Kúpiť existujúci, alebo postaviť nový montovaný dom ?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí hľadajú nové bývanie, tak ste sa určite zaoberali otázkou: „Postaviť nový montovaný dom, alebo kúpiť staršiu nehnuteľnosť?“

Práve tí ľudia, ktorí radi začínajú „s čistým štítom“, ktorí majú radi nové trendy a kvalitu, majú  zmysel pre šetrenie a preferujú kontrolu nad použitými materiálmi, patria medzi horúcich kandidátov na výstavbu nového domu. Ste aj vy jedným z nich?

Výhody staršieho domu:

Staršie domy sa často nachádzajú väčšinou v dobrých lokalitách. Sú tu už nejaký ten piatok a tak môžu byť postavené v dobre vybavenej infraštruktúre. Škola, obchody, úrady sa nachádzajú väčšinou blízko a takúto výhodu by rád ocenil každý. Navyše, cena realít v dobrej štvrti má tendenciu takmer vždy stúpať. Toto má zároveň aj negatívnu stránku – ceny existujúcich nehnuteľností v dobrých lokalitách bývajú neprimerane premrštené. Okrem toho, tieto miesta sa vyznačujú väčšou premávkou, takže pokoj v takýchto domoch nehľadajte.

Kedysi, keď pôda nebola až taká drahá, sa domy stavali na rozľahlejších pozemkoch. Bolo to nielen kvôli lacnej pôde, ale aj kvôli tomu, že skoro každá rodina pestovala v záhrade zeleninu na celý rok. Mať väčší pozemok, ale nie vždy znamená výhru. Pokiaľ nechcete farmárčiť, tak Vám môže byť úplne zbytočný.

Keď kupujete starší dom, tak sa môžete tešiť na krásne vyrastenú záhradu. Mať záhradu s 50 – 100 ročnými  stromami môže byť pre niekoho vzrušujúce, avšak treba počítať aj s viacerými prácami práve okolo tejto zelene.

Niektorí ľudia radi strhnú staré ošumelé tapety. Radi pretvárajú a vylepšujú. Málokto si vie pred prerábkou predstaviť, koľko práce, času a nákladov táto „mačka vo vreci“ zožerie. Takmer určite pri prerábke narazíte na skryté chyby a problémy. Nakoniec môže revitalizácia staršej nehnuteľnosti skončiť frustráciou, nespokojnosťou, zbytočnými nervami a vyhodenými peniazmi. A rozpočet takmer vždy prekročí pôvodný plán. Ak chcete radšej začať s čistým štítom, tak nový dom je tá správa cesta pre Vás.

Nevýhody staršieho domu:

Siete:

Domy postavené pred 30-40 rokmi neboli stavané na dnešnú energickú záťaž, ktorú si naše nové technológie vyžadujú. Býva v nich dosť slabá elektrická infraštruktúra, ktorá nemusí zvládať najnovšie nároky HD televízorov, počítačov, chladničiek či klimatizácií. V týchto starších domoch je aj nedostatok zástrčiek a často sa stáva, že tých pár zástrčiek takú veľkú záťaž nezvládne. Rozvody aj ich architektúra sú zastarané a nespoľahlivé.

Preto, ak sa rozhodnete pre starší dom, budete pravdepodobne čeliť problému s prerobením elektrickej siete v celom dome. A čo kanalizácia, vykurovanie atď.? Zastarané, vyžadujú údržbu, či výmenu. V novom dome bude vybudovaná celá sieťová štruktúra podľa najnovších štandardov a preto, ak nechcete mať podobné starosti, tak Vaša voľba by mala byť novo postavený dom.

Spotreba energie:

Starší dom sa vyznačuje väčšou spotrebou energie. Preto sa budete musieť pripraviť na väčšie účty za plyn, elektriku či iné palivo. Nový dom, ktorý spĺňa najnovšie štandardy, by Vám mal účty seknúť minimálne o polovicu. Tento fakt nahráva novo postaveným domom. Kvalitný vonkajší plášť budovy v novom dome zabezpečí okrem celoročnej klimatickej pohody aj zdravšie životné prostredie jeho obyvateľov. Nikto asi nechce, aby jeho ratolesti vdychovali pri hrách v interiéri čiastočky nebezpečných plesní, ktoré sa často v starších domoch nachádzajú.

Dispozícia:

Kedysi mali ľudia oveľa menej šiat, riadov, a iných vecí, bez ktorých sa v dnešnej dobe nevieme zaobísť. Iný bol aj celkový životný štýl, iné nároky na životný priestor, voľný čas, prácu či zábavu. Dá sa preto očakávať, že starší dom nemusí vyhovovať potrebám modernej rodiny a bude potrebné investovať do zmien jeho vnútornej dispozície.

Výhody nového domu:

Priznajme si to. Vlastniť niečo nové bolo, je a vždy bude skvelý pocit. Či je to nové auto, alebo  nový dom. Takýto pocit sa so starším domom nedá dosiahnuť. Vlastniť nový dom nie je vzrušujúce iba preto, že budete prvý človek, ktorý vyskúša novú kuchyňu, alebo zaparkuje po prvý krát svoje auto do Vašej vlastnej garáže. Vlastniť nový dom má oveľa viac výhod. Tak sa poďme na ne pozrieť:

Začíname s čistým štítom:

Jednou z výhod nového montovaného domu je, že môžete urobiť na prvý krát všetko, tak ako chcete. Váš nový dom môže architekt navrhnúť podľa najnovších trendov a pritom tam pridať všetky potrebné elementy, ktoré vyžadujete. V nasledujúcich pár rokoch Vás nebudú trápiť žiadne prerábky, malovky, alebo iná údržba. Môžete si užívať pokoj teplo rodinného kozubu. Bez stresov.

Bezpečnosť:

Montované domy z oceľovej konštrukcie sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči ohňu, zemetraseniu, ale aj vode. Na všetky tieto živelné pohromy sa robili testy, o ktorých si napíšeme v nasledujúcich blogových príspevkoch. Kedysi boli nároky na bezpečnosť oveľa menšie a staršie domy sa bezpečnosťou chváliť určite nemôžu.

Rozumná cena:

Postaviť  Váš nový montovaný dom Vás môže stáť menej, než kúpiť starý dom či byt v meste. Existujúce stavby bývajú predražené kvôli svojej polohe relatívne blízko k centru mesta. A to aj napriek tomu, že kvalita, tepelné a akustické izolačné vlastnosti, pohodlie a skoro žiadne súkromie  tejto vysokej cene nezodpovedajú.

Nový montovaný dom, ktorý sa vyznačuje priestrannosťou, vyšším bezpečím, nižšími nákladmi na údržbu, pohodlím a väčším súkromím, Vám kvalitná firma postaví za ďaleko priateľskejšiu cenu.

 

 

Nevýhody nového domu:

Ak si kupujete katalógový projekt, tak sa Vám môže stať, že Váš dom si postaví aj niekto iný. Niekomu je to proti srsti. Tomuto problému sa môžete vyhnúť tak, že si dáte jednoducho navrhnúť Váš unikátny projekt architektovi. Niečo si priplatíte, ale budete exteriér podľa Vašich predstáv a interiér bude kopírovať Vaše požiadavky a potreby.

Záhrada:

Čím staršia záhrada, tak tým je krajšia. Stromčeky, kríky rastú niekoľko rokov do podoby, o ktorej možno snívate. Pri novom dome tento luxus mať nebudete. Aj keď staršia záhrada vyžaduje aj viac práce, ktorá Vám pri novej záhrade ešte odpadáva.

Vzdialenosti:

Väčšia vzdialenosť od centra sa spája s problémom, ktorý niektorých môže od stavby domu odradiť. Niekedy nový dom znamená obetovať hodinku času denne na cestovanie. To je cena za nové bývanie na tichom mieste, kde môžete so svojou rodinkou tráviť príjemné chvíľky relaxu na dvore pri grile.

Kúpiť, alebo postaviť ?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Každá rodina má iné možnosti a iné potreby. Niekto vyslovene hľadá starý dom, pretože miluje a rád cíti históriu. Rád pretvára už existujúce. Iný zas preferuje stavať na zelenej lúke podľa svojich predstáv s najnovšími a úspornými technológiami. Pre moderných ľudí sú v 21. storočí k dispozícii pokrokové materiály a postupy. Ich využitím narastá kvalita bývania oproti starým domom niekoľkonásobne. A dobré bývanie je jedným zo základných kameňov plného a šťastného života v spokojnosti.

Voľba zostáva len na Vás.

S pozdravom

Adam Debnár

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: