Neprekonateľná ponuka …S týmto dokumentom si naplánujete výstavbu svojho domu za menej než 1 hodinu

Dokument na plánovanie výstavby rodinného domu

Vedeli ste, že až 80% ľudí, ktorí si chcú postaviť dom v nasledujúcich 6 až 12 mesiacoch ho v tomto období nestihne postaviť? Toto číslo máme z osobných rozhovorov a skúseností s ľuďmi, ktorí chceli bývať rýchlejšie, ale nedarilo sa im. Často je to na niekoľko rokov. A mnohým sa to nepodarí za celý život.

Začali sme sa zaoberať tým, ako to robia úspešní. Čo robia inak než väčšina? Ako si celú výstavbu vlastne plánujú? Aké nástroje používajú?

Je mnoho spôsobov, ako sa dostať k Vášmu vysnívanému rodinnému domu. Avšak celé plánovanie si vyžaduje dosť času, a toho nemá nazvyš v dnešnej dobe asi nik.

Preto sme pripravili tento dokument, ktorý Vám celú prípravu veľmi uľahčí. Priblíži Vás totiž k tým úspešným, ktorí svoj nový dom už majú.

V tomto dokumente Vám priblížime 3 hlavné piliere, pomocou ktorých si vytvoríte pevný základ k tomu, aby ste sa k vášmu vysnívanému domu dostali v želanom termíne.

3 Piliere k vysnívanému domu

1.Pilier – Najlepšie nástroje na plánovanie a manažovanie

 

Myšlienkové mapy a výstavba rodinného domu:

Zistilo sa, že človek v jednom momente dokáže mysľou uchopiť maximálne 7 vecí. Výstavba domu je veľmi komplexná a v hlave si nedokážete udržať všetko potrebné. Preto je dôležité si nájsť nástroj, s ktorým si budete vedieť udržať to najdôležitejšie, na čom musíte práve pracovať.

Ak patríte k technickejším typom a sledujete trendy v zaznamenávaní, tak ste už možno počuli o myšlienkových mapách. Je to revolučný spôsob, ako si zaznamenávať poznámky. Vďaka myšlienkovým mapám sa viete lepšie zorganizovať, pretože sú navrhnuté presne takým spôsobom, ako fungujú myšlienky vo vašom mozgu. Osobne používam na všetku prípravu program MindMeister, ktorý mi pomáha premýšľať. Aj tento článok som premyslel v tomto programe. Je k dispozícii zdarma na tejto stránke: http://www.mindmeister.com

Tu som nahral video, ako sa taká myšlienková mapa dá úspešne použiť na skvelý prehľad a naplánovanie vašej výstavby rodinného domu.

PS: MindMeister je program v Angličtine. Pre tých menej jazykovo zdatných som našiel program v českom jazyku. Jeho základná verzia je zadarmo: http://www.icreate.sk/ponuka-imindmap/ ,

Je možné, že ste technický „antitalent“ a nechce sa Vám riešiť nič ohľadom nových programov a podobne. V takom prípade Vám odporúčam obyčajný papierový notes a pero. Jednoduchá rada, ale zásadná. Rozdiel medzi úspešnou realizáciou vášho nového domu a neúspešnou realizáciou domu, môže byť len 1 vec, na ktorú ste zabudli, lebo ste podcenili robenie poznámok.

Aby som Vám to ešte viac uľahčil, tak som pre Vás vypracoval Poznámkový zošit s kompletnou štruktúrou a kontrolným listom. Dostaneme sa k nemu nižšie v článku. Príprava a plánovanie výstavby vášho rodinného domu neboli nikdy také jednoduché ako teraz.

Kalendáre:

Nikdy nebolo jednoduchšie byť dochvíľny a presný, ako práve dnes. Pri výstavbe domu budete chodiť na pravidelné stretnutia, kde nemôžete chýbať. Či už je to kontrolný deň, na ktorom sa prechádza výstavba, alebo napríklad stretnutie s interiérovým dizajnérom.

Každý jeden mobilný telefón, alebo smartfón obsahuje kalendár, do ktorého si nielenže môžete pár ťuknutiami navoliť stretnutie, ale aj to, aby Vám prišlo upozornenie formou emailu, alebo zvukového upozornenia.

Ak ešte nepoužívate elektronické kalendáre, tak to musíte zmeniť. Je to oslobodzujúce. Už nikdy nebudete meškať na stretnutie. Nezabudnete na žiadne stretnutie. A aj to či Váš budúci dom postavíte na čas bude závisieť od toho ako viete používať váš kalendár.

Elektronický kalendár nájdete vo vašom mobile, ale je výborného zosynchronizovať aj s Google kalendárom, ku ktorému máte prístup z počítača, ale aj mobilu zároveň. Takto budete mať prehľad o všetkých Vašich úkonoch okamžite. Na to aby ste mohli Google kalendár využívať si musíte vytvoriť Google účet, ku ktorému dostanete aj emailové konto zdarma. Vytvoriť si účet môžete tu: http://gmail.com

2. Pilier úspešnej výstavby Vášho domu – Vytvorte si dennú Rutinu

denná rutins

OK. Buďme trocha realisti. Život nie je ideálny. Človek musí počítať s tým, že nie všetko, čo si naplánuje, sa mu podarí na 1. krát. Vždy sa môže vyskytnúť nejaká neočakávaná udalosť, ktorá zrazu všetko zmení. S tým ale treba počítať a pripraviť sa na to.

Na stavebnom úrade si vyžadujú nejaký nový dokument, o ktorom predtým nebola ani zmienka? Alebo zrazu zistíte, že kachličky do kúpeľne, ktoré ste si vybrali, nie sú tým, čo ste naozaj chceli?

Je veľmi dôležité sústrediť sa a pripomínať si každý jeden deň, čo je v skutočnosti dôležité. Vždy môže nastať nejaká zmena a na základe toho sa treba prispôsobiť novým udalostiam.

Aby ste vedeli každý jeden deň, čo je naozaj najpodstatnejšie, tak si musíte vytvoriť rutinu okolo vášho nového projektu – Výstavby domu.

Musíte si nájsť aspoň 5 minút denne. Najlepšie hneď ráno a odpovedať na nasledujúcu otázku:

Čo môžem urobiť dnes pre to, aby som do 8-12 mesiacov mohol mať svoj vysnívaný rodinný dom?

Jednoduchá otázka. Ale keď si na ňu odpoviete, tak zistíte, čo môžete urobiť už dnes. Nie zajtra, pozajtra, alebo o mesiac. Takto to robí väčšina ľudí, ktorá odkladá všetko na neskôr. Zbavte sa prokrastinácie (odkladanie činností na neskôr) a cesta za vašim rodinným domom bude ubiehať extrémne rýchlo.

Ak si na otázku neviete odpovedať, čo je samozrejme možné, tak to tiež nevadí.

Nie je možné poznať všetky odpovede a mať všetky schopnosti k tomu, aby ste postavili váš dom úplne sami. To by ste si rovno mohli založiť stavebnú firmu a začať s výstavbou. To od Vás samozrejme nikto nechce.

Vo Vašom okolí však sú ľudia, ktorí vedia. Preto, ak neviete nejaký problém vyriešiť, nebojte sa. Oslovte ich, aby Vám pomohli. Za otázku nič nedáte. Len môžete získať.

Preto 2. otázka, ktorú sa každý jeden deň v rannej rutine pýtajte je:

1. Kde by som mohol nájsť najlepšieho človeka, ktorý by mi dnes pomohol s……(doplňte problém ohľadom výstavby domu)

Toto je základné raňajšie cvičenie, ktoré Vám pomôže urobiť nejaký krok k vášmu vysnívanému rodinnému domu každý jeden deň.

Pomôže Vám to úspešne si naplánovať deň, aby ste váš termín sťahovania do vášho nového rodinného domu stihli.

Váš akčný plán:

Určite si 5 minút denne, počas ktorých si odpoviete na nasledujúce otázky:

 1. Čo môžem urobiť dnes pre to, aby som do 8-12 mesiacov mohol mať svoj vysnívaný rodinný dom?
 2. Kde by som mohol nájsť najlepšieho človeka, ktorý by mi dnes pomohol prekonať tento problém?……(doplňte problém ohľadom výstavby domu)
 3. (Kontaktujte 3-4 ľudí emailom, facebookom, či telefonicky) A čakajte na pozitívne odpovede.
 4. Urobte niečo pre váš Vysnívaný dom každý jeden deň!

3. Pilier úspešnej výstavby vášho domu – Dajte si Deadline.

Deadline -

Poznáme ľudí, čo si plánujú svoj vysnívaný dom ROKY. A ešte stále ho nemajú. A ktovie či ho niekedy budú mať. Obetovať predsa 1 mesiac vyberaniu kachličiek do kúpeľne je extrém. Ale aj takto sa môžete zahrabať, pokiaľ si nedáte Deadline (neurčíte si čas, ktorý venujete nejakej činnosti). Poznáte to. Idete do Googlu googliť informácie o montovaných domoch na 5 minút. A boom, strávili ste 2-3 hodinky a výsledok žiadny.

Toto nemôžete dopustiť. Život je príliš krátky na to, aby ste namiesto užívania nového domu a vegeteniu vo vašej záhrade sedeli za počítačom a skúmali celú sobotu 300 rôznych výrobkov bez výsledku.

Ak je nasledujúcim krokom výber kachličiek, tak si dopredu určite čas, ktorý chcete výberu obetovať.

Osobne by som si dal na výber 5 minút. To som ja. Niekto potrebuje 15 minút, iný hodinu, víkend, či viacero víkendov. To je OK. Nezakopte však celý mesiac touto jednou činnosťou. A hlavne nie vtedy, keď ešte neviete, z čoho bude napríklad nosná konštrukcia domu, alebo na ktorom pozemku bude nový dom stáť. Iba ak by vašim cieľom bolo zasvätiť svoj život celoživotnej výstavbe.

4. Pilier úspešnej výstavby rodinného domu

Spoznajte 6 hlavných Míľnikov Výstavby rodinného domu

 

1. Míľnik – Tvorba Rozpočtu

plánovanie rozpočtu výstavby domuNemusíte sa stať stavebnou firmou, aby ste bývali vo svojom dome v určenom termíne. Aby ste sa však vedeli lepšie zariadiť, potrebujete vedieť zhruba ako dlho jednotlivé úkony bežne trvajú a v akom poradí je všetko najlepšie vybavovať. Navyše ak chcete bývať v nasledujúcich 8-12 mesiacoch, tak musíte začať konať už dnes.

Prvý a najdôležitejší krok, v ktorom musíte mať jasno už od začiatku. Keď tento krok preskočíte, tak sa k nemu aj tak budete musieť vrátiť. A lepšie je ho vybaviť čo najskôr, lebo inak zbytočne strácate čas.

Preto otázka znie. Koľko ste ochotní, alebo koľko môžete do výstavby domu investovať? Pokiaľ nie ste priateľ s matematikou a výpočty nie sú vaša silná stránka, tak by som odporúčal poradiť sa s odborníkom. Finančný poradca, alebo hypotekárny špecialista Vám pomôžu rozpočet nastaviť tak, aby ste boli OK.

Určite viete, že nie je “odborník” ako odborník. Preto choďte za niekým kto má veľké skúsenosti a dobré referencie. Neberte hneď prvého študenta, ktorý sa vyhlasuje za finančného poradcu. To by mohla byť veľká chyba.

Ak už poznáte svoje rozpočtové obmedzenia a teda viete, koľko môžete maximálne investovať, zistite, čo si za tento rozpočet môžete dovoliť.

Vyberte si štýl výstavby.

Ako chcete, aby stavba prebiehala?

Chcete mať veľa starostí? Stredne veľa starostí, alebo žiadne starosti?

Okrem toho, že si chcete dať postaviť nízko-energetický/pasívny dom si vyberáte aj celý zážitok z výstavby domu. Výstavba domu môže byť nočnou morou, alebo príjemnou letnou prechádzkou.

Je na Vás čo si vyberiete.

Narážam na to, že za rôzne ceny môžete zažiť úplne rozdielne zážitky s výstavbou vášho domu.

Dom sa dá postaviť, aj pod 500 EUR/m2, keď do toho zapojíte celú rodinu. Dedka, babku, sesternice či bratrancov. Musíte však rátať s tým, že výstavba sa môže pretiahnuť aj na niekoľko rokov, a kvalita bude závisieť od vašich skúseností. Preto je na mieste otázka:

Aké máte skúsenosti?

Dom si môžete dať postaviť aj za 600-700 EUR/m2 nejakým začínajúcim partiám, ktoré sa jednoducho pozliepajú a začnú tvoriť. Problém je so synchronizáciou a overením kvality majstrov. Potrebujete rôzne partie remeselníkov. Partie sa väčšinou nepoznajú a tu vznikajú kolízie, ktoré spôsobujú rôzne nedorozumenia ako napríklad chyby na stavbe. Samozrejme treba rátať s tým, že výstavba nemusí dokončená v termíne.

Partie živnostníkov nepoznáte ani Vy. Preto neviete či majster, ktorý Vám stavia hrubú stavbu je ozaj majster, alebo vyučený kuchár.

Ak si vyberiete túto lacnejšiu možnosť, tak musíte rátať s väčšou chybovosťou a s tým, že stavbu nemusíte dokončiť v želanom termíne.

Dom si môžete dať postaviť za 800-1300 EUR/m2 a viac.

Vyššia cena neznamená hneď kvalitnú a bezproblémovú výstavbu. Preto je vhodné si firmu overiť či má napríklad certifikát dôveryhodnosti a patrí aspoň medzi 5% najdôveryhodnejších firiem na Slovensku.

Ale ak si má firma zachovať kvalitnú výstavbu, dobré meno, a mať možnosť sa stále zlepšovať, jediná možnosť je tá, že má dlhoročných overených zamestnancov, ktorým musí zabezpečiť prácu po celý rok. Týchto majstrov v tíme má pod kontrolou a vie od nich očakávať aj pravidelnú kvalitu práce. Udržať túto kvalitu dlhodobo a zabezpečiť pre Vás bezproblémovú výstavbu si vyžaduje viac financií. A preto dom od lepšej a overenej firmy stojí viac.

Akčné kroky:

 1. Určite si rozpočet
 2. Overte si rozpočet dobrým finančným, alebo hypotekárnym špecialistom
 3. Vyberte si štýl výstavby

 

2. Míľnik – Výber dobrej stavebnej firmy

výber stavebnej firmy

O výbere dobrej firmy sme veľa písali už v Príručke o Montovaných domoch, ktorú ste už možno čítali. Ak nie, tak si ju môžete stiahnuť tu: …..

Výber správnej stavebnej firmy je 2. najdôležitejší krok. Ak si tu dobre vyberiete, všetko ostatné sa stáva ľahším a bezproblémovým. Všetky starosti z výstavby domu z Vás zrazu opadnú, pretože máte niekoho na koho sa môžete spoľahnúť. Problémom je, ako sme už písali, takú firmu nájsť. Internet je plný falošných, pozitívnych či negatívnych referencií od ľudí, ktorí boli zaplatení, aby túto činnosť robili. Preto je veľmi riskantné sa riadiť radami od neoverených ľudí.

Agentúra BISNODE v spolupráci so Slovenskou obchodnou komorou každý rok vyhodnocuje dôveryhodnosť firiem na celom Slovensku. Preto predtým, než si vyberiete firmu, tak si ju najskôr overte či spĺňa kritériá tohto vyhodnotenia tu…

Nezabudnite ani na staré dobré referencie. Dobrá firma Vám ich vie poskytnúť.

Takúto firmu sa oplatí navštíviť a pozrieť sa aké domy stavajú. Taktiež si môžete u tejto firmy dať vypracovať cenovú ponuku a požiadať optimalizáciu projektu, ak by ste sa nevedeli zmestiť do rozpočtu.

Akčné kroky:

 1. Overte či má stavebná firma certifikát dôveryhodnosti
 2. Navštívte firmu – urobte obhliadku a lepšie ich spoznajte
 3. Dajte si vypracovať dôkladnú cenovú ponuku

 

3. Míľnik – Výber Projektu

výber projektu

Katalógový projekt, alebo dom na mieru?

Toto je dilema, ktorá trápi veľa ľudí. Ale v tomto bode budem veľmi stručný. Už sa o tom písalo veľmi veľa. Napíšem Vám výhody a nevýhody jedného aj druhého typu.

Katalógový dom:

Výhody:

– Už je jasná predstava ako váš dom bude vyzerať.

– Lacnejšie riešenie (niekedy zdanlivo)

– Rýchlejšie riešenie

Nevýhody:

– Dom nemusí sadnúť na váš pozemok

– Dodatočné úpravy poväčšine predražia katalógový projekt až nad základnú cenu za projekt domu na mieru

– Neskôr možno zistíte, že by ste veľa vecí urobili inak (ale už je neskoro, pretože dom stojí)

Dom na mieru:

Výhody:

– Dom je navrhnutý presne na Váš pozemok

– Architekt by mal dom navrhnúť logicky a zmysluplne k vášmu súčasnému, ale aj budúcemu životnému štýlu. To zabezpečí, že váš dom bude osobnejší a budete robiť minimum prerábok.

– Dobrý Architekt vie dom premyslieť tak, aby ste v dome nemali zbytočný priestor, ktorý musíte

riadne postaviť a zaplatiť.

Nevýhody:

– Trvá dlhšie, kým sa takýto dom navrhne

– Je to drahšie riešenie, ktoré ale na druhej strane môže v budúcnosti ušetriť peniaze (menej prerábania = menej nákladov)

Akčné kroky:

 1. Vyberte si, či sa Vám viac hodí Katalógový dom, alebo dom na mieru
 2. Vyberte si Architekta, ktorý Vám dom prispôsobí na pozemok, alebo pripraví dom na mieru

 

4. Míľnik – Príprava Projektu a stavebného povolenia

príprava projektu a stavebného povolenia

Vybrali ste si projekt. Na rad prichádza architekt, s ktorým strávite približne 2 týždne. Stretávate sa, robíte obhliadky pozemku a rozprávate Architektovi, ako by ste chceli v novom dome žiť, čo je pre Vás dôležité a čo naopak nepodstatné. Po týchto dvoch týždňoch dostávate prvý návrh vášho ideálneho domu. V tejto fáze sa dá návrh ešte stále upraviť.

Úvodný návrh sa dôkladne zacení. Prípadne sa optimalizuje tak, aby ste sa zmestili do rozpočtu.

Ak cena sedí, tak Vám nebráni nič k tomu, aby ste dali dokončiť prácu architektovi a jeho tímu projektantov, ktorý Vám pripravia projekt k stavebnému povoleniu.

Po mesiaci je projekt hotový. Teraz môžete požiadať o stavebné povolenie. Tu je návod…ako na Stavebné povolenie

O stavebné povolenie môžete požiadať sami, alebo si najmete profesionála. Táto služba sa volá inžiniering. Vychádza cca 700 EUR. Inžiniering Vám síce neušetrí peniaze, ale ušetrí Vám čas a behačky po úradoch.

Medzitým, ako čakáte na stavebné povolenie sa Vám v správnej stavebnej firme začína venovať tým ľudí, ktorí Vám pomôžu špecifikovať a zladiť exteriér aj interiér domu. Interiér domu je veľmi dôležitý. Pretože v ňom budete tráviť najviac času. Z tohto dôvodu treba dať správnemu výberu dostatočný čas.

Akčné Kroky:

 1. Návrh, alebo úprava projektu Architektom
 2. Optimalizovanie projektu
 3. Vybavovanie stavebného povolenia/ Inžiniering
 4. Komunikácia s firmou a špecifikácia všetkých detailov domu

 

5. Míľnik – Financovanie výstavby a podpis zmluvy

financovanie výstavby

V tejto fáze máte: Projekt, stavebné povolenie,

Viete presnú cenu kompletnej výstavby vášho domu, ktorá je vo vašom rozpočte. Prichádza na rad financovanie a podpis zmluvy so stavebnou firmou.

V tomto kroku máte niekoľko jednaní s vašou stavebnou firmou, kde sa dohadujete na podmienkach spolupráce. Celé financovanie Vám dôveryhodná firma nastaví tak, aby bolo transparentné.

Výstavba sa po správnosti financuje fázovo.

napr.

Fáza – zaplatí sa za základy – Postavia sa základy
Fáza – zaplatí sa za hrubú stavbu- postaví sa hrubá stavba
Fáza – zaplatí sa za holodom – Hrubá stavba sa prevedie do fázy holodomu

atď.

Takto nastavené financovanie je spravodlivé a pre Vás bezpečné, aj vzhľadom na to, že už ste si firmu preverili a viete, že je osvedčená.

Ak riešite financovanie hypotekárnym úverom, tak je potrebné prepojiť komunikáciu medzi bankou, Vami a stavebnou firmou. Toto Vám pomôže nastaviť firma a osoba, ktorá Vám vybavuje úver.

Teraz Vám už nič nebráni, aby ste podpísali so stavebnou firmou zmluvu.

Akčné kroky:

 1. Rokovanie so stavebnou firmou ohľadom zmluvy
 2. Nastavenie financovania Vami, alebo prípadne s bankou
 3. Podpis zmluvy

6. Míľnik – Samotná realizácia výstavby rodinného domu

realizácia výstavby nízko-energetického domu

Tak a je všetko naplánované a pripravené.

V tomto míľniku si stačí vyložiť nohy a pozerať sa ako Vám dom rastie pred vašimi očami. V skutočnosti je toto tá najľahšia časť, pretože odteraz nabehne na vašu stavbu niekoľko výborne organizovaných tímov, ktoré budú deň čo deň pracovať na vašom sne.

Bude Vám pridelený stavbyvedúci, ktorý má na starosti kontrolu prác a manažovanie majstrov.

Sním môžete pravidelne komunikovať. Každý týždeň sa budú organizovať tzv. “Kontrolné dni“. Tu si so stavbyvedúcim prejdete všetky hotové práce. Ak si chcete byť na 100% istý, či na stavbe prebieha všetko podľa plánov, tak si môžete objednať externý nezávislý stavebný dozor.

Dĺžka celého tohto divadla sa bude líšiť podľa toho, aký typ stavby ste si vybrali. V prípade, že ste si vybrali murovaný typ stavby, je možné, že si počkáte 18 mesiacov. Ak ste za ľahké drevené, alebo oceľové konštrukcie, tak sa zmestíte aj do 3 mesiacov a môžete bývať.

Akčné kroky:

 1. Vyložte si nohy na stôl
 2. Robte pravidelné kontrolné dni
 3. Objednajte si externý stavebný dozor

 

Pre jednoduchší priebeh výstavby Vášho rodinného domu,

Stiahnite si Kontrolný zoznam ZADARMO- Plánovanie výstavby rodinného domu.

Zoznam sa nachádza tu…

Náš nový dom - kontrolný zoznam

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: