Pasívne domy a 9 pochybností o pasívnych a nízkoenergetických domoch

 2015-08-19_1029
 

Prepis Audia:

1. Zdravím, tu je Adam Debnár zo stavebnej firmy 3M Dom, ktorá sa špecializuje na výstavbu inovatívnych nízkoenergetických a pasívnych domov.

V nasledujúcich 10 minútach sa dozviete odpovede na najčastejšie otázky ohľadom výstavby rodinných domov firmou 3M Dom.

Ale ešte predtým vám poviem niečo o firme 3M Dom.
3M Dom je stavebná firma s vlastnou technológiou, a hlavne s vlastným názorom, ktorý sme si vymodelovali na základe dlhoročných skúseností. Tieto naše názory nemusia vyhovovať všetkým. A to je v poriadku. Každý človek má vlastné skúsenosti a názory, ktoré akceptujeme. Avšak to aj znamená, že nedokážeme vyhovieť každému. Jednoducho, ak sa nestotožníte s našimi skúsenosťami, bude pre vás lepšie nájsť si inú stavebnú firmu.

Dennodenne dostávam rôzne otázky, na ktoré osobne odpovedám cez email. Rozhodol som sa, že najlepšie a najčastejšie otázky zverejním, aby odpovede mohli pomôcť všetkým.

1) Je potrebné 3M Dom častejšie ošetrovať proti hmyzu? Do dreva sa prehryznie hocijaký hmyz, ale do tehly alebo betónu nie? Ak áno, tak ako často treba dom “ošetrovať” proti škodcom? A čo hlodavci?

V prvom rade chcem ozrejmiť to, že hlavná časť 3M domu je dvakrát žiarovo pozinkovaná oceľová konštrukcia. Pokiaľ viem, tak oceľ hmyz neľúbi. Ale drevo používame taktiež. Drevo využívame hlavne na krov, kde dokážeme lacnejším spôsobom zabrániť tepelným mostom pri prepojení s oceľovou konštrukciou. Tiež často používame OSB plášť/OSB dosky, ktoré spevnia celú konštrukciu. Používame ich roky. Tieto drevené časti sú samozrejme ošetrené voči škodcom.

Hlodavci. Osobne som vyrastal v murovanom dome. A mali sme v ňom myši. Nie, neprehrýzli sa, ale jednoducho preliezli vetračkou. Čiže myš môže byť v každom dome.

Napríklad, ak by sa myš chcela prehrýzť do vnútra 3M Domu, tak by musela prejsť tvrdou omietkou, 10-15 cm izoláciou a tvrdou OSB doskou s nosnosťou 800kg na jeden šrób. Až vtedy by sa ocitla v stene. Otázka je, či by túto celú cestu dokázala spraviť a druhá otázka je, čo by tam vlastne robila? Z čoho by žila? Ak by sa chcela prehýzť do vnútra domu, tak by ďalej musela prejsť 15cm minerálnou vlnou, dvojitou parozábranou a zdvojeným sadrokartónom. Na konte máme postavených cez 570 rodinných domov a nepočuli sme o žiadnej super myši, ktorá by toto absolvovala.

2) Ako sú odolné pasívne domy od 3M Dom voči silnému vetru? Čoraz častejšie sa skloňujú možnosti hurikánov aj v našich zemepisných šírkach.
V prvom rade si nesmiete mýliť pasívne domy z USA s 3M domami. Domy, ktoré môžete vidieť vo filmoch či správach nemajú žiadne základy. Stavajú ich na veľkých drevených trámoch, ktoré často prehnijú a sú napádané termitmi. Určite ste videli americký film, kde sa pod domom mohlo plaziť.

3M dom má pevné betónové základy, do ktorých je oceľová konštrukcia ukotvená. A aj práve preto prešli 3M domy skúškami Technologického ústavu ÉMI v Maďarsku a technológia je certifikovaná.

3) Hlučnosť. Ako veľmi musí byť človek potichu, aby ho nebolo počuť do vedľajšej izby? Dá sa to nejako vyjadriť v decibeloch alebo podobne?

Najviac hluku z izby do izby prechádza cez dvere a spod dverí. A je to úplne jedno v akom ste dome. Aby sa tomu mohlo zabrániť, tak tam musíte dať protihlukovú lištu a odizolovať dvere protihlučnou penou.

Vnútorné priečky 3M domu obsahujú 10 cm minerálnej vlny, ktorá je lepší zvukový izolant než tehla, a navyše z každej strany sú odizolované zdvojeným sadrokartónom, ktorý je tiež skvelý pohlcovač zvuku. Každá stena má 4 vrstvy sadrokartónu. Naše steny využívajú aj dabingové štúdiá v Ecseku, kvôli špičkovým zvukovoizolačným vlastnostiam. Decibelová norma je ďaleko lepšia než u murovanej stavby.

V prílohe je výpis z certifikátu, v ktorom si môžete pozrieť odolnosť voči hluku v decibeloch.

A čo sa týka kročajovej hlučnosti na poschodí, tak tú odstraňujeme betónovým poterom.

4) Aké sú náklady na údržbu po 20 rokoch? Som veľmi leniný človek a nechce sa mi po 20 rokoch behať okolo domu každý deň a riešiť rôzne problémy súvisiace so zastarávaním. Takže, ako treba takýto dom ošetrovať a ako často?

O dom, tak ako o každú vec, sa treba v prvom rade starať.
Na steny 3M domu, ktoré sú automaticky v pasívnom štandarde dávame záruku 30 rokov. Každých 5-10 rokov sa maľujú vnútorné omietky. Ak máte drevené prvky, napríklad drevenú fasádu, tak tú musíte ošetrovať každé 2 roky. Ale celý dom sa dá navrhnúť tak, aby bolo na ňom minimum údržby. Najdôležitejší prvok na celom dome je strecha. Ak vám do domu nebude pršať, tak vydrží stovky rokov. V 3M Dome používame betónovú škridlu Bramac, ktorá má záruku cez 30 rokov. Vydrží cca 50-60 rokov a potom ju treba vymeniť.

5) Horľavosť použitých materiálov. Ak by prehorela elektroinštalácia, vyhorí celý montovaný dom? (teda okrem oceľovej konštrukcie).

Technologický skúšobný ústav ÉMI v Maďarsku robil testy aj voči požiaru, kde bola priečka v peci zaťažená 9 tonami a neprehorela ani po hodine a pol. Na Slovensku je norma prehorenia 30 minút. Čiže pasívne domy od 3M Dom sú absolútne požiaru odolné.

6) Čo spraví taká prasknutá vodovodná trubka v 3M dome? Aké škody spôsobí drevu? Dajú sa jednotlivé drevené steny (dielce) vymeniť bez toho, aby sa musela rozobrať polka domu?

Povedzme, že by dom zaplavilo. Murovaný dom by sa musel vysúšať aj niekoľko rokov, alebo by ste si museli zaplatiť profesionálne sušenie, ktoré by bolo dosť nákladné. A mohla by byť narušená statika domu.
Drevodom má s vodou najväčší problém. Z neho by ste vodu tak ľahko nedostali. Statické časti domu by sa mohli skrútiť a narušiť.

Pri oceľovej konštrukcii tento problém nemáme. Oceľ je 2x žiarovo pozinkovaná, čiže tu nehrozí žiadna korózia. Miesto, ktoré by bolo pod vodou, by sme otvorili, vymenili vnútornú izoláciu a urobili nové stierky. Bola by to práca na 2-3 dni a dom by ste mali zasa ako nový.

7) Oceľová konštrukcia domu je kompletne zaobalená (zakonzervovaná) stavebnými materiálmi z každej strany? Sú všetky špáry okolo nej vyplnené nejakým materiálom? (ako napríklad purpena alebo niečo podobné).

Oceľová konštrukcia je z oboch strán chránená dvojitou parozábranou. Z vnútornej strany zdvojeným sadrokartónom a inštalačnou rovinou. Zvonku najčastejšie používame odolný OSB plášť, na ktorý sa inštaluje 10-15 cm polystyrén alebo iná izolácia. Dom je zvonku ukončený maľovkou alebo iným druhom fasády.

8) Aká je životnosť samotnej oceľovej konštrukcie v prípade, že na ňu vôbec nebude pôsobiť vlhkosť?

Ak by sme hodili kus oceľového profilu von na dvor, životnosť by bola cca 70 rokov. Avšak tento profil je 2x žiarovo pozinkovaný, takže jeho životnosť sa zvyšuje na cca 100 rokov a viac. Eiffelova veža má cez 120 rokov. Prší na ňu a stále existuje.

Oceľový skelet v 3M dome je uzavretý a nemá k nemu prístup žiadna vlhkosť. Pokiaľ bude dobre postarané o strechu a do domu nebude pršať, tak životnosť tohto profilu je stovky rokov až nekonečno.

9) Mávate aj nejaké reklamácie?
Áno. Máme. Samozrejme. Výstavba rodinného domu 3M Dom je veľký projekt. Na každom dome pracuje cez 50 ľudí a používajú sa stovky a stovky materiálov. Navyše, každý rodinný dom je robený na mieru a je iný. Túto výrobu nemôžete prirovnať k sériovému vyrábaniu áut alebo telefónov.

Aj keď máme skvelé procesy, aj keď máme skvelých majstrov s dlhoročnými skúsenosťami, nemôžeme úplne vylúčiť drobné omyly ľudí. Sú veci, ktoré nevieme ovplyvniť.

Štatisticky sa chyby robia. Niekedy prídu zlé dvere, pretože výrobca si pomýlil objednávku. Niekedy sa majster zle vyspal a ušla mu jedna kachlička o pár milimetrov.

Ale podstatné je, že s týmito chybami rátame. A každú jednu opravíme na naše náklady. Preto sa nemusíte s 3M Domom stresovať, keď zrazu uvidíte škrabanec na okne v procese výstavby. Na konci každej výstavby sa prechádza celý dom, kontroluje sa kvalita a vylaďujú nedostatky. Takto to u nás chodí a je to normálne.

10) Prečo sa špecializujete na difúzne uzavretú konštrukciu?
Na internete je veľmi veľa názorov ohľadom difúzne otvoreného systému/difúzne uzavretého systému.

Jedni zastávajú prvý systém a ďalší ten druhý.

Ak ste skalopevne presvedčený, že difúzne otvorený systém je najlepšie riešenie, tak vám
už teraz môžem povedať, že 3M Dom nie je pre vás vhodná stavebná firma. Pretože 3M
Dom sa špecializuje na difúzne uzavreté systémy a to z niekoľkých dôvodov.

Napíšem vám to v skratke.

Difúzne otvorený systém je robustné riešenie.
Aj keď sa  pri výstavbe spraví nejaká chyba, tak dom je relatívne
dobrý a nemusí sa sním robiť blower door test a hľadať netesnosti domu.
Na druhej strane, parametre nízkoenergetickosti alebo pasivity sú
dobré len na papieri. Pretože výpočty na stránkach zhotoviteľov nerátajú
s poveternostnými podmienkami a skutočným svetom.
Nevedia to ani nijako vypočítať, pretože pri difúzne otvorenej konštrukcii sa nedá spraviť Blower Door test.
V 3M Dome sa nám tiež nepáči predstava, že by mali vodné pary prechádzať cez celú konštrukciu. Myslíme si, že voda či
vodná para nemá v izolácii a v konštrukcii čo robiť.
Difúzne uzatvorená konštrukcia je týmto pádom lepšia.
Pretože vieme reálne zmerať, či je dom naozaj nízko-energetický/pasívny, a či je vhodný do akýchkoľvek poveternostných podmienok.
Ale, aby to bola pravda, musíme byť o to precíznejší. Veľa stavebných firiem sa do tohto
spôsobu výstavby nepúšťa, lebo majú málo skúseností a je veľká pravdepodobnosť, že to
nepostavia dobre. A aj práve preto propagujú a preferujú difúzne otvorené systémy, kde môžu
robiť chyby.

Toto je náš názor, vyplývajúci zo skúseností s výstavbou, a nie len na základe nejakých výpočtov, ktoré neberú do úvahy skutočný svet.

Ak máte ešte nejakú otázku, alebo protinázor, ktorý dokáže pomôcť k stavaniu lepším rodinným domom tak sem sním. Sme vďačný za každú overenú skúsenosť.

 

S pozdravom

 

Adam Debnár

 

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: