Category Archives for Aké kúrenie pre montovaný rodinný dom?

Stavba domu rozumne a peniaze sú späť!

Stavba domu je veľká životná investícia. Malé chyby a zlá príprava pre Vás môžu znamenať veľké finančné straty. Ale keď v správnej chvíli urobíte správne rozhodnutia, z veľkej investície sa stane taká, ktorá Vám nielen šetrí peniaze, ale ich aj získava späť. Poďme sa pozrieť na niekoľko TOP tipov, do ktorých sa v roku 2017 oplatí investovať.

Luxusná kombinácia kúrenia bez starostí, ktorá je lacnejšie než klasika. A ušetrí vám v priebehu niekoľkých rokov až 10 000 €

Podlahové kúrenie Devi

Ak sa chystáte stavať rodinný dom, určite ste sa stretli s poznámkou o tom, ako tento dom vykurovať. Existuje veľmi veľa možností. Plyn, elektrika, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, kozubové vložky, pece na drevo, splyňovacie kotly, atď, atď.

V dnešnom článku porovnáme klasiku: plynové kúrenie a elektrické kúrenie DEVI, s ktorým máme veľmi dobré osobné skúsenosti. Pozrieme tiež na to, s akou alternatívou sa oplatí toto kúrenie kombinovať. Táto kombinácia vám vie ušetriť v priebehu 10 rokov až 10 000 €.

Stále si myslíte, že kúrenie elektrikou je drahšie než plynom? Kedysi áno, ale dnes? Poďme sa pozrieť, koľko vás plynové kúrenie v skutočnosti stojí:

Poďme sa pozrieť, koľko vás plynové kúrenie v skutočnosti stojí:


¥ plynové prípojky

¥ plynový kotol

¥ pripojenie na plyn

= cca 5 000 € pri 100m2 dome

Potom ešte nezabúdajte na ďalšie pravidelné investície:

  1. ročné revízie kotla – 50 €/rok, 250 € v priebehu 5 rokov
  2. údržba kotla – 500 € v priebehu 10 rokov
  3. výmena kotla po 10 – 15 rokoch, nový kotol 1000 – 2000 €

= 2 000 € dodatočné náklady

Poďme sa pozrieť, koľko vás môže stáť elektrické kúrenie


Regulátor teploty - DEVI

Elektrické kúrenie DEVI

¥ životnosť 50 a viac rokov

¥ bezúdržbové kúrenie

¥ termostat v každej izbe

¥ žiadne revízie

¥ žiadne náklady na údržbu

¥ výborne pracuje s fotovoltaikou

= cca 3 500 € pri 100m2 dome

Náklady na elektriku sú v priemere o 10 – 15 % väčšie než na plyn, ale novými fotovoltaickými technológiami sa vieme dostať pod cenu za plyn. Očakáva sa, že elektrina bude v budúcnosti veľmi lacná.

Komfort a ušetrené vstupné investície stoja za troška vyššie mesačné náklady.

Ušetrené: 2 500 – 4 000 € v priebehu 10 rokov

Čo sú elektrické odporové káble DEVI?

Je to ako klasické podlahové vykurovanie, ale namiesto vodovodných trubiek sa po celom dome ťahajú elektrické termokáble. Teplo z týchto káblov ide priamo do nôh. Je to veľmi pohodlné a bezúdržbové kúrenie, pretože sa v ňom prakticky nemá čo pokaziť.

Kombinácia kúrenia predurčená na budúcnosť:

Stavba domu s fotovoltaickými panelmi

Energia zo slnka sa konečne oplatí

Fotovoltaika je technológia, ktorá premieňa slnečnú energiu na elektriku. A preto viete fotovoltaiku perfektne skombinovať a využiť práve pri elektrickom podlahovom kúrení DEVI.

Ešte pred rokom, dvoma by som fotovoltaiku neodporúčal z dôvodu otáznej návratnosti. Ale technológie sa hýbu dopredu.

Záruky od výrobcov sa zvyšujú na 30 a viac rokov. A keď sa vám podarí vybaviť dotácia, nie je o čom rozmýšľať.

Už aj bez dotácie má fotovoltaika zmysel. Návratnosť je približne 5 – 8 rokov. Cena je orientačne 5 000 €. (Dotáciu môžete dostať vo výške 2 500 €.) Záruka od niektorých výrobcov je až 30 rokov.

Ak tieto peniaze investujete do tejto technológie, máte momentálne lepšie výnosy než v banke. Toto platí pri modeli bez bateriek.

Baterky sú aktuálne drahá záležitosť. Celá investícia s baterkami vás vyjde na 12 000 € a tu už je návratnosť otázna.

Ale s baterkami dokážete pokojne fungovať aj 3 dni, ak by bol plošný výpadok elektriny.

Momentálne sa elektrika nedá odpredávať, ale do budúcna sa ráta aj s takouto možnosťou. Z vášho domu sa môže v budúcnosti stať malá aktívna elektráreň, ktorá na seba zarába.

S akou alternatívou sa elektrické kúrenie oplatí kombinovať?

Čo urobiť v prípade, že vypadne elektrina?

Kanaďania vymysleli najlepšiu PEC v pomere kvality, ceny, výkonu…

Kanadská katalycká pec Blaze King

Kanadská katalytická pec Blaze King

Kozubu či akejkoľvek kozubovej vložke sa vyrovná v kvalite, cene a výkone pec, konkrétne kanadská katalytická pec Blaze King. A to z niekoľkých dôvodov.

Táto pec obsahuje katalyzátor, ktorý pomôže spáliť drevo až na 88 %. Klasické kozubové vložky majú len 25 % účinnosť. Preto väčšina paliva unikne cez komín v podobe dymu.

Katalyzátor v peci sa nahreje na teplotu niečo vyše 1 000 stupňov a spaľuje dokonca aj dym.

Je skonštruovaná tak, aby väčšina tepla ostávala v dome a neunikala von komínom. Čiže v dome budete mať príjemne teplučko za pár eur mesačne. Pri klasických kozubových kachliach uniká cez komín všetko teplo. Do komína ide často 500 – 600 stupňov, ktoré len tak vypúšťate. Pri Blaze Kingoch ide do komína len 70 – 150 stupňov.

Druhý dôvod, prečo je táto pec TOP, je, že ju stačí nakladať raz za 20 – 40 hodín (podľa modelu). Pri bežnej kozubovej vložke musíte prikladať každé 2 – 4 hodiny (pretože tak rýchlo zhorí drevo a väčšina tepla unikne von komínom).

Tretí dôvod je ten, že ju stačí vymetať raz za 2 mesiace. Skoro dokonalé spaľovanie dreva spôsobí to, že aj popol sa splyňuje. Takže v nej neostáva veľa popola a robí menej neporiadku.

Okrem toho má pekné samočistiace presklené dvierka, čiže máte kozubový efekt, po ktorom veľa ľudí v dome túži.

Návratnosť investície je cca do 2 rokov pri pravidelnom využívaní každú zimu.

Ak by ste chceli reálne šetriť, nemusíte investovať veľké peniaze do pasívnych domov. Na to, aby ste platili mesačne 10 – 15 € za vykurovanie, vám stačí takáto výkonná ekologická piecka s katalyzátorom.

Pozor: V nízkoenergetických domoch vám bude dostatočný príkon pece do 5 kW. Pece Blaze King majú regulátor príkonu. To znamená, že si viete príkon a teplotu v dome regulovať podľa potreby.

V priebehu 10 rokov pri kúrení len katalytickou pecou ušetrítre: 7 000 – 8 000 €. (Cena katalytickej pece Blaze King do 5 kW je 1 500 – 2 000 €.)

Služba Zadarmo: Inteligentná stavba domu na kľúč

Malý Steve Jobs

Ak sa chystáte stavať váš nový dom v nasledujúcich 6 –12 mesiacoch, tak to, čo urobíte teraz, môže znamenať rozdiel až niekoľko tisíc eur.

(Hlavne ak chcete kvalitný dom za rozumnú cenu.)

To, čo urobíte niekoľko mesiacov predtým, než sa pustíte do výstavby domu na kľúč, určí to, ako dlho bude trvať, kým váš dom postavíte, koľko peňazí ušetríte a aký zážitok z výstavby domu budete mať. Výstavba domu môže byť veľmi ľahká, ale aj problémová.

Je niekoľko vecí, o ktoré keď sa postaráte hneď teraz, ušetríte desiatky tisíc eur a váš nový dom postavíte za čo najkratší čas.

Ak sa chystáte postaviť váš dom v nasledujúcich 6 – 12 mesiacoch, Inteligentná stavba domu na kľúč, naša služba zadarmo, vám predstaví to najdôležitejšie, čo treba urobiť, aby ste zažili hladký priebeh výstavby domu, ušetrili tisícky eur a získali dom, ktorý vám nielen šetrí energie, ale dokonca na seba zarába.

Je veľmi nápomocné, ak sa zaujímate o to, aké investície do domu vám ho urobia lepším za menej peňazí, aké investície sa vám z dlhodobého horizontu určite vrátia späť, a naopak, aké investície do domu sú úplná strata peňazí.

Stačí mi zavolať na tel. číslo 0917 869 834, alebo mi napíšte na email: [email protected] a vieme si spoločne naplánovať stretnutie.

Zdravím vás!
Adam Debnár

Kúrenie Drevom – Kúrenársky špeciál – Aké kúrenie do nízko-energetického domu časť I.

Kúrenie drevom

kurenie drevom

Ako človek, ktorý uvažuje o montovanom nízko-energetickom dome, ste si už možno položili otázku, aké kúrenie by bolo pre Vás to najvhodnejšie. Toľko veľa možností . Toľko veľa systémov. Každý výrobca a predajca si obhajuje len to svoje. „Naše kúrenie je to najlepšie.“ Prečítajte si viac…