Ako si vybrať správny rodinný dom ?

Pasívny? Nízko-energetický? Dizajnérsky skvost, alebo len útulné nenáročné bývanie za rozumnú cenu?

Tento článok bude pre Vás jedno veľké cvičenie, v ktorom naozaj zistíte, aký dom vlastne potrebujete. Bude obsahovať veľa otázok na ktoré si budete musieť zodpovedať len a len Vy. V tomto Vám neporadí nijaký expert. Tento článok nebude obsahovať žiadne marketingové omáčky. Úprimnosť, pravda a zdravý rozum. Takže ak chcete naozaj zistiť, aký dom je práve pre Vás tak čítajte ďalej.

Aby ste vedeli odpovedať na túto otázku, tak odpovede nájdete položením úplne iných otázok.

Čo od Vášho budúceho domu očakávate?

Chcete niečo super lacné alebo Vám ide skôr o kvalitu?

Chcete mať len útulné nenáročné kvalitné bývanie za rozumnú cenu?

Chcete, aby Vám dom naozaj šetril mesačné náklady?

Chcete aby šetril prírodu?

Chcete, aby bol komfortný s využitím najnovších technológií?

Chcete, aby to bol dizajnérsky skvost a aby Vám ho všetci z okolia závideli?

Čo z tohto naozaj chcete ?

Niektorí z Vás možno povedia, že by ste chceli toto všetko v jednom. Avšak nie je to vždy možné. Či je to už kvôli finančnému hľadisku alebo jednoducho kvôli fyzike, pretože zložitosť dizajnérskych skvostov nejde dokopy so šetrným domom.

Preto sa musíte pozrieť do seba a nájsť najväčšiu túžbu, ktorú by Váš dom vyjadroval a zamerať sa na ňu.

Chcete super lacný dom ?

Ak patríte medzi tých čo chcú „superlacný“ dom, tak si musíte zohnať super lacných robotníkov. Lacný zvyčajne znamená pre Vás určité riziká:

–          menej času stráveného prácou na detailoch Vášho domu

–          materiály s horšou kvalitou a horšou kvalitou opracovania

–          menšie záruky

–          menšia izolácia = väčšie mesačné náklady

–          klesajúca cena = rýchlejšie opotrebovanie

S týmto všetkými rizikami  musíte rátať, keď hľadáte najlacnejšiu firmu, pre Stavbu Vášho montovaného domu.

Pre koho je lacný dom vhodný ?

Ak sa nechcete usadiť na trvalo a chcete v tomto dome pobývať  5-10 rokov, tak takýto dom bude spĺňať Vaše kritériá. Ak nie ste detailista a nevadia Vám sem tam fľaky po stenách či sem tam zle osadená kachlička tak takýto dom s minimálnou investíciou je práve pre Vás.

Chcete aby Vám šetril náklady ?

Ceny energií za posledných pár rokov rapídne stúpajú a to má za následok to, že začal byť oveľa väčší dopyt po domoch ktoré šetria energiami. Tieto domy sa charakterizujú vysokou úspornosťou, ktorá je dosiahnutá dobrým architektonickým návrhom so super silnou a veľkou izoláciou. Vlastniť rodinný dom v ktorom máte mesačné náklady na energie 150 eur, alebo vlastniť dom ktorého mesačné náklady sú 30-50 eur/mesiac je veľký rozdiel. Pritom dom postavený klasickou tehlou stojí približne rovnako ba dokonca viac než takýto nízko-energetický dom. Preto sa nemusíme čudovať, že tieto nízko-energetické rodinné domy stúpajú na popularite.

Nevýhodou týchto domov je, že by mali byť navrhnuté v jednoduchom, minimalistickom štýle. Čím jednoduchšia stavba, tým väčšie úspory. Ak uprednostňujete skôr architektonický skvost, tak tieto stavby nie sú pre Vás. Naopak, ak ste tip človeka, ktorý rozmýšľa ekonomicky, tak tieto domy budete milovať.

Výhody nízko-energetického domu:

–          malé mesačné náklady na réžiu

–          rýchla a šetrná výstavba – cca 3 mesiace (zhotovenie na kľúč)

–          rozumná cena ( za celkom slušné peniaze dostanete dom, ktorého prevádzka veľa nestojí)

Nevýhody:

–          pri návrhu domu sa musíte držať jednoduchých tvarov

–          dôsledná kontrola zapracovania materiálov – aby nedošlo k neželanému prestupu tepla

 

Chcete, aby šetril prírodu ?

Ekológovia varujú pred rôznymi katastrofami a niektorý z nás tejto panike prepadli. Či je to len marketingový ťah, alebo je to realita, Vám s určitosťou povedať neviem. Avšak viem, že ak sa rozhodnete stavať dom pasívny, tak investujete v momentálnej dobe skôr do ochrany prírody, ako na šetrenie Vašich peňazí. Niektorí  experti ho velebia, iný ho zatracujú. Hovorím o pasívnom dome.

Čo je to pasívny dom a pre koho je takýto dom vhodný ?

Pasívny dom je dokonalejší brat domu nízko-energetického. Potreba energie na prevádzku domu by nemali presiahnuť viac než 15 kwh/m2.a. Tento dom väčšiu časť roka nemusí byť vôbec dokurovaný a vystačí mu slnko a vnútorné spotrebiče.

Čo je navyše v dome pasívnom ?

Vhodný návrh

Pasívny dom vychádza z nízko-energetického štandardu. Tento dom musí dodržať architektúru pasívneho domu. Takže už počas návrhu domu musí architekt počítať stým, že ide o dom pasívny. Dom musí byť čo najjednoduchší, s plochou strechou, aby sa predišlo vzniku tepelných mostov.

Štandardná skladba steny 3M Domu je už automaticky v Pasívnom štandarde. Ale takýto dom musí mať aj niečo navyše. Namiesto 5 komorového dvojitého skla sa pri oknách  používa  trojité sklo, ktoré izoluje dom dokonalejšie. Je potrebné investovať do technológií ako rekuperácia, tepelné čerpadlo, fotovoltaika.

Dom by mal byť po dôslednej kontrole dokonalo vzduchotesný a aby sa jeho nízko nákladovosť udržala, tak v zime sa v žiadnom prípade nemôže robiť vetranie oknami. Preto sa vymyslel systém núteného vetrania tzv. rekuperácia.

Rekuperácia je ventilačný systém, ktorý zabezpečuje neustály prívod čerstvého vzduchu a odvádza použitý vzduch von z domu. Vo výmenníku sa teplota vnútorného vzduchu odovzdá vonkajšiemu čerstvému vzduchu, ktorý do vnútra vniká, ako vzduch predhriaty. Takto sa zabezpečí to, že vnútorná klíma zostáva nezmenená a taktiež bráni nechceným únikom tepla vetraním.

Pre koho tento dom je?

Ak chcete mať vo Vašom dome neustály automatický prívod čerstvého vzduchu, tak rekuperácia Vám ho zabezpečí. Ak máte radi komfort a pred otváraním okien radšej uprednostníte novú technológiu, tak tento dom je taktiež pre Vás. Pre ľudí, ktorí sú presvedčený o tom, že klasické domy majú veľký podiel na znečistení ovzdušia je pasívny dom dobrou investíciou.

Pre koho tento dom nie je:

Ak máte pocit, že budete týmto domom šetriť Vašu peňaženku, tak je to omyl.  Momentálne náklady na výstavbu pasívneho domu majú návratnosť 40 rokov a viac. Tak isto by ste si mohli predplatiť plyn, alebo elektriku na 40 rokov dopredu a bol by to ten istý efekt. Hovorím o momentálnej situácii. Verím, že v budúcnosti,  zvýšeným dopytom po týchto stavbách, sa ceny dostanú do priateľskejších čísel, kde môžeme počítať aj s rýchlou návratnosťou. Možno si myslíte, že budete sebestačný. Avšak aj to je mýtus. Pasívny dom potrebuje nútenú rekuperáciu, ktorá funguje na elektriku. Ak by elektrika náhodou nebola dostupná, tak strácate všetky výhody, ktoré ponúka tento typ domu. Veríme, že sa to podarí časom vyriešiť kvalitnejšími batériami. Avšak, ak máte pocit, že chcete investovať do ochrany prírody, mať neustály prívod čerstvého vzduchu bez otvárania okien, tak pasívny dom by Vás mal uspokojiť.

Výhody pasívneho domu:

–          detailné a precízne izolovanie (kontrolované blower-door  testom)

–          nízke prevádzkové náklady

–          ochrana prírody pred CO2

–          neustály automatický prívod čerstvého vzduchu bez otvárania okien

Nevýhody:

–          vysoké vstupné náklady, ktoré majú ďalekú návratnosť

–          závislosť na elektrine

Chcete, aby bol komfortný s využitím najnovších technológií ?

Možno patríte do skupiny ľudí, ktorých nadchýnajú všetky možné vymoženosti, ktoré uľahčujú v dome život.

Možnosť mať v dome riadiacu jednotku z ktorej môžete ovládať všetky nové technológie, ktoré takýto dom obsahuje, je dnes realitou. Zavlažovanie záhrad, osvetlenie, sťahovanie žalúzií, reguláciu teploty, ozvučenie domu, uzamkýnanie domu či brán, klimatizáciu či alarm domu môžete ovládať pomocou Vášho iPpadu, iPhonu, alebo nejakého Android inteligentného telefónu.

Alebo to môžete nechať na automat a o chod domu sa bude starať Váš domový počítač.

Pre koho tento dom je?

Pre ľudí, ktorým je ich čas vzácny a technológiami si ušetria kus času.  Pre ľudí, ktorý sa chcú zbaviť pravidelného stresu z toho, či je všetko v dome v poriadku. Či ste nezabudli  zatvoriť okná, dvere, alebo či ste vypli trúbu na pečenie, alebo žehličku. Určite nesmieme zabudnúť na ľudí, ktorí majú radi komfort a pohodlie.

Toto všetko inteligentný dom pre Vás zabezpečí za 15-20% príplatok k základnej verzii Vášho rodinného nízko-energetického domu.

S čím musíme počítať?

Tento dom síce šetrí Váš čas a aj náklady na kúrenie, avšak musíte počítať stým, že celý dom bude závislý od elektriky. Žiadna elektrika, žiadne vymoženosti. (pokiaľ nemáte niekde za domom záložný generátor ) 🙂

Ďalej musíte počítať s nákladmi na údržbu a opravy. Elektronika sa zvykne kaziť a po pár rokoch Vám tá elektrická brána určite odíde a Vy budete musieť pre udržateľnosť komfortu reinvestovať peniaze. Pravidelné návštevy servisného technika budú v tomto dome musieť byť samozrejmosťou.

Chcete, aby to bol architektonický skvost a všetci Vám ho závideli ?

Ak Vám záleží na kráse a chcete výnimočný dom, tak budete musieť začať u toho správneho architekta. Musíte nájsť architekta, ktorý berie svoju prácu, ako umenie. Sadne si za Váš návrh a dá do toho kus zo seba. Bude sa neustále pýtať, akú úlohu má zohrať tá a tá vec. Hodí sa tento tvar k prostrediu a k celkovej zastavanosti okolia ?

Bude Vášmu architektonickému návrhu venovať veľa času a tento venovaný čas Vás Rozhodne  bude stáť viac peňazí a Vy sa budete musieť pripraviť  na investovanie do drahých, avšak krásnych a kvalitných materiálov.

Budete sa musieť rozlúčiť s nízko-energetickým a pasívnym štandardom, pretože použité materiály a tvar takéhoto domu Vám tieto štandardy nemôžu bohužiaľ zabezpečiť.

Verím, že Vám tento článok pomohol v lepšej orientácii a nájdení toho, čo vlastne chcete. Taktiež ste sa v tomto článku mohli dočítať čo ide a čo nejde dokopy. Ak sa Vám tento článok páčil a myslíte si, že by si ho mohli prečítať aj iní, tak kliknite na laik a zdieľajte užitočné informácie aj s Vašimi priateľmi.

Ďakujem.

S pozdravom

Adam Debnár

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: