Eiffelova veža a 3M dom. Viete čo majú spoločné?

Eifelova veža

Poznáte Eiffelovu vežu? Viete z akého je materiálu?

Viete, že aj 3M dom je z materiálu z ktorého je Eiffelova veža?

Ten materiál tu bol, je a aj stále bude.

Ale ľudia na to zabúdajú…

Sú z neho postavené majestátnosti, ako aj naše domy.

Uvažujte…“

 

HISTÓRIA:

Už je tomu vyše 120 rokov, čo sa dávali múdre hlavy dohromady, aby vybrali vhodný materiál.Prichádzali desiatky návrhov z rôznych materiálov, avšak pán Eiffel už mal vtedy jasnú predstavu.

Víťazom k postaveniu najznámejšej stavby sveta sa stala suverénne oceľ. Samozrejme s odôvodnením. Pán Eiffel určite nechcel, aby jeho stavba bola o niekoľko desiatok rokov len minulosťou.

Kľúčom k dlhodobosti a trvácnosti stavby po dlhé roky bol výber toho správneho materiálu.

Len si predstavte, že by bola „Eiffelovka“, masívna oceľová konštrukcia, postavená z tehly, alebo iného materiálu. Ale keď jeden z naj inžinierov sveta povedal, že oceľ je top, tak na tom niečo bude.

Určite nepôjde o nejaký výstrelok módy, veď ani Golden Gate Bridge nie je z papiera. Taktiež mnoho stavieb, ktorých zjav je viac než ikonický .

A keď taká majestátna Eiffelova veža vydržala pri vonkajších podmienkach s obyčajnými nátermi 120 rokov, koľko vydrží taký náš žiarovo pozinkovaný oceľový dom, ktorého konštrukcia je do milimetra premyslená a opláštená?

Dôkazy, že oceľ je materiál číslo jedna

 

Prečo je oceľ najpevnejšia?

Oceľ je pevná. Ale ako? Troška fyziky.

Oceľ má v priemere pevnosť v tlaku 900 megapascalov. Veľmi pevné drevo má maximálne 10 megapascalov. Tieto čísla nie sú až tak podstatné ako fakt, že oceľ je až 90 násobne pevnejšia ako drevo. 90 násobne. To už hovorí samo za seba.

 

Prečo oceľ?

Spomenieme nosné hmotnosti tohto materiálu. Jemné, tenké produkty ako napr. obyčajné oceľové lano vydržia niesť hmotnosť až 6 a pol tony! Obyčajné oceľové lano unesie nákladiak bez poškodenia.

ocelové lanoA to som nespomenul oceľový nosník konštrukcie domov. Tu ale kvality ocele nekončia.

 

Z mnohých materiálov nemá ani jeden také vyvážené vlastnosti.

 

Dôkazom, že oceľ je stavebný materiál „number ONE“, je fakt, že skutočne neexistuje materiál, ktorého vlastnosti sú tak univerzálne ako vlastnosti ocele.

Oceľ je:

 

TVRDÁ = odolá nárazu a vydrží

 

Predstavte si, že by bol tank vyrobený z dreva, alebo tehly. Viete si predstaviť, ako by v ňom skončili naši tankisti v druhej svetovej vojne?

Len niekoľko vrstvená špeciálna pancierovaná oceľ dokáže týchto pánov zachrániť  pred silou kanónu, ktorého projektil mieri na oceľový plášť rýchlosťou 700 až 1500 metrov za sekundu.

Len si to premyslite.

PRUŽNÁ = môžete ju napínať bez toho, aby praskla

Oceľ sa vyznačuje taktiež veľkou pružnosťou. Táto vlastnosť nám je známa už od dávnych čias. Podnebie a počasie, ktorému je Eiffelova veža vystavovaná potrebuje pružný materiál. Taktiež budovy z ocele majú ďalšiu ohromnú výhodu. Vydržia zemetrasenie a to vďaka pružnosti, ktorú oceľ má.

Pozrite ako…

http://www.youtube.com/watch?v=o1mCLTDlHGc  – TEST zemetrasenia – oceľový skelet

PEVNÁ= odolá ťahu tlaku

Nosné oceľové laná Golden Gate Bridge musia uniesť presne 894 500 ton šesťprúdového  motorového mosta aj s automobilovou premávkou.To je taká veľká váha, že si ju môžete predstaviť len pod   223 625 slonmi. Už spomínané porovnanie s drevom Vám musí dať predstavu o tejto pevnosti. Pri číslach odolnosti tlaku a ťahu by mal aj buldozér ďaleko viac práce než pri búraní drevenej stavby.

Určite ani pán Eiffel nechcel, aby jeho majestátna stavba zažila katastrofu pri určitej havárií alebo väčšom poškodení..

 

Rýchle a presné spracovanie 

Opracovanie ocele je nám známe už niekoľko stoviek rokov. Už len z tohto dôvodu môžeme povedať, že samotná oceľ je jednoduchý materiál, avšak dôležité je zvoliť vhodných majstrov. Oceľové profily sa dajú rezať a sú pripravené  precíznosťou, perfektne zapadajú a neexistujú krivé steny. Percento možných závad pri stavbe rodinného domu sa blíži k 2%.

eiffel

EKOLOGICKÁ VÝHODA OCELE

Hovorme o ekológií. Čo má väčší pozitívny vplyv na životné prostredie???

I keď na vytvorenie ocele ako materiálu sa spotrebuje značné množstvo energie, je to stále lepšie ako vyrúbať stovky stromov, ktoré sú drahocenným zdrojom čistého kyslíka.

Taktiež ju dokážeme lepšie recyklovať ako napríklad takú pálenú tehlu pri ktorej ostane veľa odpadu a jej ďalšie spracovanie je náročné.

Hovoríme o faktoch. Zamyslite sa.

Určite by obyvateľstvo v okolí známych, majestátnych stavieb nechcelo túto stavbu ak by škodila životnému prostrediu . Určite ani vy nechcete mať taký dom, ktorý škodí.

INÉ MIESTA VO SVETE???

Pozrime sa však na takéto majestátne stavby z iných kútov sveta. Napríklad taký „Golden Gate Bridge“ je len z ďalší z mnohých dôkazov, že vhodný materiál je kľúčovým faktorom pri výstavbe či už takejto ohromnej stavby, alebo rodinného domu. Istotne keď sa Golden Gate staval, nikto nechcel, aby po niekoľkých rokoch spadol. Nikto nechcel, aby táto stavba, ktorú denno-denne používajú ľudia spadol. Taktiež by nikto nechcel, aby dom v ktorom bývate, dennodenne používate spadol.

Či už staviame „Eiffelovku“, či Golden Gate Bridge – veľmajstri vedeli, čo treba použiť, aby po desaťročiach ba až storočiach spomenuli ich meno a oceniť, že oceľ bola tá najlepšia voľba. Myslite racionálne.

OCEĽ v 3M DOMOCH JE SÚČASŤOU STAVEBNÉHO SYSTÉMU

Teraz si už viete predstaviť pevnosť oceli vo Vašom rodinnom dome. Ale nie všetko je biele. Či je to tehla, drevo, alebo oceľ, tak všetky tieto materiály majú okrem zemetrasenia aj iných nepriateľov.  A nimi sú voda, alebo oheň.

Voda musí pôsobiť na oceľ veľmi dlho, aby začala meniť svoju štruktúru.  Oheň síce oceľ nevznieti, ale pri cca 500 stupňoch celzia začína meknúť.

Preto musíte vedieť, že oceľ v 3M domoch je súčasťou špeciálne navrhnutého systému, ktorý bráni oceľ pred ohňom aj vodou. Oceľ je zo Švédskych oceliarní a jej kvalita je známa po celom svete.  To je prvý krok nášho systému, ktorým sa zabezpečuje istota kvality. Oceľ, ktorú používame v tomto patentovanom systéme nie je obyčajná oceľ. Oceľ je dva-krát žiarovo pozinkovaná  70 (mm)2 zinkom čím voda nemá žiadnu šancu.

To neznamená, že obyčajný oceľový plech od iných firiem nie je vhodný. Určite musí spĺňať normy TASUSU. Avšak 3M Dom chce ľuďom ponúkať to najbezpečnejšie a najpevnejšie riešenie aké momentálne na trhu existuje.

Okrem toho je konštrukcia  z vonku chránená obvodovým plášťom. Ten zabraňuje prenikaniu akejkoľvek vlhkosti z vonka dnu. Pred vnútornou vlhkosťou ju bráni parozábranná fólia. V kúpeľni, kde je najviac vlhkosti konštrukciu chráni špeciálne navrhnutý sadrokartón. To znamená, že keď spojíme oceľ so zinkom a celú konštrukciu chráni obvodový plášť, tak sa dostávame na predpokladanú životnosť tohto materiálu až na neuveriteľných 300-1000 rokov.

Voči ohňu z vnútra, používame žiaruvzdorný sadrokartón. Technicko skúšobný ústav v Maďarsku robil tak často spomínaný test: Našu nosnú stenu zaťažil 9 tonami a v peci pri teplote 1000 stupňov stena vydržala celú hodinu. pozrite si test tu. Na základe aj tohoto testu sme získali Certifikát ÉMI. Toto bežná stena nezvládne.

Tak si predstavte. Eiffelova veža  nemá žiaden obvodový plášť. A je tu s nami k dnešnému dňu 120 rokov. Koľko potom vydrží taký 3M Dom v ktorom je oceľ chránená spomínaným systémom?

A ako bonus: Po 100 rokoch dáte odstrániť ochranný plášť a konštrukciu jednoducho demontujete. Ostane Vám kvalitný, neporušený, stavebný materiál, ktorý buď využijete na inú stavbu, predáte za veľmi slušné peniaze, alebo recyklujete v železiarniach.

Porozmýšľajte o tom a dajte mi vedieť Váš názor na [email protected]

PS: Fakty o životnosti  žiarovo pozinkovanej ocele som zozbieral tu: http://www.steelframing.org/PDF/durability/durability2011-singlepgs-final.pdf

a tu: http://goo.gl/lVSG4k

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: