Neprispôsobujte sa, prispôsobte si dom „Partnerský príspevok“

Ing. arch. Róbert Malovec

Rozhodli ste sa pre investíciu do rodinného domu? Zvažujete, či si vyberiete z katalógovej ponuky alebo oslovíte architekta? Mám pre vás tipy, ako sa vyhnúť chybám.

Slovenskú architektúru momentálne charakterizujú dva prúdy. Prvý predstavuje katalógová ponuka. Firmy ju zostavujú pre anonymného užívateľa a prostredie. Nepoznajú potreby klienta, jeho záujmy a požiadavky. Kupujúci sa v konečnom efekte prispôsobuje ponuke. A to je chyba. Malo by to byť naopak. Túžba človeka po vysnívanom bývaní tak zostáva nenaplnená.

V katalógoch nájdete štýl určitej vrstvy spoločnosti. Vikiere, balustrády, oblúkové okná, prezdobenosť… V odborných kruhoch býva táto štylistika neraz terčom kritiky. Iste, sú ľudia, ktorým sa to páči. Prečo by ste sa však mali prispôsobovať ich vkusu? Investujete predsa svoje ťažko zarobené peniaze.

Patrím k zástancom druhého prúdu architektúry založenom na individuálnej výstavbe rodinných domov. Konečná podoba je výsledkom komunikácie investora s architektom. Projektant sa počas vzájomného spoznávania zorientuje v hodnotových a kultúrnych potrebách zadávateľa.

Ten zase lepšie spozná aktuálne trendy. Dom spoločne zostavia na mieru podľa požiadaviek. Odráža požiadavky a predstavy investora. Celý koncept zakomponujú do prostredia, tak aby splynul s okolitým prostredím.

Osobne veľký dôraz kladiem na ekológiu a prostredie. Vychádzam zo skúseností a ponuky technológii na trhu. „Úsporný dom“ možno zostaviť zo všetkých materiálov. Trebárs aj z klasickej starej tehly. Otázne už potom je, aké široké budú musieť byť múry. U tehly je to zhruba jeden meter.

Spojenia myšlienky energetickej úspornosti a čo najnižších nákladov na výstavbu najlepšie vystihujú montované domy. Podľa prepočtov ušetria v porovnaní s klasickými technológiami 40 až 50 percent nákladov na vykurovanie. Dokumentuje to spokojnosť množstva zákazníkov.

Montované domy majú najtenšie steny, nezaberajú teda zbytočne veľkú plochu pozemku ani vnútorných rozmerov miestností. Nehovoriac o rýchlosti výstavby. Odolné sú voči zemetraseniu, ohňu, vode i škodcom. Problém nie je ani v budúcnosti pri rekonštrukciách. To všetko za nízku cenu.

Výstavba energetického úsporného a ekologického domu je výhodná. Súvisí so znižovaním výdavkov na energie. Ide o dobrú investíciu nielen pre vlastnú peňaženku, ale i pre životné prostredie, a tým aj pre spoločnú budúcnosť našich detí.

Realizácie týchto objektov s modernou architektúrou a technickou kvalitou spravia radosť nielen svojim majiteľom, ale aj okoliu a generáciám, ktoré prídu po nás.

 

S čím vám pomôže architekt pri osobnom kontakte?

–          Obhliadka pozemku, okolitého prostredia, orientácie voči svetovým stranám, zaujímavé výhľady, limity a regulácie územia

–          Úvaha klienta na tému môj dom: veľkosť, podlažnosť, tvar, farebnosť, skladba miestností, záľuby v dome, výhľady z domu, technológie v dome, stanovenie stropu ceny za dom a iné požiadavky

–          Architektonickú štúdiu urobí architekt

–          Máte možnosť korigovať návrh, diskutovať o ňom a radiť sa s architektom

–          Po Vami odsúhlasenej architektonickej štúdie, architekt vytvorí projekt

–          Architekt posunie projekt na stavebné povolenie a zrealizuje ho na komplet

Do pozornosti odporúčam prezentáciu prác: www.roomart.sk

 

Architektonický ateliér Ing. arch. Róbert Malovec  – ROOMART architects vznikol v roku 2009. Architekt pred založením pôsobil a nadobúdal skúsenosti v rôznych ateliéroch na Slovensku viac ako tri roky. Ateliér sa venuje architektonickej tvorbe a projekčnej činnosti hlavne v oblasti obytných stavieb, prechodného ubytovania, polyfunkcie, ako aj návrhu ich interiéru a okolia.

Štýl architektúry tvoríme dôrazom na funkčnosť, elegantnosť, čistú formu a línie s využitím moderných materiálov a technológií. Význam prikladáme nerušenom pôsobení budovy v prostredí s ohľadom na životné prostredie.

Vytvárame priestor, v ktorom sa človek cíti príjemne a rád sa doň vracia. Ateliér sa špecializuje na návrhy energeticky úsporných objektov. Ekologických a esteticky vsadených do prostredia.

Ing. arch. Róbert Malovec

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: