4 najväčšie predsudky o montovaných domoch

4 najväčšie predsudky o montovaných domoch

Poznáte to. Niečo hľadáte v obchode.
Máte o tom nejakú predstavu.
Nájdete to.
Ale nakoniec o to stratíte záujem,
pretože si spomeniete, ako Vám niekto povedal, že to nie je také dobré ako sa to zdá.
Možno práve prídete o obrovský zážitok…
Podobne je to aj s montovanými domami. Hľadáte typ domu pre Vás.
Zapáči sa Vám montovaný dom,ale napokon Vás odradia „informácie“(zámerne v uvodzovkách) z tretej strany – môžeme to nazvať predsudky či malicherné obavy.
Prečo sa ale necháte odradiť predsudkami?

4sliepky

Čo je „TO“, čo Vás odrádza? Čo sú vlastne predsudky?

Čo je „TO“, čo Vás odrádza? Čo sú vlastne predsudky? Povedzme, že idete kupovať auto. Strávite čas hľadaním takého auta, ktoré Vám vyhovuje. A nakoniec sa Vám to podarí. Ale tak ako väčšina ľudí, určite aj Vy sa chcete spýtať na názor ostatných. Napokon, vďaka ostatným dospejete k tomu, že toto Vaše vysnívané auto nemá takú nízku spotrebu, alebo nie je také bezpečné. Niekto Vám povedal, že nie je bezpečné a Vy tomu uveríte. A možno ste práve prijali niekoho predsudok a prišli naozaj o auto, ktoré Vám mohlo byť užitočné. Čo ak prijímate predsudky od iných ľudí aj o montovaných domoch?

Niekto si myslí, že tieto domy nevydržia cez 100 rokov. Druhí majú názor, že takýto dom Vám zruinuje voda, oheň či dokonca myši. Ako dokážeme definovať vlastnými slovami takéto predsudky? V „drvivej“ väčšine ide o nepodložené názory ostatných. A práve ste nanešťastie možno takéto názory prijali. To, že 95% laikov má určitý názor, neznamená, že tento názor je správny. A to platí pre všetky oblasti života. Možno práve preto 5% ľudí vlastní 50% bohatstva celého sveta.

Možno Vám niekto povie, že nebudete mať prehľad ako sa navýši cena výstavby. Alebo dokonca, že montovaný dom Vám odfúkne vietor – tak ako v USA. Predsudky sú ako keby ste hovorili o tom, ako jedlo zle chutí bez toho, aby ste ho vôbec ochutnali.

 

Viete vôbec, čomu dôverujete?

Predsudky majú kopec spoločného s klebetami. Veľmi často sa predsudky zakladajú na dojmoch. Niekoho sa spýtate a dá Vám odpoveď, podľa toho ako niečo (dom,auto,jedlo) na neho pôsobí, no nie aké to v skutočnosti je.

Nerozhodujete sa na základe faktov, rozhodujete sa na základe cudzieho názoru a dojmu. Na základe dojmu, bez toho, že máte naštudované fakty alebo že to vyskúšate na vlastnej koži. Niekto Vám povie, že ešte nevidel dom z ocele, že nechápe ako to niekto môže stavať. Na druhej strane si môžeme predstaviť Empire State Building, Eiffelovku, Golden-gate Bridge a mnoho ďalších dôkazov, ktoré môžeme použiť ako fakty. Dôverujete možno ľudom, ktorí si len myslia, že majú pravdu. Pozeráte sa možno na svet ich očami, nie svojimi – aké to je?

Prečo väčšinu ľudí „ovládajú“ práve predsudky?
Je to veľmi jednoduché, čím viac ľudí sa prikloní k nejakému nepodloženému predsudku, tým pôsobí pravdivejšie.
Problémom však je, že ak sa snažíte vyhľadať informácie prostredníctvom médií, tak narazíte na mnoho ľudí, ktorí nemajú práve tie správne informácie.

Napríklad taký internet. Deň čo deň ho používate k zisku informácií – chcete získať informácie o montovaných domoch.

Zadáte do vyhľadávača kľúčové slová a začnete s hľadaním informácií. Prechádzate fóra, diskusie a napokon určite narazíte na nejaký predsudok, či nepodloženú obavu.Ale kde je pes zakopaný? Ak nájdete 100 ľudí, ktorý Vám skrz nejakú diskusiu tieto informácie posunú, tak si buďte istí, že veľké percento z týchto ľudí má len minimum správnych informácií, čiže faktov.

Pozrime sa na to objektívne:
Koľkí z tých 100 ľudí sú odborníci? Je ich veľmi málo.
Je to ako ochorieť a pýtať sa všetkých navôkol, akú máte diagnózu a pritom neisť k doktorovi. Dôverujte skôr vzdelaným špecialistom, ako laikom a tárajom.

A aké predsudky a obavy sa týkajú montovaných domov?
Na čo najčastejšie čitatelia hľadajú odpovede? A namiesto odpovede dostanú akurát nejaký predsudok, ktorému uveria?

Predsudok č.1: Nejasnosti v konečnej cene za výstavbu domu?

Mnohokrát narazíte hlavne na kritiku zo strany niektorých potenciálnych záujemcov o montované domy. Vyjadrujú sa k manipuláciám ceny za postavenie domu – nakoniec je z domčeka, ktorý Vás mal stáť 50.000 EUR, dom za 60.000 EUR. A to takmer z neznámych príčin. Úplne chápem, že ak neviete prečo sa navršuje cena, potom nemáte prehľad a taktiež po finančnej stránke sa cítite ukrivdení.

Nemôžem to úplne vyvrátiť, ale priblížiť problematiku Vám viem vcelku jasne. Z neznámych alebo nepodložených príčin Vám navýši cenu zlá firma – ide o ich triky, kde s Vami podpíšu podhodnotený kontrakt na výstavbu Diela a počas realizácie požadujú svojvoľne preplácať rôzne dodatočné náklady. Táto taktika je častá, sú na nej postavené viaceré firmy aj u nás na Slovensku.

Každá správna firma Vám pri objasňovaní katalógovej ceny za dom zdôrazní, že táto cena je len orientačná. Prečo orientačná? Pretože na každú výstavbu pôsobí mnoho faktorov, ktoré môžu, ale aj nemusia dvíhať náklady. Napríklad taký pozemok môže byť problematický. Môže byť v kopci, vysoko nad úrovňou cesty, alebo hlboko pod úrovňou cesty, sypká pôda a podobne. Taktiež bez udania lokality pozemku nemôže firma počítať s dopravou na miesto výstavby.

Firma by mala počas jednania so zákazníkom objasniť z čoho sa cena skladá a špecifikovať štandard. Následne, v rámci spoločnej diskusie dochádza k úpravám súčastí budúceho domu a na základe zákazníkových požiadaviek a predstáv predloží firma ponuku šitú na mieru. Tak vzniká konečná cena.

Dôležité je, že táto fixná cena sa podpíše v zmluve – každá správna firma to takto robí. Ak sa po podpise mení cena, je to len a len z dôvodu dodatočných požiadaviek zákazníka, nikdy by to k tomu nemalo dochádzať svojvoľne či dokonca nátlakovo zo strany firmy.

Predsudok č.2: Obávate sa použitého materiálu?

Predovšetkým tí konzervatívnejší, zástancovia tehly, sa Vám vyjadria k montovaným domom kriticky, už len kvôli tomu, z akého materiálu sú montované domy stavané. Napokon sa možno začnete obávať o stabilitu domu z dôvodu napríklad počasia alebo poveternostných vplyvov. Ako príklad sa veľmi často zobrazujú nepekné príklady z USA.

My ale nie sme v USA!
Každý použitý materiál na Slovensku musí byť testovaný Technicko-skúšobným ústavom TaSUS, resp. podobnou autoritou v rámci EÚ. Materiály sa testujú a musia spĺňať ochranné normy a parametre, ktoré sú pre človeka na SVK bezpečné. Nemôžeme to vôbec porovnávať s USA, kde je neporovnateľne nižšia miera verejnej kontroly a regulácie. Prakticky to znamená, že hocikto tam môže zbúchať zopár dosák a nazvať to domom.

Na druhej strane oveľa dôležitejšie, ako samotné materiály, je kvalitné prevedenia výstavby. Od toho závisí životnosť domu najviac. Nájdu sa výnimky. Existujú určite ľudia čo vlastnia nekvalitne postavený montovaný dom. Ide o to, že za to najčastejšie nemôže technológia, ale ľudia, ktorí dom stavali! To isté môžeme povedať aj o murovanom či akomkoľvek dome. Nájdu sa ľudia čo majú veľmi zle postavený, nekvalitný murovaný dom. Sú teraz murované, alebo montované domy zlé? Nie. Kto tak hovorí, má voči jednému typu predsudky.

Každá technológia výstavby má svoje plusy a mínusy. Mínusy týchto technológií sa eliminujú rôznymi ochrannými systémami. Čiže technológia sama o sebe nie je nikdy úplne zlá. Ona jednoducho je. Za to, či budeme s danou technológiou spokojní alebo nie, sú zodpovední vždy len a len ľudia a ich schopnosť odrobiť kvalitnú a zodpovednú prácu pri výstavbe Vášho rodinného domu.

Predsudok č.3: Obávate sa toho, že sľúbená životnosť domov je polopravda?

U nemálo záujemcov vzniká otázka, či montovaný domček skutočne dokáže pretrvať garantovanú životnosť. Ak Vás nikto nepresvedčí o opaku, stále sa budete obávať nižšej životnosti. V tomto smere sa ozývajú stavitelia a majitelia murovaných domov s ich dôkazmi, že tieto materiály vydržia naozaj dlho (aj domy) stáť.

Keď si kúpite nové auto, určite si želáte aby ostalo ako nové čo možno najdlhšie. Ak budete dávať starostlivosť, budete pravidelne meniť olej a podobne, vydrží Vám auto naozaj dlho. A podobne je to aj s domami. Skrátka ak sa nebudete o dom starať, tak ho môžete mať postavený z akéhokoľvek materiálu. Kto mi v tomto smere neverí, stačí otvoriť internetový vyhľadávač a zadať kľúčové slová ako: „poškodený murovaný dom“, „pleseň v murovaných domoch“, „vlhnúce steny v murovanom dome“, „popraskané steny v murovaných domoch“ a podobne.

Predsudok č.4: Vonkajšie vplyvy a montovaný dom?

Vonkajšie vplyvy sú faktory, ktoré podľa niektorých dokážu narušiť štruktúru domu a vyvrátiť nejaké pozitíva, ktoré sa s montovanými domami spájajú. Hlodavce a hmyz? Uvažujete nad tým ako sa ten zver dostane vôbec dovnútra? Kto mi povie, že každý murovaný dom videl bez mravcov, či hmyzu? Všetko závisí od správne prevedenej výstavby – nie od materiálu.
Voda a oceľ? S obľubou vyčítaný parameter tohto materiálu. Hrdzavie? A čo taká tehla? Podmytie základov, vymytie malty? Alebo drevo a jeho kontakt s vodou?

Každý materiál má plusy a mínusy, no aj tu bol problém hrdzavenia vyriešený.
Strecha, obvodový plášť, izolácia proti vode – toto sú všetko systémy, ktorý tento materiál chránia. A čo taký oheň? Drevo tlie, ale čo taká rozpálená oceľ počas požiaru?

Treba si prezrieť vlastnosti ocele, z ktorej Vám budú dom stavať. Niektoré firmy majú takú oceľ, ktorá je dvojnásobne pozinkovaná a je súčasťou nehorľavej obvodovej steny, ktorá chráni oceľ pred kontaktom s ohňom.

 

Ako vidíte, mnoho vecí, rečí alebo názorov sa na prvý pohľad zdajú iné, ako by v skutočnosti mohli byť. Treba si skutočne uvedomiť, že medzi ľuďmi, ktorí sa Vám možno snažia poradiť, môžu byť zaujatí, jednostranní laici, ktorí vidia veci cez dojmy. Dajte priestor faktom a nie názorom. Pozriete sa na to reálnejšie.

Hľadať pomoc a pýtať sa na otázky odborníkov je tá najsprávnejšia cesta. Čo tak kontaktovať priamo firmu a spýtať sa? Alebo dáte na názor ľudí, ktorých identitu ani nepoznáte a možno v živote nevideli dom pri výstavbe? To by prinieslo viac škody ako úžitku.

Máte ešte nejaké otázky či obavy ohľadom montovaných domov?

Píšte dolu do komentárov. Radi Vám odpovieme.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: