Ako mať rozpočet montovaného domu pod kontrolou ?

Sme radi, že môžeme úspešne plniť túžby našich klientov – stavebníkov tak, že im pomáhame získať ich vysnívaný domov. Na trhu sú stále dostupnejšie nové technológie, ktoré zvyšujú úsporu energie alebo užívateľov komfort.

Niekedy sa však stretávame s tým, že stavebník má „väčšie oči“ ako bankový účet. Táto situácia je pre nás – realizátorov výstavby nepríjemná, pretože by sme radi klientom dali všetko to, čo chcú. Avšak premrštené plány a neustále nafukovanie rozpočtu sa môžu skončiť katastrofou. Ako sa to vlastne môže stať?

Ukážeme si to na príklade kúpy nového automobilu. Pred príchodom k predajcovi viete, aké drahé auto máte v úmysle zakúpiť. Povedzme, že ste si vybrali vozidlo v obstarávacej cene 20 000 €. Po príchode k distribútorovi Vami vybranej značky uvidíte vystavovaný model v cene 22 000 €. Môžete si povedať, že je to síce viac ako ste pôvodne zamýšľali, ale ten rozdiel nie je až taký veľký. Následne Vám „ukecaný“ predajca začne ponúkať „neodolateľné“ doplnky: 500€ za zabudovanú satelitnú navigáciu, 1000€ za vyhrievané kožené sedadlá, 1000€ za prémiový stereo systém, disky z pevných zliatin, strešné okno, lak s metalízou, …

Skôr ako sa stihnete nazdať, 22 – tisícový automobil sa zmenil na 30 – tisícový (a to ste už úplne zabudli, že pôvodne ste plánovali kúpiť vozidlo v hodnote 20 000€!).

Z našich skúseností vieme, že niečo podobné sa stáva pri navrhovaní a realizácii domu na kľúč.

Ak klienti nemajú dopredu jasno v tom, ako bude ich nový domov vyzerať a koľko bude presne stáť, vystavujú seba samých pod obrovské množstvo stresu. Navyše, keď sa pred či počas realizácie vyskytne príležitosť na zlepšenie určitého parametra/aspektu/detailu stavby (a je to niečo, čo by bolo rozumné využiť), tak narážame na rozpočtový problém aj napriek tomu, že zmenu by bolo možné realizovať aj za niekoľko sto eur.

Je veľmi dôležité presne vedieť koľko eur si môžete dovoliť minúť ešte predtým, ako prikročíte k finalizácii stavebnej dokumentácie. Ideálne je, keď klient, projektant, stavebná firma a hypotekárny špecialista komunikujú spoločne pred a počas projekčných prác na Vašom budúcom domčeku. Hypotekárny špecialista Vám dopredu povie, aký veľký je Váš potenciálny rozpočet. Projektant navrhuje dom s vedomím tohto obmedzenia a stavebná firma pripravuje cenové kalkulácie na samotnú realizáciu. Takýmto spôsobom predídete prekvapeniam a sklamaniam. Budete presne vedieť, aký montovaný dom budete stavať, čo bude obsahovať, koľko Vás to bude stáť a počas výstavby Vám ostáva len pokojne čakať a tešiť sa na nové bývanie o 3 mesiace.

Základný prehľad o tom, aké sú Vaše rozpočtové možnosti, Vám môžu dať aj úverové kalkulačky voľne dostupné na webe, dva príklady nájdete tutu.

S pozdravom,

 

Ing. Peter Deák

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: