Ako sme si našli náš ideálny stavebný pozemok

ideal

Na začiatku bola otázka – kúpiť byt alebo postaviť dom? Dom to vyhral a tak sa odštartovala celá séria ďalších otázok a rozhodnutí. Ak ste na tom podobne a práve sa nachádzate vo fáze rozhodnutia „ideme stavať“, pravdepodobne hneď nasledujúca otázka bude – kde?

Pokiaľ ste stavebný pozemok zdedili alebo idete stavať na záhrade rodičov, blahoželám! Máte o problém menej a čítať ďalej nemusíte 🙂 Ak však pozemok ešte nemáte, čítajte a verím, že v nasledujúcich riadkoch nájdete pár užitočných rád, ktoré by sa vám pri výbere pozemku mohli hodiť.

Kde začať
Vyberte si lokalitu, nejaký okruh, v ktorom budete hľadať. A určte si priority. Každý má svoje vlastné – niekomu stačí menšia záhradka, iný chce veľkú, nikto chce byť v meste, iný na vidieku.

Premyslite si, čo od pozemku očakávate, prípadne si svoje požiadavky spíšte do zoznamu. Takisto si premyslite, aký máte rozpočet – určte si maximálnu sumu, ktorú môžete do kúpy pozemku investovať, aby vám ostalo aj na dom.
Keď máte tieto veci premyslené, môžete začať hľadať. Možností je veľa.
– Povedzte svojim známym, že hľadáte pozemok, možno budete prekvapení, kto každý o niečom vie a môže vám odporučiť. Odporúčania sú skvelá vec – dobrý kamarát by vám asi schválne neporadil zlú vec.

– Ak máte konkrétnu predstavu, kde by ste chceli bývať, zájdite za starostom a opýtajte sa, ako to tam vyzerá so stavebnými pozemkami. Ak tam niečo na predaj je, on by o tom mal vedieť.

– Prezrite si tlač a letáky s ponukou realitných kancelárií.  Priznám sa, čas kedy sme hľadali pozemok, bol asi jediným časom v mojom živote, kedy som skutočne ocenila existenciu letákov – bolo v nich toho veľa na jednom mieste a dalo sa ľahko porovnávať.

– A samozrejme, všetko je na webe. Zadajte si do googlu vašu lokalitu spolu so slovami „pozemok na predaj“ a môžete prezerať. Alebo si rovno pozrite web stránky realitných kancelárií či weby venované občianskej inzercii. Výhodou je, že veľká väčšina inzerátov je doplnená fotografiami, takže si lepšie urobíte predstavu o pozemku a jeho okolí.

Čo je dôležité a na čo si dať pozor!

Ako som spomínala, každý má o svojom pozemku vlastné predstavy a každému môže vyhovovať čosi iné. Vo všeobecnosti by som však odporučila všímať si tieto veci:

– Inžinierske siete – za lacným pozemkom sa môže skrývať problém s prípojkami, ak nie sú siete na pozemku, zistite si, ako sú ďaleko a koľko vás bude stáť ich zavedenie na pozemok

 Občianska vybavenosť – zvlášť ak sa plánujete presťahovať z mesta na vidiek, zistite si, či je vo vybranej obci obchod, škola, lekári, jednoducho čokoľvek, čo považujete za podstatné

– Lokalita – ak je v blízkosti vodný tok, zistite si, či tam nemávajú problém so záplavami, aké je podložie, či nehrozia zosuvy pôdy alebo či v blízkosti nie je plánovaná povedzme výstavba diaľnice a pod.

– Susedstvo – všimnite si jednak ľudí – susedov; ak pozemok susedí s pozemkom veľkého chovateľa ošípaných a vám to práve nevonia, radšej nekupujte, lepšie to nebude. Treba si však všimnúť aj iné veci v susedstve, ktoré by vám mohli prekážať, ako napr. železničná stanica, kameňolom, skládka odpadu, čistička a pod.

– Vlastnícke práva, vecné bremená – preverte si, či je všetko vysporiadané s vlastníkmi pozemku a tiež či je na pozemku možné stavať, či nie je v ochrannom pásme alebo cez neho neprechádza napr. vodovod.

Náš príbeh:

Keď sme sa my rozhodli stavať, nemali sme pozemok vôbec vybratý. Ani sme len netušili, kde by to tak mohlo byť. Rodičia z oboch strán bývali v meste, no na stavebný pozemok v meste nebol ani rozpočet ani sme po tom veľmi netúžili.

Chceli sme bývať na dedine, mať aj záhradu, stromy, pieskovisko pre deti, žiaden mestský štvorárový minipozemok v radovej zástavbe. Orientovali sme sa teda na pozemky okolo 7-10 árov a tiež podľa ceny.  Nejaký čas sme poctivo študovali tlač, letáky, ponuky realitiek.

Pýtali sme sa aj známych, či niekto niekde niekoho nepozná, kto by predával pozemok. No a nakoniec sme to vyriešili pocitovo.

Vybrali sme sa do realitky, ktorej ponuka nás najviac zaujala, mali se vytipovaných pár pozemkov, ktoré vyhovovali našim požiadavkám.

V skutočnosti to však  vyzerá inak ako na fotkách a ten pozemok, ktorý bol podľa fotiek favorit nás „naživo“ absolútne neoslovil. A tak sme sa s pani maklérkou vozili po okolí a obzerali a obzerali. Až sme zastali pri pozemku, kde som mala pocit – to je on!

Úplne som tam „videla“ náš dom, kde zasadím aký strom, kde bude parkovať auto… Našťastie manžel to videl rovnako a tak sme mali víťaza. Šikovná pani maklérka vycítila svoju príležitosť a vytasila okrídlenú vetu číslo jeden z príručky správneho realiťáka „ale musíte sa rozhodnúť rýchlo, lebo už máme seriózneho záujemcu, ktorý tu bol pred vami“.

A my, sveta neskúsení a endorfínmi zaplavení, sme jej to zhltli aj s navijakom. Ešte v ten deň sme zložili zálohu a podpísali zmluvu.

Napriek tomu, že kúpu určite neľutujeme, mohli sme si predsa len nechať trochu času. Takto sme zistili, že vytyčovacie kolíky nie sú „schované v tej vysokej nepokosenej tráve“, ale skutočne tam neboli , čo pre nás znamenalo bonus výdavky za geodeta.

A bolo tých vecí ešte zopár, našťastie nič neriešiteľné, ale dobré meno to na túto konkrétnu realitnú kanceláriu veru nevrhlo. Aspoň sme už múdrejší a vieme, kde nabudúce NEísť 🙂

Ale ako som povedala, býva sa nám skvelo a s pozemkom sme spokojní. Takže moja záverečná rada znie – nechajte si to prejsť hlavou, pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma ešte PRED kúpou, potom vám už nemusia dvihnúť telefón 😉

Držím vám palce a prajem veľa šťastia pri výbere toho ideálneho pozemku práve pre vás!

Click Here to Leave a Comment Below

Peter - apríl 13, 2013

Gratulujem. Mozte prosim uviest aj lokalitu a priblizne ceny pozemkov, ktore ste pozerali/kupili? Dakujem

Reply
Leave a Reply: