Ako si vybrať to správne svietidlo – Časť 1.

Je veľmi dôležité rozlišovať medzi svietidlami, ktoré sú určené do interiéru a exteriéru. Je pri tom dôležité orientovať sa v oblasti IP krytia. Ide o stupeň ochrany, ktorý nám hovorí o tom do akej miery je svietidlo odolné voči vniknutiu cudzích predmetov a voči vzniknutiu vody. Hodnota IP krytia sa skladá z dvoch cifier (viď. obr. 1).

Obrázok 1 IP krytie

1

 

Zdroj: vlastné spracovanie na základe údajov Bourns, Inc.

Začnime interiérovými svietidlami.

Pre interiérové svietidlá je bežné, že ich IP krytie má hodnotu 20, čo znamená, že by nemali byť vystavované prostrediu, kde by hrozilo vzniknutie pevného objektu menšiemu ako 12 mm (to nám udáva hodnota „X=2“). Na základe druhej hodnoty „Y=0“ zas vieme, že toto svietidlo nie je chránené pred vniknutím vody.

Z uvedeného nám vyplýva, že svietidlá s IP krytím 20 je vhodné použiť v priestoroch akými je obývačka, spálňa, detská izba, pracovňa alebo toaleta. Ich využitie je do určitej miery limitované v priestoroch kuchyne, takéto svietidlo by nemalo byť nainštalované v blízkosti vodného zdroja, čo hrozí v prípade inštalácie v kuchynskej linke. Je preto potrebné brať pri inštalácií takýchto svietidiel do úvahy umiestnenie umývadla, ale aj rýchlo varnej kanvice, ktorej para by z dlhodobého hľadiska nemusela takémuto svietidlu prospievať (obr. 2).

Obrázok 2 Umiestnenie svietidiel v kuchynskej linke

2

 

Riešením osvetlenia v priestoroch umývadla môžu byť LED pásiky, ktoré sú v súčasnosti z hľadiska IP krytia ponúkané v dvoch variantoch a to s IP20 a IP63. Čo sa týka konkrétne ich využitia v kuchynskej linke, v prípade, že máme záujem iba o samotný LED pásik bez lišty, je potrebné siahnuť po verzií s IP63. V prípade využitia lišty je možné využiť aj verziu s krytím IP20 (obr. 3). Nakoľko jeho osadením do lišty sa jeho odolnosť voči preniknutiu vody zvyšuje. Bližšie sa budeme LED pásikom ako aj LED žiarovkám venovať v ďalších príspevkoch.

Obrázok 3 Vľavo – LED pásik IP20, v pravo – jeho umiestnenie v lište

3

 

Zdroj: http://www.profisvietidla.sk/s/led-pasiky/

V najväčšej miere je využitie svietidiel s krytím IP20 obmedzené v kúpeľni, kde by mali byť nainštalované skutočne svietidlá s vyšším IP krytím minimálne IP21, nakoľko ide o vlhké prostredie, ktoré na takého svietidlá vplýva z dlhodobého hľadiska nepriaznivo. Štandardne sa ponúkajú svietidlá s krytím IP21, IP23, IP44, … pričom platí pravidlo, čím vyššie krytie, tým bližšie môžu byť svietidlá umiestnené napríklad pri vani, sprchovacom kúte, resp. tým môžu byť svietidlá umiestnené v priestore, kde môže dôjsť k jeho zasiahnutiu vodou. Ide predovšetkým o druhú hodnotu IP krytia, t.j. IPx1.

Exteriérové svietidlá:

Predstavili sme si interiérové svietidlá a ich úskalia v súvislosti s ich IP krytím. Teraz sa budeme trochu venovať exteriérovým svietidlám.

Kým exteriérové svietidlá by v interiéri fungovali bez problémov, v opačnom prípade to neplatí. Pri ich výbere je naozaj potrebné veľmi dobre zvážiť, kde budú umiestnené. Pri nájazdových svietidlách alebo stĺpikových svietidlách, ktoré nám slúžia ako svetelná navigácia v našich záhradách je to jasné, nakoľko takýto typ svietidiel sa v interiéri nevyužíva. No čo s nástennými svietidlami alebo stropnými svietidlami, ktoré chceme umiestniť v altánku, v pivnici alebo na terase. Z našej skúsenosti internetového predajcu svietidiel vieme, že spotrebitelia sú schopní si do takýchto priestorov umiestniť interiérové svietidlá v dobrej viere, že sú predsa skryté pod strechou. To že sú svietidlá „v bezpečí“ je však iba zdanie. Minimálne v noci stúpa vlhkosť vzduchu a klesá teplota čo pre interiérové svietidlá nie je vôbec vhodné. Takisto na ne vplývajú poveternostné podmienky, aj slabí vetrík k nim totiž môže priviať častice menšie ako je ich IP krytie schopné zachytiť a môže tak dôjsť k preniknutiu týchto častíc do svietidla a k následnému skratu. Čo sa týka pivníc, vínnych pivníc atď., tu je potrebná inštalácia exteriérového svietidla s dostatočným IP krytím, aspoň IP44. Vlhkosť vzduchu je tu vyššia celých 24 hodín, 7 dní v týždni. Nehovoriac o možnosti padajúcich kvapiek zo stropu pivnice, ktoré môžu vniknúť do svietidla a spôsobiť jeho znefunkčnenie, prípadne skrat, ktorý by mohol napáchať nechcené škody nielen na našom majetku.

V prípade, že si plánujete postaviť dom, je potrebné o umiestnení interiérových svietidiel uvažovať už pri spracovaní plánov na samotnú stavbu, aby sa tak skrátila jeho doba výstavby. Náš partner, spoločnosť 3M Dom s.r.o., ktorý Vám nový príbytok dokáže postaviť už za tri mesiace si určite ochotne vypočuje všetky Vaše návrhy v prípade osvetlenia.

Ďalší príspevok zo série „Ako si vybrať to správne svietidlo“ bude uverejnený čoskoro.

 

Váš tím internetového obchodu: Profisvietidla.sk

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: