Čo očakávať od stavebnej firmy realizujúcej výstavbu Montovaných domov ?

co ocakavat od stav firmyOd Vášho staviteľa montovaného domu, by ste mali očakávať kvalitne odvedenú prácu. No ak očakávate dokonalosť, budete nevyhnutne sklamaní. Nedokonalí ľudia stavajú nedokonalé domy. NEEXISTUJE niečo ako DOKONALÝ DOM. To však neznamená, že máte byť  spokojný s „priemernou“ prácou!  Ale čo môžete od Vášho staviteľa  očakávať?  Skúste si toto cvičenie.

Spravte si výlet do domu Vášho staviteľa a urobte si malú inšpekciu. Ak by toto bol Váš dom, spĺňal by Vaše očakávania? Pozrite sa zblízka na omietky. Pravdepodobne uvidíte, malé skoro neviditeľné nedokonalosti. Ohmatajte si spoje okien. Pozrite sa pod parapety. Pozrite sa na podlahy a ich spoje. Ak budete pozerať dostatočne dlho, uvidíte veci, ktoré nie sú perfektné.

Teraz na chvíľku odstúpte. Pozrite sa na celý dom z väčšej perspektívy. Ako na Vás tieto nedokonalosti pôsobia teraz ? Narúšali by Vám potešenie z bývania? Narúšali by Vám  kvalitu života ?

Poslednú vec, ktorú by ste po ukončení spolupráce s Vašim staviteľom chceli zistiť je, že po 12 až 18 mesiacoch bývania vo Vašom novom dome, kvalita bývania nezodpovedá Vašim očakávaniam. Najčastejšie sa stretávame s tým, že murované stavby a drevostavby (nesprávne spracované drevo) sadajú. Následne pukajú omietky a vznikajú aj praskliny v interiéroch, steny sa doslova krútia.

Ešte predtým, než si vyberiete Vášho staviteľa, určite si v dostatočnom predstihu Vaše očakávania. Ak sú realistické, tak po nasťahovaní budete oveľa šťastnejší.

Ovplyvňuje počet postavených domov výslednú kvalitu a prevedenie domu?

Viete, ako sa dosahuje kvalita ? Možno si myslíte, že robiť kvalitné veci je „dar od Boha“, človek musí mať talent a podobné teórie ? Posledné výskumy ukazujú, že to tak nie je. Nedávno vedci dostali úlohu, v ktorej mali zistiť, aké faktory ovplyvňujú kvalitu ľudských produktov. Zobrali vzorku tridsiatich ľudí, ktorí nikdy v živote nemali skúsenosti s vyrábaním keramických hrncov.

Dali im hlinu a povedali: „ Máte tridsať dní na to, aby ste vyrobili jeden vysoko-kvalitný hrniec.“

Zobrali druhú skupinku 30 ľudí a povedali im: „ Máte tridsať dní na to, aby ste vyrobili čo najviac hrncov.“

Po tomto období vedci zobrali 30 „dokonalých hrncov“ od prvej skupiny a porovnali ich s poslednými výtvormi druhej skupiny, ktorá mala robiť kvantitu.

Tento test jasne ukázal, že skupina, ktorá mala za úlohu urobiť čo najväčší počet hrncov, mala  neporovnateľne kvalitnejšie hrnce než prvá skupina, ktorej členovia mali urobiť kvalitne jeden jediný hrniec.

Viac výtvorov = Viac skúseností.

Toto platí aj pri firmách, ktoré stavajú Montované domy. Môžete si vybrať firmu, ktorá len začína, alebo firmu, ktorá má na svojom konte niekoľko desiatok či stoviek domov. Aj od tohto faktoru bude závisieť Vaša spokojnosť s  výslednou prácou firmy, ktorá bude stavať Váš montovaný dom.

Prečo niektoré firmy používajú nekvalitné materiály ?

Ak si myslíte, že hlavným dôvodom prečo firmy používajú nekvalitné materiály je navýšenie ich zisku, tak ste na omyle. Hlavným dôvodom, prečo to robia, je cena. Zákazníci chcú čo najlacnejšie domy.

Výrobcovia a stavitelia sa snažia túto ich túžbu uspokojiť. Často krát ľudia naletia všelijakým extra nízkym ponukám, ktoré obsahujú nekvalitný a necertifikovaný materiál. Každá správna firma by Vás na túto skutočnosť ohľadom materiálu mala upozorniť. Preto majte oči na stopkách, hlavne keď uvidíte podozrivo nízke ceny.

S pozdravom

 

Adam Debnár

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: