Čo hovoríte na infrapanely?

Infrapanel v montovanom domeAké by to bolo, keby Vám namiesto radiátorov vykurovali obývačku Van Goghove slnečnice? Nie, nemám vypité 🙂 Len som dnes narazila na nádherné dizajnové obrazy, ktoré okrem toho, že priestor skrášlia, ešte ho aj ohrejú! Nebudem Vás dlho napínať, reč bude o infrapaneloch.

Infrapanely sú na trhu relatívnou novinkou. So sálavým teplom však prichádzame do styku každý deň – keď na nás svieti slnko. Tento druh tepla je pre ľudský ogranizmus najprirodzenejší. Zatiaľ čo klasické vykurovacie systémy ohrievajú vzduch, infračervené lúče vzduchom prechádzajú bez toho, aby ho zahrievali. Teplo odovzdávajú stenám, predmetom i osobám. Tie odovzdané teplo naakumulujú a následne ho vracajú do priestoru, čím sa sekundárne ohreje aj vzduch.

S týmto javom súvisí hlavná výhoda infrapanelov. Tým, že sa infračervené sálavé kúrenie nesústredí na vyhrievanie vzduchu, nedochádza k jeho cirkulácii a následnému roznášaniu prachu po miestnosti, čo asi najviac ocenia alergici. Takisto sa vzduch nevysúša a zachováva si svoju prirodzenú vlhkosť, čím je na dýchanie príjemnejší. A keďže toto teplo zahrieva steny, tie sú potom teplejšie ako okolitý vzduch a preto sa na nich nebude nezrážať vzdušná vlhkosť. Tak sa zabráni jednak roseniu a jednak ostáva murivo suché, vďaka čomu nevznikne priestor pre tvorbu plesní.

Kúrenie infrapanelmi je ako ekologické, tak aj ekonomické riešenie. Už obstarávacie náklady sú o cca 30% nižšie, ako v prípade plynového kotla či klasického elektrického vykurovania. Navyše nepodliehajú bežnému opotrebeniu a majú teda prakticky nulové náklady na údržbu. Svojimi nízkymi prevádzkovými nákladmi zaisťujú skutočne rýchlu návratnosť vloženej investície.

Základom panelu je uhlíkový topný článok, na ktorom je nanesená infra-aktívna vrstva kremíka. Za vykurovacím telesom je naopak infra-pasívna tepelná izolácia, ktorá odráža teplo späť do prednej časti.  To zaisťuje vysokú účinnosť a nízku teplota zadnej strany. Na pracovnú teplotu je zahrievaný elektirckým prúdom, oproti väčšine elektrických zariadení však prakticky neprodukuje elektrosmog. Neobsahuje žiadne pohyblivé časti, takže jeho prevádzka je úplne nehlučná. Celý panel má pomerne nízku tepelnú zotrvačnosť, preto dosahuje plný výkon už po 10-20 minútach po zapnutí.

V prípade tradičného vykurovania sa istá časť tepla stratí v rozvodových rúrach, cez komín a pod., čím sa teplom plytvá. Teplo vyrobené infrapanelom sa rozdelí bezprostredne na vykurovanej ploche, vďaka tomu k strate tepla nedochádza. Infračervené vykurovanie tiež zabezpečuje rovnomerné rozdelenie tepla na celej ploche miestnosti, to znamená, že nevznikne výrazný teplotný rozdiel medzi teplotou pri podlahe a pod stropom. Ovládanie termostatom v každej izbe zabezpečí efektívne vykurovanie tam, kde je to potrebné, napr. v spálni Vám stačí nižšia teplota ako povedzme v detskej izbe. To opäť znamená úsporu energie.

Sálavé teplo je vnímané ako príjemnejšie, než teplo z klasických vykurovacích zdrojov. Každý asi pozná príjemný pocit tepla z krbu. V prípade krbu však dochádza k spaľovaniu kyslíka a nutnosti miestnosť vetrať, v prípade infrapanelov k spaľovaniu kyslíka nedochádza, takže zvlášť vo veľmi chladnom počasí stačí vetranie obmedziť na minimum.

Estetickou výhodou infrapanelov je, že priestor nenarúšajú ako klasické radiátory, práve naopak. Jednofarebné panely môžete nenápadne umiestniť na strop alebo naopak môžete zvoliť niektorý dizajnový kúsok zo širokej ponuky potlačí, ktorý bude priestoru dominovať. Niektoré firmy dokonca ponúkajú potlač panelu motívom z vlastnej fotografie. V kúpeli si zas obstaráte infrapanel v prevedení zrkadla.

Sálavé teplo okrem toho, že ohrieva pokožku, podobne ako slnečné lúče preniká aj hlbšie do tkanív. Preukázané sú aj blahodarné účinky inračerveného žiarenia na ľudský organizmus, infračervené žiarenie sa bežne využíva v medicíne. Tento typ vykurovania si pochvaľujú aj chovatelia domácich zvierat, na ktoré takisto pôsobí príjemne a prirodzene.

Nevýhodou infrapanelu je, že pôsobí len v miestnosti, kde je inštalovaný. Keďže nedochádza k cirkulácii vzduchu, otvorením dverí nevyhrajeme vedľajšiu miestnosť. Toto vykurovanie tiež je nevhodné do miestností s povrchovou vrstvou polystyrénu na strope či stenách. A takisto do miestností s veľkou presklenou plochou (zimné záhrady), kvôli nízkej akumulačnej schopnosti skla.

A aká je realita na Slovensku? Z diskusných fór som sa dozvedela, že mnohí Slováci sa na vec pozerajú nedôverčivo, podozrievavo. Našla som však aj mnohých, ktorí túto novinku uvítali, vyskúšali a už by nemenili. Objavila som tiež problém s neserióznou firmou, čo je bohužiaľ tak trochu slovenská klasika, preto pozor na to, preverte si od koho nakupujete. Niektorí zas využívajú infrapanely ako doplnkové kúrenie, napríklad v podkroví v chate, kde by bol problém dodatočne doviesť napríklad radiátory. Takže v závere môžem povedať, že infrapanely si svoje miesto nachádzajú aj u nás. Ak sa rozhodnete ich vyskúšať, dajte nám vedieť, ako ste spokojní.

Click Here to Leave a Comment Below

dzooky - november 13, 2013

Zajuimave je, ze neco take pisete na tejto stranke, poviem preco.
Ked robite nove domy neviem ci ja by som osobne uvazoval nad tymto sposobom kurenia, ked uz tak infra folie do podlahy alebo niekde inde a skryt zdroj tepla no to uz urcite nie je lacna zalezitost a urcite nie lacnejsia a ako kotol.
Za dalsie, pouzit to do domov, ktore neobsahuju akumulacne prvky ako tehla, no neviem co bude akumulovat teplo v montovanom dome, a este k tomu taky maly zdroj tepla, resp. plocha z ktoreho je to generovane. Za dalsie uz som pocul informacie (z viacerych zdrojov), ze minimalne taketo vykorvanie s panelmi je nekomfortne lebo ziarenie dopada na cloveka a ak sa postavi chrbtom k zdroju tak je mu z tej strany teplo a z opacnej strany zima.
Ja osobne planujem vystavbu dreveneho domu a dost sa obavam toho ako to ziarenie bude vplivat na dravo, ci ho nebude velmi vysusat.

Reply
Mikuláš Duna - november 13, 2013

Dobrý deň, náš dom máme celý (26 panelov) vykurovaný infra panelmi (už 7 rokov) a nemenil by som to za iný druh vykurovania. Ako ste písali v článku, nevyžaduje to údržbu, každú miestnosť máme riadenú vlastným termostatom – podla potreby tej, ktorej miestnosti. Nie je potreba niečo odvzdušňovať, dopúšťať vodu do systému, chystať drevo … je to skrátka také pohodlné riešenie 🙂

Reply
Lukáš - február 11, 2014

Ohľadom infrapanelov máme skvelé skúsenosti s nemeckými panelmi a určite je to dobré aj do dreveného domu.

Reply
štefan sarka - jún 23, 2017

Dobrý deň.
Ifr.panely-aká je teplota na podlahe,vo vvýške cca 1m a v dvojmetrovej výške.
To sú najcitlivejšie miesta.Najmä studená podlaha /nohy/

Ď. Sarka

Reply
Leave a Reply: