Áno, tieto kroky nám pomohli stavať veľmi kvalitné rodinné domy.

Prečo to v tej Amerike odfukuje….?

Ak sa pozriete na výstavbu drevostavieb, či iných montovaných domov, tak Vás určite hneď napadne obrázok hurikánu a odfúknutých domov v USA, kde sú takéto rodinné domy veľmi populárne.

Na Slovensku síce takéto silné vetry nedujú, ale čo keď…

Čo keď príde zemetrasenie a betónová či murovaná stavba sa zrúti?

Sú to všetko dohady, ale ten chrobák v hlave tam stále je. Je to stále možné. A Vy chcete predsa v 1. rade bezpečný dom, ktorý vydrží čo najviac a čo najdlhšie.

podmytý betónový dom

V 3M Dome je nám toto všetko jasné a preto sme spojili len tie najlepšie nápady a myšlienky a vytvorili 3M Dom. Ako? Dozviete sa o chvíľku.

Prečo v Amerike stavajú tie „papierové domy“, keď im ich stále odfukuje? Prečo nepostavia betónový, alebo murovaný dom, alebo oceľový dom? Určite by vydržal všetky tie tornáda, zemetrasenia a potopy.

To si myslí väčšina Európanov, keď sa pozrú na TV správy a v novinách vidia všetku tú spúšť.

USA je obrovská krajina, ktorá do určitého momentu disponovala veľkým množstvom lesov a teda aj dreva. Drevo bolo veľmi dobre dostupné a veľmi lacné. Preto je v USA tradícia výstavby domov z dreva. To neznamená, že tam nestavajú oceľové, betónové, murované, alebo iné kvalitné rodinné domy. Len tých drevených je viac kvôli tradícii a nižšej cene.

Avšak pravda je taká, že podľa štatistík väčšina škôd spôsobených týmito hurikánmi nie je spôsobených vetrom, ale záplavami, ktoré hurikány sprevádzajú. Či by ste mali v USA betónový, drevený, alebo titánový dom, voda by podmyla základy a dom by sa zrútil tak či tak.

Kvôli tradícii žiadna inovácia

Stavebníctvo v USA sa nedá porovnať so Silicon Valley a inovatívnymi firmami ako Apple. Jeden z problémov, prečo sú domy v USA také nestabilné, je spôsob zakladania. Keď si pozriete hocijaký film z USA, tak zistíte, že pod väčšinou domov sa dá chodiť. Je tam medzera medzi domom a zemou. Je to kvôli tomu, že používajú veľmi lacné základy. Väčšinou je dom postavený na ukotvených drevených hranoloch, ktoré po rokoch v zemi odhnijú, alebo ich prežerú termity a po čase ich musia vymieňať.

Viete si predstaviť, čo sa stane, keď zafúka mohutný vietor z hurikánu pod túto voľnú medzeru? Celý dom bez väčších problémov nadvihne…Týmto systémom tam stavajú už cez 200 rokov bez výrazných zmien kvôli tradícii, ale aj kvôli spôsobu života. Američania sa sťahujú niekoľkokrát za svoj život, teda im až tak nevadí, že ich domy majú nižšiu životnosť.

A v televízii vidíte tieto tradičné domy s horšou kvalitou.

Pod Americkým domom

To ale nie sú oceľové domy 3M DOM!!!

Okrem tradície a lacnejšej výstavby je tu ešte jeden fakt, pre ktorý Američania neobľubujú krehké betónové a murované stavby. V USA je štatisticky viac zemetrasení než hurikánov. Mať murovaný či betónový dom v seizmickej oblasti je veľmi nebezpečné.

Aj preto v USA obľubujú lacnejšie drevo a v súčasnosti stále viac drahšiu, avšak pevnejšiu a pružnejšiu oceľ, ktorá zvládne aj najsilnejšie zemetrasenia.

9x pevnejšie domy než v USA?

Oceľ je jedným z najčastejšie používaných konštrukčných materiálov vzhľadom k jej pevnosti, dlho trvácnosti, držania hodnoty a ľahkej prepravy. Okrem oceľových pevných konštrukcií v amerických mrakodrapoch, sa používa pri výrobe vodovodných potrubí, kanalizačných systémov a pontónových konštrukcií. Nájsť ju však môžete aj doma v kuchyni, v podobe hrncov, ktoré už ten nejaký piatok vlastníte.

3M Dom - Oceľový dom -Rusovce

Statika 2x žiarovo pozinkovanej oceľovej konštrukcie je vypočítaná tak, aby stavba vydržala zemetrasenie o Richterovej stupnici 7 a viac. Okrem skutočných testov na zemetrasenie sme robili testy aj proti víchrici. Technológia je certifikovaná.

Jeden z faktov je, že oceľ je 9x pevnejšia než drevo.

Tieto domy nie sú najlacnejšie drevené domy bez základovej dosky ako stavajú v U.S.A.

Každý 3M DOM má pevnú, poctivo odizolovanú základovú dosku, ktorú len tak nepodfúkne.

Chápeme, že na Slovensku zatiaľ nie je bežné bývanie v takomto dome. Naši majstri však majú od roku 2001 na konte cez 560 stavieb. Okrem toho, že to “majú v ruke“, za tie roky “vychytali” veľa nedokonalostí, ktoré ešte množstvo stavebných firiem trápi, alebo o nich ešte vôbec nevedia.

3M Dom pri Trenčíne

Šikovné kroky, ktoré vyriešili všetky problémy s oceľovými domami…

Asi máte niekoľko otázok, ktoré Vám určite napadli.

  • Ako je to s hlučnosťou v dome?
  • Sú v plášti tepelné mosty?
  • Je oceľ dobrým nosičom tepla?
  • A čo praskanie stien či plesne v difúzne uzatvorených konštrukciách?
  • Neprehrieva sa počas leta?
  • Aký je vplyv na zdravie?
  • Aká je životnosť takéhoto domu?

Na mnoho týchto otázok sme už v minulých článkoch odpovedali. Urobme si však malé zhrnutie toho, ako sme tieto všetky možné problémy odstránili.

Hluk v 3M Dome nie je…

Na vrchnom poschodí používame kročajovú izoláciu a betónový poter. Takže kročajový zvuk sme týmto spôsobom úplne odstránili. Vo vnútorných priečkach je minerálna vlna, ktorá má lepšie zvukovo-izolačné vlastnosti než murovaná priečka. Tieto steny oceňujú hlavne zvukové štúdiá, ktoré ich často používajú. Musí sa to však urobiť precízne a kvalitne, aby to malo požadované zvukovo-izolačné vlastnosti.

Tepelné mosty v 3M Dome neexistujú:

3M Domy nemajú žiadne tepelné mosty. Celá konštrukcia je kompletne odizolovaná od základov až po krov. Nie je tam žiaden priechod do vonkajšej časti. Najčastejšie tepelné priechody bývajú pri použití oceľového krovu. Toto odstraňujeme použítím dreveného krovu. Je to menej nákladné riešenie. –

Ak ste ešte nevideli náš BLOWER DOOR TEST, kde sme termokamerou pozerali aj možné tepelné mosty, tak si BLOWER DOOR pozrite tu..

Bohužiaľ, niektoré stavebné firmy kazia oceľovým domom meno práve tým, že nevedia vyriešiť problém tepelných mostov. Nemajú s tým ešte skúsenosti.

3M Dom oceľová konštrukcia

Steny v 3M Dome nepraskajú:

V 3M DOMOCH nemá čo praskať. Oceľ sme uzavreli v izolácii. Nemá k nej prístup žiadna vlhkosť či vonkajšia teplota. Výkyvy tepla sú minimálne. Oceľ nemá kontakt s vonkajšími poveternostnými podmienkami, preto s oceľovou konštrukciou nemá čo hýbať a nie je možné, aby steny praskali. Naopak drevené konštrukcie majú práve tento problém. Drevo pracuje počas svojho života. Murované či betónové stavby majú tento problém z dôvodu, že stavba je ťažká a sadá aj niekoľko rokov. Preto môžete vidieť často praskliny aj v klasických domoch.

3M Dom sa v lete neprehrieva

3M DOM vonkajšia obálka domu je v pasívnom štandarde. Keď dokáže dostatočne dobre udržať teplo cez zimu, tak dostatočne dobre dokáže udržať chlad aj cez leto. Jediné miesta, odkiaľ by teplo do domu cez leto vchádzalo, sú presklené časti domu. Okno sa správa skoro ako lupa a teplo v dome môže znásobiť. Preto je vhodné zabezpečiť dom vonkajšími roletami, alebo žalúziami.

Skúsenosti: Keď si počas leta cez noc dom poriadne vyvetrám a cez deň zavriem všetky okná a so slnečnej strany domu zaklapnem rolety, tak v dome je príjemných 22 -23 stupňov (pri vonkajšej teplote 35 stupňov). Tento jav môžete v zime využiť presne naopak.

Necháte si rolety počas dňa otvorené a takto využívate teplo slnka, ktoré Vám prihreje celé vnútro domu (na tomto princípe fungujú pasívne domy). Peter Esztergályos (Spolumajiteľ firmy 3M DOM).

V 3M Domoch nie sú plesne

Steny 3M DOMOV sú robené suchým spôsobom výstavby. Neprimajú žiadnu vlhkosť, pretože obsahujú parozábrannú fóliu. Čiže zvonka sa žiadna vlhkosť do domu nedostane. A zvnútra? Ak chcete žiť v hocijakom zdravom dome, musíte pravidelne vetrať a vlhkosť dostávať von. Len ľudia, čo pravidelne nevetrajú, môžu mať problémy s plesňami. Problém s vetraním môže byť hlavne v zime, keď chce človek zároveň vetrať a zároveň chrániť teplo v dome. Tento problém nevzniká pri správnom vetraní. Tiež odporúčame ku každému nízko-energetickému domu rekuperáciu (nútený systém výmeny vzduchu), ktorý zabezpečí vetranie bez strát tepla. Pri pasívnom dome je rekuperácia nutnosťou.

Život v 3M Domoch je zdravý

Oceľ je zdravotne nezávadný materiál. Ľudia roky varia v oceľových hrncoch nedeľné polievky a chirurgovia používajú skalpely z chirurgickej ocele.

Je niekoľko smiešnych teórií, že oceľové domy sú ako dokonalá Faradayova klietka, ktorá bráni elektromagnetickým vlnám vnikať do priestoru domu.

Ak by to bola v tomto prípade pravda, tak by to bolo super, pretože by ste v 3M DOMOCH boli chránený pred všetkými škodlivými signálmi a elektromagnetickými vlnami zvonku.

Zároveň by nebolo možné chytiť v dome mobilný signál. Čo pravda nie je. Naše domy sú nedokonalou Faradayovou klietkou, ako napríklad panelák, auto alebo akákoľvek železobetónová stavba. Neexistuje žiadna oficiálna či overená štúdia, že pobyt v aute môže vplývať na zdravie človeka.

Celé vnútro domu je zdravotne nezávadné a všetky materiály použité vo vnútrajšku sú netoxické.

 

Sledujte Aktuálnu výstavbu 3M Domov tu…

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: