Aká by mala byť cena domu na kľúč v prepočte na štvorcový meter?

cena domu naAk plánujete stavať vlastný montovaný dom na kľúč v okolí Bratislavy, je len prirodzené (a správne) riešiť otázku nákladov ako jednu z prvých. Záujemcovia o výstavbu sa nás často pýtajú, aká je naša cena za meter štvorcový pri dome na kľúč. Myslíte, že je to tá správna otázka?

Asi by ste nešli do predajne automobilov, aby ste sa opýtali predajcu, aká je cena automobilu v prepočte na jeden kilogram hmotnosti. A napriek tomu, že predajca by Vám mohol túto informáciu vypočítať, asi by pre Vás aj tak nebola príliš prínosná. V zásade je pre Vás dôležitá celková cena, Vaše celkové náklady a skutočnosť, či sa zmestíte do Vášho rozpočtu alebo nie.

Najdôležitejšie je si uvedomiť, že domy na kľúč sú vlastne „domy na mieru“. A „domy na mieru“ si vyžadujú aj výrobu na mieru. To znamená, že každý z nich je jedinečný a iný ako všetky ostatné. Výsledná cena domu sa bude odvíjať od Vašich požiadaviek a nárokov, čiže od toho, čo v všetko v dome chcete mať. Môžeme si spoločne prejsť niekoľko základných faktorov, ktoré ovplyvnia výslednú cenu domu na mieru.

Použité materiály: Je podstatný rozdiel v tom, či použijete podlahy z PVC, dreva, keramických materiálov alebo prírodného kameňa. Výber materiálu na kuchynskú linku tiež urobí veľký rozdiel. Plastová kuchynská doska je lacnejšia ako žulová. Navyše, kuchynská linka na mieru stojí viac, ako štandardné veľkosti. Za ozdobné podlažné lišty s predprípravou na vedenie káblov zaplatíte viacej ako za základnú produktovú radu výrobcu. To isté platí pre okná, strešnú krytinu, izolačný materiál, interiérové a vonkajšie dvere, garážovú bránu, armatúry a sanitu a množstvo ďalších komponentov.

Komplikovanosť navršuje cenu: Čokoľvek, čo si vyžaduje viacej ľudskej práce, zvyšuje výslednú cenu Vášho domu. Je náročnejšie postaviť dom s netypickými (aj keď určite skvostnými) architektonickými rysmi ako dom so štandardným vzhľadom. To neznamená, že by ste to nemali robiť, len za to zaplatíte viac.

Dodatočné komponenty stoja viac: Domy na mieru často krát zahŕňajú požiadavky na nízku energetickú náročnosť. Takéto vlastnosti domu však ani zďaleka nezávisia len od zloženia stien a kvality prevedenia. Tomuto cieľu treba prispôsobiť celý architektonický návrh domu a v neposlednom rade počítať s navýšením ceny za dodatočné komponenty. Sem môžeme podľa preferencií projektanta a budúcich majiteľov zaradiť zemné čerpadlá, rekuperačné jednotky, solárne kolektory, krbové vložky a mnohé iné. Je správne myslieť na budúcnosť a rastúce ceny energií, no nezabúdajte aj na prítomnosť a aktuálne možnosti Vášho rodinného rozpočtu. Čo myslíte, oplatí sa o cenu spomínaných komponentov navýšiť hypotekárny úver, ak to, čo ušetríte na kúrení, zaplatíte pre zmenu banke na splátkach úveru?

Skutočná otázka teda nie je to, aká je cena domu v prepočte na jeden meter štvorcový. Otázka znie, ktoré prvky nového domu z neho spravia Váš nový domov, a pritom jeho cena neprekročí plánovaný rozpočet. Rozhodnite sa najskôr, aký je Váš rozpočet, a potom spoločne s architektom a stavebnou spoločnosťou konzultujte, ktoré prvky vylúčiť a ktoré ponechať.

 

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: