Hypotekárny špeciál časť II.

hypoteka 2

 

Financovanie výstavby rodinného montovaného domu prostredníctvom hypotéky

 

Pri financovaní výstavby rodinného domu je potrebné mať na pamäti jeden veľmi dôležitý fakt. Banka klientovi nikdy neposkytne viac peňazí, ako je hodnota založených nehnuteľností akceptovaná bankou.

 

Vo väčšine bánk je možné požiadať o úver na výstavbu až vo chvíli, keď má klient vypracovaný znalecký posudok na rozostavanú stavbu. Tzn., že v prvom rade klient pozemok už musí mať; a rozostavaná stavba musí spĺňať podmienky na zápis rozstavanej nehnuteľnosti na list vlastníctva. Celé sa to zdá byť logické a pomerne jednoduché. Skúsme si ale túto problematiku vysvetliť na modelovej situácii, ktorá sa pri výstavbe vyskytuje najčastejšie.

 

Povedzme, že kúpna cena pozemku je  35 tis. € a cena domu podľa projektu je 85 tis. €. Celková hodnota domu po dokončení (aj s pozemkom) by teda mala predstavovať 120 tis. €. Banky predsa bežne poskytujú 100% úvery, prečo teda nepožiadať o takýto 100% úver ???

 

Skúsme si vypočítať, koľko peňazí minimálne klient potrebuje, aby mohol stavať.

 

Kúpna cena pozemku je síce 35 tis. €, ale banka akceptuje jeho hodnotu napríklad iba na 30 tis. €.

 

Z tejto hodnoty banka klientovi neposkytne 100%, ale iba 70%, pretože sa zakladá stavebný pozemok. Z celkovej kúpnej ceny teda banka klientovi poskytne 21 tis. €. Už v tejto etape je potrebné mať v hotovosti 14 tis. € a to sme ešte nezačali stavať.

 

Ako sme si už povedali, o úver na výstavbu je možné požiadať až vo chvíli, keď budeme mať stavbu v štádiu, aby sa dal na list vlastníctva zapísať rozostavaný rodinný dom. Vo väčšine prípadov to znamená, že musí stáť minimálne meter múru. Pri montovaných domoch sa jedná takmer o celú holostavbu.

 

Povedzme, že na to potrebujeme ďalších 30 tis. €. Na to, aby sme dom dokončili teda najprv musíme mať 44 tis. € v hotovosti. Pokiaľ má úverová banka v portfóliu aj 100% úver, je možné po dokončení stavby refundovať spotrebovanú hotovosť resp. jej časť. Tieto peniaze potom klient môže použiť napríklad na zariadenie domu a pod.

 

Takto by to fungovalo, keby sa všetko vyvíjalo ideálne. V praxi sa ale bežne stáva, že banka neakceptuje hodnotu rozostavanej stavby v plnej výške. V jednoduchosti to znamená, že klient už preinvestoval povedzme 40 tis. €, ale banka akceptuje iba 25 tis.€. Ak klient nemá dostatok peňazí, môže sa ľahko dostať do situácie, že banka mu už neposkytne viac peňazí, pretože neakceptuje hodnotu zabezpečenia v plnej výške a stavebná firma nebude pokračovať v stavebných prácach, pretože nie sú peniaze.

 

Aby sa klient takejto situácii vyhol, je potrebné, aby mal buď dostatok peňazí v hotovosti, alebo aby vlastnil pozemok bez úveru ešte pred výstavbou, alebo aby mal k dispozícii nehnuteľnosť, ktorú by počas výstavby mohol založiť v prospech banky.

 

Financovanie výstavby domu hypotekárnym úverom je skutočne náročná záležitosť a tu uvedené informácie sú len „špičkou ľadovca“. Vždy sa snažíme prinášať maximálny komfort a spokojnosť našim klientom. Preto sa v prípade záujmu angažujeme aj v procese získavania a následného nastavovania úveru tak, aby ste mali čo najmenej starostí a mohli sa spokojne tešiť na Váš nový domov. Bližšie informácie konzultujeme so záujemcami o výstavbu aj v spolupráci s profesionálnym hypotekárnym špecialistom.

 

S pozdravom,

 

Ing. Andrej Saksa

hypotekárny špecialista

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: