7 tipov, ako ušetriť pri stavbe montovaného domu

Kde ušetriť, tak aby sme neovplyvnili koncovú kvalitu domu ?

Pomerne častá otázka od našich čitateľov. V dnešnej ekonomickej situácii, v akej sa svet nachádza, je táto otázka úplne normálna. Na túto otázku existuje pár zaujímavých odpovedí, ktoré Vám dokážu ušetriť celkom značnú sumu peňazí. Tak poďme sa pozrieť, kde šetriť a pritom neovplyvniť výslednú kvalitu Vášho nového montovaného domu.

Výber pozemku:

Aj keď sa to nezdá, tak správny výber pozemku môže ovplyvniť razantne celkovú výstavbu domu. Nebavíme sa teraz o cene pozemku, ktorá závisí od lokality, či vybudovaných inžinierskych sietí. Bavíme sa o neskorších úpravách terénu, ktoré môžu celú stavbu predražiť. Zarastené neupravené pozemky, sa musia vyčistiť. Vlhké pôdy sa musia vydrenážovať. Ornica sa musí z pozemku zviesť. To sú ďalšie pridané náklady nemalej hodnoty, ktoré Vás môžu pri nesprávnom výbere pozemku prekvapiť. Ak chcete fakt šetriť, tak nikdy nekupujte pozemok v kopci. Stavba v kopci môže náklady na výstavbu domu predražiť aj o 30 %.  Úpravy takéhoto pozemku sú ďaleko rozsiahlejšie, plus musíte rátať s väčšími nákladmi na výstavbu základov.

Okrem dodatočných finančných nákladov môže nesprávny výber pozemku zasiahnuť negatívne aj inú, nemenej dôležitú časť celého procesu výstavby. A tou je dispozícia domu. Nie každý dom sa hodí na každý pozemok, to už vieme. Pýtajte sa sami seba, ako chcete tráviť svoj čas v novom dome. Kde je južná strana? Ako využijete slnko z juhu a chládok zo severu v lete, a naopak ako pustiť v zime čo najviac slnečných lúčov dovnútra? Chcete sa v lete opaľovať tak, aby Vás nikto nevidel? Bude to vôbec na danom pozemku možné, vzhľadom na polohu svetových strán a susedných budov? Stavebníci majú často krát kúpený nevhodný pozemok, na ktorom, ak chcú tráviť svoj čas v dome podľa svojich predstáv, musia „špekulovať“ s dispozíciou domu. S rozsahom neštandardných úprav potom narastá aj celková cena diela.

Výber typu domu:

Pri výbere typu domu berte ohľad na to, že čím zložitejšie tvary pôdorys má, tým drahšie stavba domu vychádza. Áno viem, že sa Vám páči najmodernejší dizajn futuristického domu z rôznymi výklenkami. Avšak ak ho skutočne chcete, tak si za neho priplatíte. Nehovorím, že si teraz všetci musíme stavať domy v tvare štvorca. Každopádne, ako sme už písali tu (odkaz), zameriavať sa na cenu domu v m2 nemá opodstatnenie, pretože každý projekt je úplne individuálny a cena domu v tvare štvorca je nižšia,  ako cena domu s rôznymi výklenkami.

Výber strechy:

Ak Vám nebude chýbať úložný priestor na povale, alebo neplánujete v budúcnosti využiť výhody sedlových či valbových striech na prípadné nové izby, tak si vyberte určite strechu pultovú.

Pultová strecha je ekonomicky najvýhodnejšia strecha. Je skoro rovná, s miernym sklonom  cez 10 stupňov. Použitím tohto typu strechy môžete ušetriť značnú časť Vašich nákladov.

Veľkosť domu:

Dobre navrhnutý menší dom môže pôsobiť oveľa väčšie a útulnejšie, ako zle navrhnutý veľký dom. Veľa ľudí má tendenciu požadovať všetko veľké. Nie je na tom nič zlé, ak viete túto rozlohu naplno využiť. Avšak často sa stretávame s prípadmi, keď klienti ľutujú, že si nepostavili menší dom. Na staré kolená, keď deti rodinný dom opustia, bývajú tieto domy väčšinou nevyužité, pričom náklady na údržbu sú u väčšieho domu taktiež vyššie. Preto, keď budete s Vašim architektom, dobre popremýšľajte o každej jednej izbe. Porozmýšľajte, koľko priestoru v skutočnosti v každej jednej izbe potrebujete.

Zľavy na materiáloch:

Naši dodávatelia materiálov majú často zvýhodnené niektoré druhy materiálov.  Sú to materiály, z ich modelov kachličiek, dverí, vodovodných batérií či podláh. Keď budete vo fáze výberu, tak sa môžete zamerať práve na tieto zvýhodnené akcie na ktorých môžete taktiež značne ušetriť.

Katalógový dom:

Pri dnešných cenách katalógových projektov nie je vôbec pravda, že niečo ušetríte. Každý takýto zakúpený projekt bude vyžadovať ešte určité úpravy a zásahy od architekta. Zároveň sa bude musieť osadiť na Váš pozemok a naprojektovať zapojenie na inžinierske siete. Keď tieto služby prirátate k cene Katalógového projektu, tak sa často stáva, že dom na mieru od architekta s kompletnými spomínanými službami vychádza lacnejšie.

 

Dokončovacie práce:

Ak ste dostatočne zručný a máte kopec voľného času, tak si niektoré dokončovacie práce môžete urobiť sami. Natieranie stien, uloženie podláh, fasáda z vonku. Na týchto prácach ušetríte taktiež nejaké peniaze. No nezabúdajte, že nie ste profesionál a v prípade nejakých problémov ste zodpovedný za Vašu prácu Vy. Predsa, profesionálne firmy majú ďaleko viac skúseností a preto si treba dobre rozmyslieť či Váš drahocenný čas využijete takto.

 

Verím, že Vám tieto tipy pomôžu ušetriť niekoľko tisíc eur, ktoré môžete využiť úplne inak. Na kúpu nábytku, auta, alebo môžete investovať do detskej izby Vášho dieťatka. Ak by ste potrebovali poradiť s výstavbou Vášho prvého montovaného domu, tak ma kontaktujte teraz  na email :  [email protected]

 

Prajem Vám krásny deň.

 

S pozdravom

 

Adam Debnár

Image: Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: