Aké časové a finančné náklady sprevádzajú výstavbu domu?

Jednou z najväčších výhod výstavby montovaného domu s oceľovou konštrukciou je jej rýchlosť. Priemerný čas od vstupu na pozemok po odovzdanie hotového diela predstavuje tri kalendárne mesiace, čiže cca 12 týždňov. Po dokončení základovej dosky stavba rastie raketovým tempom priamo pred očami spokojných zákazníkov a užasnutých susedov.

Samotná výstavba však predstavuje len zlomok z celkového procesu, ktorý musí každý nádejný stavebník absolvovať. S príchodom jari nás často krát oslovujú klienti, ktorí by radi bývali koncom augusta. Rozhodli sme sa preto pripraviť zjednodušenú časovú os a pomôcť Vám tak vytvoriť si lepšiu predstavu o tom, čo všetko je potrebné absolvovať pred, počas a po samotnej výstavbe. Kliknutím na obrázok v ľavej časti, si môžete časovú os stiahnuť do Vášho počítača. Ďalej pripájame stručné vysvetlivky v štyroch častiach.

Pre zjednodušenie budeme vychádzať z modelového prípadu, v ktorom sa vyhneme riešeniu otázok ohľadom pozemku. Predstavme si teda, že máte vybraný, príp. aj kúpený pozemok a chceli by ste podniknúť ďalšie kroky smerom k Vášmu novému bývaniu. Čo nasleduje?

 

casove a financne1. Výber domu – minimálne 6 týždňov

Prvá prípravná fáza, v ktorej sa definitívne rozhodne o podobe Vášho vysnívaného domu. K tomu sa dá dopracovať hneď niekoľkými spôsobmi. Veľa klientov si vyberá projekt domu z ponuky katalógových domov na internete. Keď dospejú k rozhodnutiu, projekt posielajú na pripomienky k nám a k projektantovi. Projektant zváži vhodnosť domu vzhľadom na vybraný pozemok, prípadne navrhne nevyhnutné či Vami požadované úpravy. My pripravíme pripomienky s ohľadom na konštrukčnú náročnosť projektu a odhadovanú cenu. Po zapracovaní všetkých pripomienok sa dostávame k finálnej podobe štúdie, ktorú budeme spoločne realizovať.

Druhá možnosť je nechať si vypracovať unikátnu štúdiu domu na mieru. Na stretnutí s architektom si stanovíte požiadavky, predstavy a očakávaný štýl. Navyše v tomto prípade sa okamžite berie do úvahy dispozícia pozemku. Za týždeň Vám na druhom stretnutí architekt prezentuje navrhovanú štúdiu. Ak máte pripomienky, príp. sa Vám niečo nepáči, práca na štúdii pokračuje dovtedy, kým nie ste spokojní. Možno Vás prekvapí, že táto druhá možnosť môže byť finančne menej náročná. Kým kvalitnú štúdiu bungalovu na mieru môžete mať už od 800 €, cena katalógových projektov sa hýbe okolo 1000 €.

Okamžite po schválení finálnej verzie projektu začínajú projektantské práce na projektovej dokumentácii na stavebné konanie. Trvajú zväčša 4 týždne a ich cena začína na 800 €. Zároveň pracujeme na finálnom zacenení kompletného diela. Ak plánujete časť nákladov na výstavbu pokryť hypotekárnym úverom, podpíšete Zmluvu o budúcej zmluve, kde bude stanovená cena diela. Následne, v spolupráci s našim hypotekárnym špecialistom, absolvujete vybavovanie úveru. To tiež potrvá asi 4 týždne.

2. Inžiniering – stavebné konanie

Aby sme mohli vstúpiť na pozemok a začať pracovať na Vašom novom dome, je najprv potrebné získať stavebné povolenie od príslušného úradu. Tento veľmi zložitý proces môžete absolvovať sami, alebo si môžete najať služby profesionála. Dopracovať sa k vydaniu stavebného povoleniu vyžaduje nielen pevné nervy a prebytočný čas, ale aj znalosť postupu a zaužívaných techník. Navyše, osobné kontakty na danom úrade dokážu celkový čas stiahnuť aj niekoľkonásobne! Cena takejto služby sa v Bratislave pohybuje okolo 1000 € (vrátane kolaudácie).

Podľa platnej legislatívy by malo byť stavebné konanie ukončené v lehote 3 mesiacov od jeho začatia, ideálne kladným rozhodnutím. V praxi môžete rátať s približne 4 týždňami „vybavovačiek“.

3. Výstavba

Konečne! Máte právoplatné stavebné povolenie, schválený hypotekárny úver a nič nám už nebráni uskutočniť samotnú výstavbu. Ak všetko prebieha hladko, Váš nový domov odovzdáme za cca 12 týždňov. Po odovzdaní diela Vám nič nebráni v nasťahovaní sa.

4. Inžiniering – kolaudácia

Reálne dokončené dielo je pripravené na odovzdanie do užívania, avšak ešte ho treba skolaudovať. S kolaudáciou sa môžete popasovať sami, alebo to za Vás zariadi profesionál. Skutočná doba trvania tejto poslednej fázy tiež závisí od konkrétneho úradu, avšak je reálne očakávať asi 3 týždne.

 

Tak a nakoniec Vám neostáva nič iné, len užívať krásny nový nízkoenergetický dom s vlastnou záhradou. Koľko to teda trvalo? Na začiatku sme spomenuli, že výstavba trvá asi 3 mesiace. Keď k tomu pripočítame aj všetky ostatné procesy, môžeme sa dostať až niekde na úroveň 31 týždňov, čiže asi 8 mesiacov, čo naozaj nie je málo.

Radi by ste bývali ešte tento rok a po prečítaní príspevku sa obávate, že to nestihnete? Máme pre Vás dobrú správu, náš tým profesionálov je pripravený sprevádzať Vás na celej ceste k vytúženému domu a pomôcť Vám prekonať jednotlivé úskalia tak, aby ste si teplo nového domova vedeli vychutnať ešte tento rok. Neváhajte preto kontaktovať nás a dohodnúť si obhliadku alebo stretnutie v kancelárii.

Veríme, že aj vďaka tomuto krátkemu zhrnutiu si viete urobiť lepšiu predstavu o výstavbe montovaného domu. Budeme radi, ak pridáte svoje otázky a pripomienky do komentárov pod príspevkom, kde Vám  ich obratom zodpovieme.

 

Click Here to Leave a Comment Below

David Kozak - apríl 15, 2012

Tieto všetky služby sú zahrnuté v cene domov ktoré máte uvedené na webe? Môžete napísať aj článok a prebieha platenie jednotlivých častí stavby? Ako sa to naviaže na tranže z banky? Ohodnotí znalec montovaný dom na sumu aká je uvedená v katalógu?

Reply
Adam Debnar - apríl 18, 2012

Dobrý deň prajem pán Kozák. V tomto článku sme písali o vedlajších nákladoch, ktoré Vás budú sprevádzať, takže tieto sumy nie sú súčasťou výstavby. Ďakujeme za tip na článok, určite budeme písať aj o tom. Čoskoro sa stretneme, tak Vám na tieto otázky radi zodpovieme osobne. Pekný deň prajem.

Reply
Leave a Reply: