Kúrenie Drevom – Kúrenársky špeciál – Aké kúrenie do nízko-energetického domu časť I.

Kúrenie drevom

kurenie drevom

Ako človek, ktorý uvažuje o montovanom nízko-energetickom dome, ste si už možno položili otázku, aké kúrenie by bolo pre Vás to najvhodnejšie. Toľko veľa možností . Toľko veľa systémov. Každý výrobca a predajca si obhajuje len to svoje. „Naše kúrenie je to najlepšie.“

Ako vieme, tisíc ľudí, tisíc chutí a nie je tomu inak ani pri výbere zdroja vykurovania či výbere média, ktorým bude Váš rodinný dom vykurovaný. Preto som si pre Vás pripravil článkový seriál o Kúrení, kde preberáme snáď všetky výhody a nevýhody klasického vykurovania plynom či elektrikou, Biomasou (drevo, pelety), alebo alternatívnym vykurovaním (geotermálne čerpadlá, slnečné kolektory a podobne). Zahrnul som tie najpoužívanejšie systémy.

Táto téma je tak rozsiahla, že som sa rozhodol ju spracovať postupne a dnes začneme práve spomínaným titulkom – Kúrenie drevom –.

Vykurovanie drevom   

Na Slovensku zvyčajne kúrime 6-7, v chladnejších oblastiach 8-9, mesiacov v roku a aj tak sú investície do kúrenia najväčšou finančnou záťažou pre bežnú slovenskú rodinu. Nečudo prečo nízko-energetické domy získavajú takú obľubu.  Okrem toho, že nízko-energetické domy šetria značnú časť réžii domu, tak to zďaleka nie je všetko, kde by sa dalo šetriť.

Predstavte si  platenie max do 20 eur za energie/mesiac. Predstavte si, že investícia sa Vám vráti do 3 rokov. Že tomu neveríte? Že sa to dá len s pasívnym domom, ktorý má návratnosť  15- a viac rokov? To čo hovorím je však všetko pravda, potvrdená nielen slovami, ale aj skúsenosťami jedného nášho zákazníka, ktorý už niekoľko rokov vykuruje dom akumulačnou pecou.

Poďme sa teda pozrieť na to, že návrat k drevu nemusí nutne znamenať krok späť, a že naozaj to má „niečo do seba“.

Okrem toho, že drevo náramne šetrí našu peňaženku, patrí k zdrojom obnoviteľných energií. Stromy neustále rastú a pokiaľ  sú neustále dosádzané, ich výrub nepredstavuje žiadnu katastrofu. Dokonca ani s CO2, ktoré spálením uniká do ovzdušia, to nie je také hrozné. Je to len to CO2, ktoré predtým tie stromy spotrebovali, takže sa vráti len späť a slúži na „kŕmenie“ ďalších stromov. No a nezabúdajme ani na romantickú atmosféru, ktorú vie blčiaci oheň vo Vašom krbe navodiť. Predstavte si ten zimný večer pri Vianočnom stromčeku, keď miestnosť bude žiariť len teplým svetlom z kozubu a úsmevom Vašich detí.

To sú všetko pekné výhody, lenže tam, kde sú výhody, sú vždy aj nejaké tie nevýhody.  Ak milujete komfort, tak Vás z časti budem musieť sklamať. Kúrenie drevom nie je vôbec komfortné. U niektorých systémov na kúrenie sa to ešte zvládnuť dá, napríklad keď kúrite peletami tak tie majú zásobník, ktorý nemusíte dopĺňať aj dva týždne. Alebo taká akumulačná , do ktorej stačí prikladať raz za deň. Ale keď rozmýšľate nad krbovou vložkou, tak sa pripravte prikladať každé 3-4 hodinky a to sa niektorým z Vás nemusí veľmi hodiť. Predsa, máte určite prácu a pravdepodobne nemáte doma kuriča, ktorý by prikladal za Vás. J

Ďalším problémom môže byť skladovací priestor. Tri až šesť ton dreva/rok musíte niekde uskladniť. Musí to byť suchý sklad, inak by Vám drevo navlhlo a robilo neplechu (dechtovanie).

akumulacne peceAkumulačné pece:

Akumulačné, kachľové, fínske či hypokaustové pece. Vytvárajú asi najpríjemnejšie teplo a sú najlacnejšou alternatívou vykurovania drevom.  Tieto pece môžu vážiť aj 4,5 tony. Spaliny sú vedené cez ťahy akumulačnej masy, ktorá sa nabije teplom a následne ho postupne odovzdáva v priebehu niekoľkých hodín v podobe rovnomerného sálavého tepla. Pri teplote 500 stupňov má vysokú účinnosť spaľovania a môžeme povedať, že spaľovanie je takmer dokonalé.

Takúto pec Vám spraví len skúsený a školený kachliar/peciar na mieru. Ak je zároveň peciar aj umelec, alebo dobrý dizajnér, tak Vám môže v obývačke vzniknúť doslova umelecké dielo. Pece môžu vyzerať starodávne, ale pokojne si môžete dať nadizajnovať aj niečo v modernom štýle. Povrchové úpravy môžu byť od kachlíc cez hlinené omietky až po tehly.

V kombinácii s nízko-energetickým domom, je toto riešenie skvelé a spotreba dreva oproti bežnému kotlu na drevo Vám klesne aj o polovicu. Všetko závisí od toho, ako Vám pec kachliar prepočíta a navrhne presne na Váš dom. Zároveň sa rieši v nízko-energetickom dome problém s rýchlym vychladnutím domu (keď sa nekúri). Masa mastenca, alebo iného akumulačného materiálu udrží teplo Vášho domova po celý deň, čo určite oceníte. Ďalšou obrovskou výhodou pri tomto spôsobe vykurovanie je prikladanie dreva 1x max 2x za deň (závisí od vonkajšej teploty). Takáto pec sa dá skombinovať s inými funkciami, ako napríklad s varením, pečením, alebo vyhrievaným sedením.

Nevýhody:

Takáto pec nie je vhodná pre krátkodobé kúrenie, pretože trvá niekoľko hodín kým sa naakumuluje a až potom teplo odovzdá. Počiatočná investícia je navyše dosť veľká. Od 6 000 -10 000 eur. Na druhej strane, návratnosť tejto investície voči kúreniu plynom je 3-4 roky, čo je v podstate veľmi rýchlo.

No a stretávame sa s problémom vykurovania dlhých domov. Aby táto pec spĺňala svoju funkciu najlepšie, mala by byť postavená v strede domu. Najideálnejší tvar domu  je štvorec. Dlhé domy sú v podstate v nevýhode a neodporúča sa v takomto dome pec postaviť.

 • Ročné náklady na drevo v nízko-energetickom dome: do 200 eur
 • Počiatočná investícia: 6 000 – 10 000 eur
 • Údržba – raz za 30 rokov vymeniť jadro
 • Návratnosť investície voči plynovému kúreniu – cca 3 roky
 • Bezpečnosť  – Zaručí certifikovaný krbár  alebo peciar, ktorý by mal použiť certifikované tepelno-izolačné materiály. Komín by mal byť pravidelne čistený.
 • Médium: sálavé teplo

 

krb s vlozkouKrb s vložkou

Krb s vložkou je v posledných rokoch na Slovensku veľkým hitom. Ale dokáže takýto krb nahradiť plnohodnotné kúrenie? Áno aj nie. Na čo takýto krb slúžil v histórii? Krby mali väčšinou páni na hradoch a zámkoch a mimo estetiky krb spĺňal hlavne prístup k rýchlemu teplu a poskytoval s jeho otvoreným ohniskom lepšie osvetlenie miestnosti. Nikdy neslúžil ako plnohodnotné vykurovanie, a to z toho dôvodu, že väčšina tepla vyprodukovaného v tomto zdroji, uniká von komínom.

Krby sú zdrojom momentálneho konvekčného tepla, ktoré spôsobuje vírenie vzduchu. Teplo sa vzduchom nešíri ďaleko, lebo vzduch je zlý nosič. V čase horenia, je pri kozube priveľké teplo. Keď nehorí, tak ohnisko rýchlo vychladne. Zároveň má krb ďaleko horšie spaľovanie, než piecka, čo zaručuje častejšie čistenie komína. Pripravte sa, že spotreba dreva oproti akumulačnej peci sa rapídne zvýši a aj prikladať budete musieť častejšie.

Pre koho je takýto krb vhodný ?

Ak chcete prežívať ozajstnú romantiku s otvoreným ohňom, tak krb si určite obľúbite. Počas jesenných chladných večerov, Vám môže slúžiť aj ako príjemný lacný zdroj tepla a osvetľovať miestnosti. Taktiež sa môžete na krbe vyblázniť a urobiť z neho  výnimočné umelecké dielo, ktorým sa môžete kochať Vy aj Vaši priatelia.

Ak by ste predsa chceli krbom vykurovať celý dom a nahradiť bežné kúrenie, tak sú tu určité možnosti. Tým sú prieduchy vzduchu, ktoré môžete rozviesť do okolitých miestností a ventilátormi do nich vháňať ohriaty vzduch.

Ak ste technický typ človeka, tak možno neodoláte pokušeniu krbovej vložky s výmenníkom tepla. Takýmto spôsobom môžete krb napojiť na ohrev vody. Budete k tomu potrebovať veľké priestory na akumulačné nádrže a podobnú strojovňu:

 

Ak odídete na dlhšiu dobu z domu, tak Vaša manželka nemusí oceniť správu takejto strojovne 🙂

Mám tu pre Vás zaujímavý (troška nekvalitný) obrázok s porovnaním akumulačných pecí (sálavé kúrenie) a krbových vložiek (teplovzdušné kúrenie), kde vidieť porovnanú účinnosť jednotlivých zdrojov vykurovania. Všimnite si hlavne interval nakladania a spotrebu dreva.

Krb s vložkou je vhodný hlavne pri kombinovanom kúrení s plynom, alebo elektrikou. Dá Vášmu domovu romantický nádych, ale nehľadajte pri ňom komfort z kúrenia. Časté prikladanie, čiže neustála prítomnosť v dome, by bola nutnosťou, ak by ste chceli Váš dom vykurovať pomocou krbovej vložky s výmenníkom tepla.

 • Investícia: cca 2000 eur
 • Komfort:  horší komfort než akumulačná pec: prikladať, každé 3-4 hodiny.
 • Ročné náklady na drevo v nízko-energetickom dome: do  cca 400 eur  (kombinácia s plynom)
 • Médium: teplovzdušný krb (fúkanie teplého vzduchu pomocou ventilátorov, alebo napojenie na výmenník s vodou)

 

kotol na drevoKotol na drevo a drevo-splyňujúci kotol

Ak patríte ľuďom čo si nevedia predstaviť ohnisko v obývacích izbách a radšej by ste mali svoju vlastnú kotolničku niekde v pivničke alebo vo vyhradenej miestnosti, tak by ste mali siahnuť práve po kotli na drevo.

Investícia do takéhoto kotla začína niekde pri 1000 eur. Ak by ste chceli kotol s lepšou účinnosťou, tak určite siahnite po drevo-splyňujúcom kotli, ktorý má dokonalejšie spaľovanie a lepšiu výhrevnosť. Avšak strojovni z obrázka vyššie, sa nevyhnete. Celý systém je závislý na elektrike (obehové čerpadlá) Takže ak si myslíte, že máte alternatívny zdroj vykurovania, tak sa mýlite.

Ak by zlyhalo niektoré z obehových čerpadiel, tak takýto kotol predstavuje v dome vážnejšie nebezpečenstvo. A to výbuch kotla. Toto nie je strašenie. Je to fakt. Stalo sa to môjmu známemu, ktorý si kúpil kotol z pod ruky. Preto zriadenie celého takého systému nechávajte na expertov z danej oblasti, pretože akákoľvek nedbalosť by Vás mohla stáť draho.

 • Investícia: 1000-3000 eur, plus akumulačná nádrž: cca 1400 eur
 • údržba: 10-15 rokov
 • Ročné náklady na drevo v nízko-energetickom dome: do cca 300 eur
 • Médium: napojenie na výmenník s vodou
 • Návratnosť investície voči plynovému kúreniu – cca 3 roky

 

kotol na peletyKotol na pelety

Kotol na pelety je pre všetkých tých, ktorý si chcú užívať komfort plynového či elektrického kúrenia a pritom mať polovičné náklady za energie.

Čo sú to vlastne tie pelety?

Pelety sa vyrábajú zhutnením a zlisovaním pilín a hoblín. Možno nimi kúriť komfortne, pretože sa veľmi ľahko skladujú či prenášajú a každý kotol má zásobník, ktorý dokáže zásobovať kotol 1 až dva týždne. Pelety sa predávajú v igelitových vreciach po 15kg alebo 30kg, alebo Vám ich donesie  raz ročne cisterna. Bežný dom spotrebuje cca 6 ton peliet. Predpokladajme preto, že nízko-energetický dom ich spotrebuje 3 – max 4 tony.

Investícia do kotla na pelety je tiež trocha drahšia – cca 6000 eur, ale návratnosť voči plynovému kotlu je tiež pomerne dobrá. Cenovou alternatívou môžu byť peletové kachle, ktoré vás vyjdú cca 2500 eur.

 • Investícia: kotol 6000 eur, kachle 2500 eur,  plus akumulačné nádrže – cca 1400 eur.
 • Komfort – zásobník na pelety: najvyšší komfort s pomedzi všetkých typov kúrenia pomocou biomasy, ľahšie skladovanie, než drevo.
 • Ročné náklady na pelety v nízko-energetickom dome:  do 350 eur
 • Médium: napojenie na výmenník s vodou
 • Návratnosť investície voči plynovému kúreniu – cca do 3 rokov

 

Prešli sme si hlavné riešenia vykurovaním biomasou. Je toho omnoho viac, čo sa dá o tomto kúrení napísať, avšak to by som prenechal na väčších odborníkov, ako som ja. Ak sa Vám zdá, že tu niečo chýba, alebo máte pocit, že niekde uvádzam mylnú informáciu, tak mi pokojne napíšte. Rád to opravím. Zároveň, ak si myslíte, že tento článok by mohol pomôcť Vašim známym, tak ho prosím zdieľajte a pomôžte šíriť tieto užitočné informácie ďalej.

 

Ďakujem.

 

S pozdravom,

Adam Debnár

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: