Časté otázky

Dobrý deň prajem.

Tu Adam Debnár zo stavebnej firmy 3M Dom.


V nasledujúcom článku vám konateľ firmy 3M Dom odpovie na najčastejšie kladené otázky ohľadom výstavby nízkoenergetického/pasívneho domu 3M Dom.

Zodpovedané budú tieto otázky:

  • Ako postupovať v prípade záujmu o dom od vašej firmy?

  • Projekt domu už máme – dá sa s vami stavať aj tak?

  • Koľko vyjde 3M Dom v porovnaní s drevodomom?

  • Je v cene zahrnutá aj základová doska?

  • Viete zabezpečiť kompletné financovanie cez hypotekárny úver?

Ako postupovať v prípade záujmu o dom od vašej firmy?

Najskôr by ma zaujímalo, kde plánujete stavať. Lebo dom na kľúč vieme zabezpečiť na západnom Slovensku do 150 km od Bratislavy.

V prípade stavby domu na kľúč ďalej než 150 km od Bratislavy zákazník musí počítať s nákladmi na naše ubytovanie a cestu, čo navyšuje cenu práce.

Holodom alebo hrubú stavbu sme schopní zabezpečiť na celom západnom, ale aj strednom Slovensku. A to vďaka tomu, že holodom, alebo hrubú stavbu, vieme postaviť veľmi rýchlo.

Holodom alebo hrubú stavbu zabezpečíme aj v okolí Košíc.

Ak teda spadáte do týchto regiónov, odporučil by som vám prísť na obhliadku nášho domu. Pravidelne každý mesiac organizujeme obhliadky staršieho zabývaného 3M Domu, na ktoré budete upozornení emailom... Čaká vás posedenie, grilovačka, dobrá nálada a zodpovedanie vašich otázok.

V prípade, že vám to nevyhovuje a zaujímate sa skôr o technické vyhotovenie stavby, môžete si dohodnúť stretnutie v kancelárii a až potom vám bude rozostavaný dom predstavený v štádiu, ktoré máte záujem vidieť.

Ak sa vám vyhotovenie domu bude páčiť a máte už predstavu o svojom dome, môžete nám poslať štúdiu na zacenenie.

V prípade, že predstavu nemáte, vieme vám dohodnúť stretnutie s naším architektom, ktorý vám pripraví štúdiu domu na mieru. Všetci účastníci obhliadky získavajú 1-hodinovú ( obyčajne za 70 €) konzultáciu s architektom bezplatne ako BONUS.

Projekt domu už máme – dá sa s vami stavať aj tak?

Ak váš projekt spadá do lokalít, ktoré sme vymenovali, tak áno, samozrejme. Ak pôjde o inú technológiu, aj hrúbka steny bude iná. A preto si musíte vybrať, či chcete zachovať vonkajší obvod steny, alebo ten vnútorný, pretože steny 3M Domu sú tenšie a jeho vnútorný priestor je aj pri zachovaní vonkajšieho obvodu stien väčší, než majú domy postavené inými technológiami.

V prípade získania stavebného povolenia sa musíte rozhodnúť, či chcete zachovať vonkajší, alebo vnútorný obvod stien.

Ak sa rozhodnete zachovať vonkajší obvod steny, vnútorný priestor vášho domu sa zväčší. Nebude tak treba nič riešiť so stavebným úradom, pretože stavebný úrad meria len vonkajšie steny.

Pri rozhodnutí zachovať vnútorný obvod steny sa zmení jej vonkajší obvod. To si vyžaduje zásah do projektovej dokumentácie. Riešením je podať jeden výkres na stavebný úrad pred kolaudáciou.

Ak ste ešte nepožiadali o stavebné povolenie, ale projekt máte hotový, takisto sa musíte rozhodnúť, či chcete zachovať vonkajší, alebo vnútorný obvod stien.

Pri rozhodnutí zachovať vonkajší obvod steny sa jej vnútorný obvod zväčší. Budete mať väčší priestor v dome bez toho, aby ste museli robiť nejaké zmeny. A môžete žiadať stavebné povolenie na projekt.

V prípade vášho rozhodnutia zachovať vnútorný obvod steny sa následne zmení jej vonkajší obvod. Projekt teda bude treba prekresliť a až potom podať na stavebný úrad.

Koľko vyjde 3M Dom v porovnaní s drevodomom?

Závisí to od toho, či porovnávame porovnateľný obsah pri danej cenovej ponuke.

Lebo tam sa cenové ponuky veľmi líšia. Či ide o dom na kľúč, holodom, alebo hrubú stavbu.

Pokiaľ porovnáme čisto nosnú konštrukciu, drevodomy vystavané z lacného, nekvalitnejšieho dreva sú lacnejšie. Drevodomy, ktoré majú podobné vlastnosti ako naša oceľ, sú rovnako drahé, alebo drahšie.

Je v cene zahrnutá aj základová doska?

V prípade, že od zákazníka nedostaneme bližšiu špecifikáciu k cenovej ponuke, zaceňujeme aj základovú dosku.

Vždy na to explicitne upozorníme.

Naše ponuky sú prehľadné a okrem základov obsahujú dopravu na daný pozemok, DPH a slušný štandard dokončenia na kľúč.

Väčšinu domov robíme na mieru a pracujeme na základe diskusie so zákazníkom.

Viete zabezpečiť kompletné financovanie cez hypotekárny úver?

Ak je hodnota vášho pozemku dostatočná a nemáte naň úver, úver je možné vybaviť na celú výstavbu domu.

Ak máte zaúverovaný pozemok, alebo pozemok s malou hodnotou, na rozbehnutie výstavby potrebujete zhruba 30 % z celkovej ceny domu na kľúč. Ale iba dočasne. Pretože väčšinou viete dočerpať 90 % pozemku a dokončeného domu a získať tak peniaze späť.

Ale každý prípad je iný a potrebuje analýzu špecialistu.

U nás máte k dispozícii hypotekárneho špecialistu. Môžete sa s ním nezáväzne poradiť.

Toto boli odpovede na najčastejšie otázky. Keďže ich je ešte veľa, budeme na ne odpovedať postupne.

Už nabudúce budú zodpovedané ďalšie otázky.

V prípade, že chcete vedieť viac, píšte do komentárov nižšie alebo na emailovú adresu: [email protected], alebo nám zavolajte na 0917 869 834

Adam Debnár - Stavebný tím 3M Dom