Garáž alebo prístrešok?

To je veru dilema ako vyšitá. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko pri rozhodovaní, či si obstarať garáž alebo prístrešok, môže zavážiť.

garážFinancie –prístrešok je finančne najlepšia altnernatíva. Čo sa garáže týka, sú tu dve možnosti. Pokiaľ je súčasťou projektu domu, dom sa síce o čosi predraží, ale ak bude garáž s domom spojená prechodovými dverami, získate trochu komfortu, napríklad pri vykladaní nákupu z auta, zvlášť keď vonku prší. Druhá možnosť ja garáž samostatne stojaca, ktorá síce vyjde najdrahšie, ale môžete ju postaviť aj neskôr, keď sa už v dome zabývate a časom sa rozhodnete, že ju predsa len potrebujete.

Priestor – zvážte možnosti Vášho pozemku, ak je príliš úzky, či jednoducho malý a chcete na ňom aj trochu zelene, prístrešok sa javí ako lepšie riešenie. Samostatná garáž jednak už na pohľad pôsobí mohutnejšie a jednak naozaj zaberie viac miesta.

Účel – keď sme zvažovali či garáž áno alebo nie, známi nás odhovárali. Vraj tam beztak auto parkovať nikdy nebude. Veru, niečo pravdy na tom bude. Keď máte garáž a v lete auto parkujete len vonku, všetko čo potrebujete odložiť, podvedome odložíte do garáže. Od hadíc cez kosačku, bicykle, záhradné náradie až po všetky ostatné nepotrebné veci… a kým príde zima, ani sa nenazdáte a nemáte kde parkovať. 🙂

Na druhej strane, vyššie spomínané veci ozaj niekam uložiť musíte a tak uvažujte aj nad týmto. V garáži môžete vyhradiť trochu odkladacieho priestoru, pre skrine či police na náradie, aj zazimovať bicykel. V prístrešku nie. Ak však máte zvlášť sklad či záhradný domček, a teda problém s odkladacím priestorom neriešite, môžete uvažovať nad prístreškom.

Čo je dobré pre auto – aj v zime ráno nasadnúť do teplého auta, nemusieť vstávať o 15minút skôr aby sme oškriabali námrazu z okien – pozdáva sa Vám takáto predstava? Tak to Vás poteším – škrabať okná nebudete musieť ani ak auto necháte parkovať pod prístreškom. Len ak veľmi nasneží, rýchlo ho ometiete.

V garážovanom aute bude aj v zime teplejšie, ak auto stojí pod prístreškom, bude v ňom logicky zima ako v každom aute, ktoré stojí vonku. Garáž so stabilnejšími teplotami ocenia hlavne majitelia dieslových motorov, ktoré budú aj v natuhších zimách dobre štartovať. Problém môže vzniknúť pri garážach, ktoré sú súčasťou domu a v zime sa v nich temperuje. Vnútri sa sneh roztopí a posypové soli sa v teple správajú agresívnejšie, čo môže spôsobiť hrdzavenie podvozku.

Stavebné povolenie – stavba garáže sa podľa zákona považuje za drobnú stavbu, pokiaľ „plní doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie a zároveň je prízemnou stavbou, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m“. V tomto prípade stačí splniť si oznamovaciu povinnosť. Pri podlahovej ploche väčšej ako 25m2 je už potrebné samostatné stavebné povolenie.

Všetko má svoje za a proti, tak už raz v živote chodí. Preto aj pri rozhodovaní či autu postaviť vlastný „dom“ alebo mu stačí prístrešok, zvážte tie Vaše potreby, možnosti a očakávania. A ja Vám pri tom prajem veľa zdaru a dobrú voľbu!

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: