Bungalov, alebo poschodový montovaný dom?

 

Otázka na ktorú by ľudia chceli počuť jednoznačnú odpoveď. V skutočnosti jedna odpoveď neexistuje. Vždy bude záležať na Vašich potrebách a možnostiach a tomu by ste mali prispôsobiť aj Váš dom. Pokúsme sa teraz okrem pozemku a s tým spojených obmedzení zamerať aj na  komfort používateľa – obyvateľa domu.

Dôvody pre jednopodlažný dom:

Poschodový dom nie je vhodný pre seniorov. A je to celkom logické. S vekom ubúda aj fyzická kondícia a v sedemdesiatke budete mať väčšie problémy s každodenným výstupom na poschodie.

To zároveň platí aj pre mladé rodiny s malými deťmi. Schody sú celkom nebezpečné a môže veľmi ľahko dôjsť k úrazu. Tento problém sa dá vyriešiť  schodiskovou bránkou, ktorá zabráni deťom výstup, alebo vstup na schodisko. Avšak detská zvedavosť nemá hraníc a určite treba zvážiť aj tento faktor.

Kontrola nad teplotou  v jednopodlažnom dome je oveľa väčšia. Môžete mať akúkoľvek super konštrukciu, zákony fyziky sú dané. Teplo stúpa smerom na hor. Na poschodí bude vždy vyššia teplota, než na prízemí.

Niektorí ľudia uvádzajú, že upratovanie a čistenie jednopodlažného domu je jednoduchšie. A je to tak. Behanie s vysávačom alebo vedrami po schodisku môže byť vcelku náročné.

Ak by nastala tá najhoršia možná situácia, a to je požiar, únik z jednoposchodového domu je jednoduchší, ako z domu poschodového.

Jednopodlažné domy umožňujú vyššie stropy. Ak preferujete vysoké stropy a unikátnu architektúru, tak jednopodlažný dom je pre Vás taktiež dobrá voľba.

 

Dôvody pre poschodový dom?

Výber domu by mal začať už pri výbere pozemku. Pozemky v niektorých lukratívnych a husto zastavaných oblastiach majú cenu skoro takú veľkú a niekedy aj väčšiu než samotný dom. Preto, by ste mohli zvážiť kúpu menšieho pozemku, kde by sa oplatil postaviť poschodový dom. Vlastne je to jedna z hlavných výhod poschodového domu. Zabrať čo najmenšiu zastavanú plochu a zväčšiť obytný priestor v husto zastavaných oblastiach, kde nie sú veľké pozemky, prípadne sú veľké pozemky príliš drahé.

Niektorí ľudia preferujú dvojposchodové domy, pretože sa v nich cítia bezpečnejšie pred zlodejmi. Predsa na poschodie sa dostanú ťažšie a Vy máte viac času zavolať o pomoc.

Rodiny so staršími deťmi preferujú  dvojposchodové domy, pretože schodisko v týchto domoch predstavuje prirodzené rozdelenie obytných priestorov a väčšie súkromie.

Ak ste aktívni, radi sa hýbete, tak schodisko pre Vás nebude prekážka, ale budete vnímať každodenné výstupy ako cvičenie.

V neposlednom rade je nespornou výhodou dobre navrhnutého poschodového domu potenciál nižších prevádzkových nákladov spojených s vykurovaním. Väčšina pasívnych domov je dvojpodlažná. Avšak architektúra pasívneho domu má určité zákonitosti, ktoré sa nemusia vždy zhodovať s estetickým cítením budúceho majiteľa. V žiadnom prípade nemožno očakávať, že každý dvojpodlažný dom je v tomto ohľade lepší ako bungalov. Ako sme už viackrát spomínali, okrem architektúry a osadenia na pozemok, termoizolačné vlastnosti domu závisia najmä od použitých materiálov a ich kvalitného, bezchybného zapracovania.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: