Nový montovaný dom: stavať teraz alebo ešte počkať?

stavať teraz, alebo ešte počkať

Ak zvažujete výstavbu montovaného domu , asi premýšľate, či je práve teraz ten najvhodnejší čas. Alebo by ste mali ešte počkať? Aj tu platí, že koľko ľudí, toľko chutí. Rôzni ľudia môžu dospieť k rôznemu hodnoteniu súčasnej situácie, navyše, každý sa nachádza v inom osobnom rozpoložení. Pokúsim sa teraz zhrnúť niekoľko základných faktorov, ktoré sa vo všeobecnosti dotýkajú takmer každého.

Prečo počkať?

Ceny môžu ešte poklesnúť. Celosvetová hospodárska kríza a jej následky neobišli ani slovenský realitný trh. Niet pochýb o tom, že ceny nehnuteľností v minulých rokoch výrazne poklesli. Niektorí ľudia preto naďalej vyčkávajú a stávkujú na ďalší pokles. Avšak cenový vývoj na trhu nehnuteľností za posledných 12 mesiacov vykazuje stagnáciu a známky stabilizácie. Nikto ešte nevynašiel kryštálovú guľu, aby mohol poznať budúcnosť. Preto sa takéto správanie v investičnej praxi bežne označuje ako „špekulatívne časovanie trhu“. Ide teda o špekuláciu, správanie veľmi blízke hazardu. Výsledok môže byť zisk, alebo strata a poznať ho dopredu je takmer nemožné.

Cítite sa neisto ohľadom vlastnej finančnej situácie. Ak si nemôžete byť istý budúcim vývojom Vašej vlastnej ekonomickej situácie, Vašich príjmov a rodinného rozpočtu, potom asi nie je pravá chvíľa pre Vás vytvoriť si ďalší záväzok, napríklad hypotéku. Špeciálne v prípade, ak zhoršenie hospodárskej krízy ohrozí Vaše pracovné miesto.

Obávate sa, či predáte Vašu súčasnú nehnuteľnosť. Teraz sa ocitáme na opačnej strane barikády realitného trhu, na strane ponuky. Súčasné ceny sú nízke (v niektorých lokalitách pokles až o 40% za 6 rokov) a kupujúci vyčkávajú. Ak sa Vám zdajú súčasné ceny prinízke, nič Vám nebráni vyčkávať tiež, a to aj v prípade výstavby. Ako? Jednoducho ako zálohu banke za úver poskytnete Vašu súčasnú nehnuteľnosť. Za získané peniaze postavíte nový montovaný dom a splácate hypotéku (starý byt môžete prenajať). Keď sa rozhodnete, že už je čas starú nehnuteľnosť predať, jednoducho prenesiete záložné právo na nový dom a starý byt predávate. Zo získaných prostriedkov môžete splatiť časť hypotéky, ideálne celú.

Prečo stavať montovaný dom v roku 2014?

 

Úrokové miery na hypotekárne úvery v bankách sú historicky najnižšie.

Nikdy v histórii slovenskej samostatnosti neboli priaznivejšie podmienky pre nových dlžníkov bánk. Úrokové sadzby sa držia extrémne nízko. V banke si ich môžete zafixovať na dlhé obdobie dopredu a tešiť sa z nízkych splátok aj mnoho rokov v budúcnosti. Inflácia v SR láme historické rekordy, možno preto očakávať, že relatívne skoro (do pol roka) banky zareagujú a zdvihnú úrokové sadzby! Navyše dnes už banky reagujú na rastúcu popularitu montovaných domov a niektoré umožňujú prefinancovať 100% budúcej hodnoty pozemku a montovaného domu (ešte nedávno bol napr. limit na pozemok od 50 do 70, výnimočne 80% hodnoty).

Štátny príspevok pre mladých.

Výnimočná situácia v našom hospodárstve spôsobuje, že klesá priemerná hrubá mzda. Dôsledkom tohto vývoja je okrem iného aj to, že sa raz za 3 mesiace znižuje maximálne povolená príjmová hranica na získanie 3%-ného zvýhodnenia hypotekárneho úveru.

Inflácia, teda globálny rast cien v ekonomike, ako iste viete, požiera naše, tvrdou prácou, vytvárané úspory. Investičný trh sa zbláznil, cenné papiere a ďalšie nástroja finančného trhu pripomínajú skôr kasíno. Veď dnes krachujú aj samotné štáty a s nimi aj ich „bezpečné“ dlhopisy a dlhopisové fondy. Krachujú aj banky, už ani termínovaný vklad nie je 100%-nou zárukou istoty. Preto, ak plánujete pokryť časť rozpočtu na výstavbu nového domova z nasporených zdrojov, každým mesiacom sa hodnota týchto úspor znižuje. Keďže v súčasnosti neexistuje bezpečné miesto na ich uloženie, ideálne je ich minúť.

A na čo iné, ak nie na seba, na zvýšenie svojej kvality života a zníženie režijných nákladov v budúcnosti? Investíciou do výstavby nového montovaného domu získate ochranu súčasných úspor, pretože hodnota domu má tendenciu kopírovať strednodobo a dlhodobo rast cien. Nikto Vám Váš domov nemôže zobrať, poškodiť a znehodnotiť. Navyše moderné montované domy s nízkoenergetickým štandardom pripravia Váš rodinný rozpočet na budúci rapídny rast cien energií (na najbližšie roky sa odhaduje rast cien elektriny a plynu v desiatkach %).

Môžete si skôr začať užívať vysnívané bývanie. Tento faktor sa často podceňuje. Nový dom, to nie je len investícia, je to predovšetkým Váš domov. Možno sa Vám zdá, že ak ešte počkáte, kúpite nový dom lacnejšie alebo starý predáte drahšie. Je ale tých pár eur navyše hodných toho, že si začnete užívať vysnívanú kuchyňu, obývačku s krbom a záhradné grilovačky s priateľmi až o rok či dva neskôr?

Nasledujúcich 10 rokov ušetríte 8 000 EUR

Mnoho ľudí túži po nových technológiách, ako tepelné čerpadlá, solárne panely, kolektory, ale úplne zabúdajú na tú najpodstatnejšiu časť. Dôkladná izolácia domu. Často si ľudia kúpia tieto drahé technologické hračky bez dôkladného premyslenia. Veľa ľudí si ako keby kúpilo deravú loď do ktorej tečie voda zo všetkých strán. Miesto toho, aby ste ju poriadne utesnili, kupujete drahé čerpadlá, ktoré túto vodu síce odčerpajú, ale vôbec si neuvedomujú za akú cenu.

Sendvičové steny kvalitne postavených montovaných domov s difúzne uzatvorenou konštrukciou sú dôkladne utesnené a je o ne postarané tak, aby neprešli cez steny do domu ani kvapka nežiaducej vlhkosti a chlad. Táto výhoda si vyžaduje dôkladné prevedenie a následný Blower Door test, ktorým sa preskúša tesnosť domu.

Podľa výpočtov Slovenskej akadémii vied je rozdieľ v ročných nákladoch na vykurovanie domu s energetickým certifikátom A a C 800 EUR ročne.

Napríklad už len pri použití 15 cm minerálnej vlny, ktoré tieto domy obsahujú, plus 10cm vonkajšej izolácie polystyrénom a dokonalou tesnosťou montovaného domu môžeme povedať, že sa Vám náklady na bývanie znížia minimálne o cca 45-50%. Bez použitia super technológie. To znamená, že miesto ročných 1800 EUR nákladov za bežný 150m2 dom s energetickým certifikátom C budete platiť cca o 800 EUR menej keď si dáte postaviť nízko-energetický dom.

Keď to spočítame koľko ušetríte v priebehu desiatich rokov, tak to vychádza zhruba 8 000 EUR. A ak do takéhoto domu nainvestujete a pridáte ďalšie technológie, tak sa Váš nový dom môže stať dokonca nulovým.

 

Pohodlnejší život – Túto jednu vec ste si možno vôbec neuvedomili. Už viete, ak žijete v paneláku, alebo v staršom veľkom dome, ktorého energie Vás vyjdú od 150 – 250 EUR/ mesiac, tak si platíte celkom peknú čiastku len tak do vzduchu. Domom sa často vyčíta, že budete mať viac práce, budete sa musieť starať o záhradu a podobne.

Pri nových nízko-energetických domoch to nemusí byť pravda.

Ak si uvedomíte, že v novom nízko-energetickom dome budete platiť polovičné náklady na réžiu, teda 75 EUR -125 EUR/ mesiac, tak Vám zostane 75 – 125 EUR, za ktoré si môžete zavolať záhradníka, či domácu pani na výpomoc s upratovaním. Čiže v skutočnosti si postavením nového nízko-energetického domu môžete zrazu dovoliť viesť pohodlnejší život, než v súčasnom dome či byte.

Je to pre Vás vzrušujúca predstava?

 

Ale stavať teraz v kríze?

Každý deň, médiá uprednostňujú a vysielajú katastrofické príbehy a predpovede. Robia to z jediného dôvodu. Vedia, že ľudský mozog dáva takýmto informáciám prednosť. Médiá potrebujú Vašu pozornosť, aby mohli prežiť. Toľkými negatívnymi správami, ktoré k nám plynú 24 hodín denne niet divu, že veľká časť obyvateľstva je pesimistická. Niet divu, že veľa ľudí si myslí, že svet sa zhoršuje.

Ale možno je to práve naopak. Možno máme skreslené informácie o tom čo sa deje.

Poďme sa pozrieť čo sa stalo za posledných 100 rokov nášho života:

 • Priemerný ľudský život je 2x dlhší
 • Priemerný príjem očistený o infláciu je 3x väčší
 • Úmrtnosť u detí je 10x menšia
 • Cena jedla je 10 x nižšia
 • Cena elektriky je 20x nižšia
 • Cena za komunikáciu je 1000 x nižšia
 • Steve Pinker, hovorí, že žijeme v najväčom miery, aký kedy  v histórii ľudstva existoval.
 • Svetová gramotnosť sa zvýšila z 25% na vyše 80% za posledných 130 rokov.
 • V skutočne žijeme vo výnimočnom čase. A mnohí ľudia na to zabúdajú.
 • Zmenili sme význam chudoby. 99% ľudí, ktorý žijú v chudobe majú elektrinu, vodu, toaletu, chladničku
 • 95% ľudí vlastní televízor
 • 88% ľudí vlastní mobilný telefón
 • 70% ľudí vlastní auto

Najbohatším ľuďom minulého storočia sa mohlo len snívať o takomto luxuse. Veľkú zásluhu má na tom samozrejme vývoj technológií a v poslednej dobe ich exponencionálny rast.

Nízko-energetické domy šetria energiu a náklady spojené s výstavbou. Nové technológie a spôsoby výstavby šetria čas výstavby domu. Použitie slnečnej energii neustále lacnie. V Indii je cena slnečnej energie o polovicu lacnejšia než energii generovanej naftou. Solárne panely sa sú stále efektívnejšie a efektívnejšie.EU chce schváliť zákon ktorý hovorí, že do konca roku 2020 budú všetky domy nulové. To znamená, 0 náklady na réžiu.

V túto dobu sme vybavený lepšie pre boj so súčasnými problémami a budúcimi problémami ľudstva, ako kedykoľvek predtým.

Menej stresov pri výstavbe – Dnes je koniec výstavby, ktorá trvala 1-2 roky, bola plná stresov. Je koniec stresom zo stavebného úradu, stresov z každodenných kontrol stavbárov. Dnes nemusíte študovať architektúru, statiku a samotnú realizáciu, aby ste si postavili dom. Celá príprava projektu až po realizáciu je v rukách vyškolenej stavebnej firmy, ktorá Vám rovno odovzdá kľúč. A to v prekvapivo rýchlom čase. S prípravou projektu, vybavením stavebného povolenia až realizáciou to všetko môžete stihnúť do 6 mesiacov. Samotná realizácia stavby trvá maximálne 110 dní.

Aj to je dôvod prečo sa  v roku 2014 oplatí stavať rodinný dom.

 

VAROVANIE! Nevolajte žiadnemu staviteľovi rodinných domov, pokiaľ si neprečítate túto Príručku, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť tu.

 

 

 

Click Here to Leave a Comment Below

Ondrej - január 17, 2012

Dobre ste to vystihli. V tejto dobe, keď nás plašia všade na okolo je investícia do bývania tou istejšou formou. Ale ešte by som nezabúdal na investíciu do seba samého. „vzdelanie“ Ale to sem asi nepatrí.

Reply
  Tomas Habala - júl 13, 2012

  Treba si uvedomit jednu vec – cena domu zavisi od situacie, v akej su vasi potencionalni kupcovia. Ak ocakavate, ze ludia budu prichadzat o nasporene peniaze v bankrotujucich bankach, tak cena vasho domu urcite neporastie. Nato kristalovu gulu netreba, to je matematika.

  Dom je dobra investicia, ak ocakavate, ze financna situacia kupcov sa bude zlepsovat, ze budu solventnejsi. To je, ked je boom, ludom rastu platy a su ochotni brat si uvery. Ak teda ocakavate v dohladnej dobe hospodarsky boom, investujte do domu.

  Teraz sme vsak v specifickej situacii, ked hrozi nieco, co sme doteraz nepoznali – je ohrozena mena, ktorou platime. Kto predpoklada, ze EURO to neustoji a zanikne, tak nech si urobi dlh v eurach a nech to investuje trebars do domu. No ale toto je uz naizaj cista spekulacia.

  Reply
Radka - február 4, 2013

dobrý článok, páčilo sa mi že sa nebojí povedať dôvody prečo „nestavať“, a poskytuje tak ľuďom možnosť pozrieť sa na situáciu z oboch strán. v konečnom dôsledku si myslím, že najlepšie čo človek rozhodujúci sa či stavať alebo nie má dva silné rozhodovacie „nástroje“- spísať si vlastný (kritický) zoznam plusov a mínusov kde sa mu situácia ukáže takpovediac čierne na bielom, a tiež osloviť kamarátov i odborníkov a spýtať sa na ich názov, veď viac hláv viac vie 🙂

Reply
Peter - marec 2, 2013

Clanok ok, len nesuhlasim s jednou vetou, citujem:
„Nikto Vám Váš domov nemôže zobrať, poškodiť a znehodnotiť.“
Rozpisovat nejdem, ze preco, podla mna je to jasne:-)

Reply
Zdenka - december 12, 2013

Dobrý článok.Páči sa mi.Momentálne som presne v tej situácii,keď váham a neviem sa rozhodnúť.Ale v mojom prípade budem musieť počkať,kým sa nedoriešia nejaké veci.Rozhodovať sa pod tlakom,v takejto dôležitej veci je snáď najhoršie.Chce to kľud a čas a peniaze 🙂

Reply
Leave a Reply: