Neočakávané náklady pri stavbe montovaného domu

Rodinný Dom je komplikovaný a zložitý produkt. Na jeho cenu vplýva veľké množstvo faktorov, s ktorými, ako neskúsený investor, nemusíte počítať. Preto by ste sa mali vzdelať aj v tejto oblasti, spoznať svoj rozpočet čo najpresnejšie a zarátať do neho aj neočakávané náklady, ktoré môžu vzniknúť pred, alebo aj počas výstavby.

Váš kamarát možno postavil dom do 100 000 eur a vy sa rozhodnete, že chcete ten istý a za takú istú cenu. Avšak to už nemusí byť pri určitých okolnostiach možné.

Poďme si teda posvietiť na neočakávané náklady, s ktorými ste absolútne nerátali a predsa sa môžu vyskytnúť.

Čo nebýva v cenách výstavby započítané:

Pozeráte sa na cenu katalógového domu a poviete si, že aká super cena. Avšak to nemusí byť konečná cena obývateľného domu. Niektorí zhotovitelia do tejto ceny nerátajú cenu za základovú dosku čo Vás môže ku koncu celkom prekvapiť. Na obrázku vidíte krásne vysadenú  záhradu, chodníky a ploty. Tieto položky taktiež nie sú štandardne v cene domu  a ak stým nepočítate vo svojom rozpočte, tak Vás to môže znova prekvapiť.

Kuchyňa je posvätné miesto všetkých žien. Každá žena má svoju predstavu o tom, ako by kuchyňa mala vyzerať, koľko stáť. A aj z tohto dôvodu sa v cenových ponukách s kuchyňou väčšinou tiež neráta. Preto si dajte pozor aj na tento podstatný doplnok bez ktorého byVaše bývanie nebolo plno-hodnotné.

Problematický pozemok:

Ďalším neočakávaným nákladom môže byť úprava terénu Vášho pozemku, ako už niektorí naši pravidelní čitatelia vedia z predchádzajúcich článkov. Domček v kopci môže vyjsť aj o 30 % drahšie kvôli väčším terénnym úpravám a drahým základom. Domček pod úrovňou cesty sa musí zas dorovnať tvárnicami k úrovni cesty a vzniknutú jamu dosypať dovezenou hlinou.Pozemky s vysokou úrovňou podzemnej vody sa zas musia väčšinou dodatočne vydrenážovať.

Úprava projektu môže vyjsť pekelne draho.

Katalógové domy sú väčšinou nadimenzované na čo najnižšie náklady. Možno budete chcieť posunúť jednu priečku. Možno budete chcieť odstrániť iba jeden stĺp. Možno budete chcieť jednu priečku odstrániť a poviete si, že veď dom za nezväčšil ani nezmenšil a nie je možné, aby teraz dom stál o 5000 EUR viac.

Pravda je taká, že aj takéto malé zásahy môžu cenu zmeniť  o 5% – 10%. Je to z toho dôvodu, že každým Vašim zásahom sa môže meniť aj statické riešenie domu. Ten stĺp, ktorý Vám môže zavadzať bolo to najlacnejšie riešenie. Bez stĺpu to ide, ale bude sa musieť použiť nákladnejšie riešenie.

Ako Vás dlhšia doba výstavby môže finančne prekvapiť

Ak počasie dá a teplota nepoklesne pod 5 stupňov tri dni po sebe, tak dokážeme garantovať výstavbu do 110 dní. Avšak ešte pred samotnou výstavbou sa môžu vyskytnúť problémy so stavebným povolením, alebo s úverom. Stalo sa, že z dôvodu stavebného povolenia sa výstavba posunula aj o 8 mesiacov. A to môže byť Váš neočakávaný náklad. Výstavba sa môže odložiť aj o 2 mesiace. Toto obdobie môže pre Vás znamenať nečakané náklady na nájomnom, s ktorými ste už nepočítali. Preto je dobré si radšej najať odborníkov, ako hypotekárneho špecialistu, alebo firmu, ktorá sa špecializuje na inžiniering a vybaví stavebné povolenie za Vás.

Pri financovaní úverom treba navyše k poplatkom zarátať nevyhnutné, a síce cenu geometrického plánu od geodeta, cenu jedného či viacerých znaleckých posudkov a cenu poplatkov za vklady na katastri.  Celková suma takýchto nevyhnutných „detailov“ sa môže vyšplhať až na 1000 €, aj s tým treba počítať.

Firma z opačného konca krajiny

Našli ste svoju ideálnu firmu cez internet. Jediný problém je, že je z opačného konca krajiny a nemá žiadne pobočky vo Vašom kraji. V tomto prípade musíte rátať so zvýšenými nákladmi o cca 5-10%. Toto navýšenie tvorí náklady na prepravu materiálu a strojov, plus ubytovanie majstrov. Preto je lepšie nájsť vhodnú lokálnu firmu na všeobecné práce (základy, prípojky, terénne úpravy, kachličkovanie, parketovanie, maľovanie, atď.) a od vybranej firmy kúpiť len špecifickú technológiu, čiže de facto hrubú stavbu.

S týmto málokto ráta – Počiatočný náklad na výstavbu:

Veľa ľudí, ktorí chcú stavať cez úver neráta s počiatočnou hotovosťou, ktorú musia mať pri začatí výstavby. Stavbu musíme dostať do úrovne požadovanej bankou a katastrom. To znamená po strechu. Až potom banka uvoľní peniaze, ktorými Vám samozrejme preplatí aj počiatočnú investíciu. Väčšinou musíte mať pripravené cca 40% z hodnoty Vašej stavby.

Neočakávaný luxus Vás môže prekvapiť

Ceny na stránkach zhotoviteľov montovaných domov bývajú väčšinou v určitom základnom cenovom štandarde. Keď si investori vyberajú kachličky, sanitu, dvere či okná, tak často zo svojho rozpočtu trocha uletia do luxusnejšej sféry, čo výslednú cenu môže taktiež navýšiť a nemilo Vás prekvapiť. Potom prichádza rad na strihanie a osekávanie, s ktorým sa budeme snažiť priblížiť späť k Vášmu reálnemu rozpočtu.

Ako vidíte, nie je toho málo čo Vás môže pri výstavbe montovaného domu prekvapiť. Preto sa všeobecne odporúča rátať s rezervou cca 10%, ktorú si môžete ku každému projektu na ktorý sa pozeráte prirátať. Je lepšie byť pripravený, ako prekvapený.

Verím, že Vám tento článok pomohol a ak sa Vám páčil, tak kliknite na lajk a dajte vedieť o tomto aj Vašim priateľom, ktorý plánujú výstavbu domu.

 

S pozdravom,

Adam Debnár

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: