte si viac…