10 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri stavbe nízkoenergetického domu

Pri stavbe nového nízkoenergetického domu je potrebné myslieť na nespočetné množstvo vecí.

Často sa potom stane, že ľudia ostanú zaskočení ich množstvom a zabudnú na mále, ale dôležité detaily. Nemusíte sa báť. Sme tu, aby sme Vám pomohli. Na základe našich skúseností  s výstavbou viac ako 620 nízkoenergetických – pasívnych domov, sme pre Vás v tíme 3M Dom zostavili tento zoznam.

Skôr, ako Vám povieme o 10 veciach, ktoré  by ste mali zvážiť pri stavbe vášho nového domova, máme tu pre Vás veľmi dôležitú radu:

Pridajte ruku k dielu

nízkoenergetický dom od 3M DomTým samozrejme nechceme povedať, že si máte obliecť monterky a makať na stavbe. Myslíme tým spoluprácu s firmou, ktorá Vám dom postaví. Ide predsa o Váš vysnený dom, v ktorom budete žiť so svojou rodinou.  Príklad –  Stavebné výkresy sú mapou domu a obsahujú všetky detaily. Podľa nich bude firma stavať. Je preto dôležité, aby ste si ich dôkladne prešli (osamote alebo so zástupcom firmy).

Predstavte si jednotlivé miestnosti. Ako ich budete používať? Ako budú zariadené? Ak si nebudete istý, pýtajte sa aj na tie najmenšie detaily. Nie všetko sa pravdepodobne bude dať zmeniť presne podľa vašich požiadaviek. Ak však uskutočníte niektoré dôležité zmeny ešte pred výstavbou, ušetrí Vám to kopec času a hlavne peňazí.

Je totiž oveľa nákladnejšie meniť niečo, čo je už postavené. Dotiahnite stavbu vášho nízkoenergetického domu do najmenších detailov a poraďte sa aj so zástupcom firmy, ktorý už pred vami pravdepodobne poradil tuctom ľudí a pozná všetky úskalia stavby domu.

1. Spínače a elektrické zásuvky

Kde budú umiestnené elektrické zásuvky a spínače svetiel v domácnosti? Premýšľajte napríklad aj o miestach pre vianočný stromček, akváriá a nástennú TV s plochou obrazovkou.

Chcete vianočné svetlá aj vonku? Nezabudnite sa na to spýtať. Existujú už aj domy, ktoré majú elektrické zásuvky inštalované napríklad v kúpeľňových skrinkách, takže už nikdy nebudete musieť odpojiť fén. Stavba nového domu vám umožní urobiť to hneď na prvýkrát. Je to vaša šanca myslieť na všetko!

interiér nízkoenergetického domu 3M Dom2. Práčovňa

Chcete mať práčovňu na prízemí alebo na poschodí so spálňami? Alebo budete mať práčku v kúpeľni? Chcete vstavané police alebo skrine? Chcete aj sušičku? Premýšľajte, kam dáte vašu práčka a sušičku, kde bude visieť suché oblečenie, kde budete žehliť a kam dáte žehliacu dosku. Kam dáte kôš na špinavé prádlo a kam umiestnite kôš na čisté a neožehlené?

3. Dostatočne široká chodba

Pekné široké chodby, aby ste sa po príchode domov cítili vítaný. Je úžasné, čo môže spraviť rozdiel o pár centimetrov! Pri plánovaní stavby nízkoenergetického domu zvážte, akú širokú chodbu chcete. Pamätajte si, že koľko miesta pridáte na chodbu, toľko budete musieť niekde ubrať. Priemerná šírka chodby je medzi 70 až 100 centimetrov. Tie väčšie začínajú okolo 1,5 metra.

4. Kanalizácia, ktorá funguje

Kanalizácia musí fungovať. Je to samozrejmosť… ale napriek tomu si o tom povieme. Opýtajte sa svojho staviteľa na ich dodávateľa potrubia. Prezrite si potrubie, keď dorazí na stavbu a preberte vaše obavy so staviteľom. Skontrolujte odtok počas stavebného procesu.

Aj doktor počas operácie najprv skontroluje, či všetko funguje tak ako má. Stavba domu je skvelý spôsob ako sa ubezpečiť, že infraštruktúra vášho domova funguje (a bude fungovať) bezchybne.

Ako vyzerá nízkoenergetický 3M dom z vnútra?5. Vonkajšie zásuvky a kohútiky

Aké zásuvky a kohútiky chcete vonku? Potrebujete zásuvku, alebo spínač svetiel pre vaše vianočné osvetlenie? Chcete ďalšiu hadicu na druhej strane dvora? Pripojiť plyn na zadnej terase pri grile? Poraďte sa so svojim staviteľom a uistite sa, že Váš dom bude vyhovovať vášmu životnému štýlu.

6. Výška stropu

Výška stropu robí pre otvorený pocit domova toľko, ako samotná výmera domu. Vyššie stropy ponúkajú nie len lepší pocit z domácnosti, ale aj viac možností pre umiestnenie okien a lepšie presvetlenie vášho domu. Poraďte sa so svojim staviteľom a nazrite do stavebných plánov.

Nízkoenergetický 3M dom a výhlad na terasu7. Dostatok úložného priestoru

Skontrolujte počet skríň a skriniek. Zvážte aj vstavané skrine. Nie len že sú mimoriadne funkčné, ale prinášajú pocit osobitosti. Plánujte mať v dome šatník?

 

Kam odložíte sezónne oblečenie? Kam dáte špinavú/čistú bielizeň? Už viete kam si vaše deti odložia svoje hračky? Zakomponujte odpovede na tieto otázky do svojho domu a ušetríte si neskôr množstvo stresu a peňazí.

 

8. Utrácajte s rozumom

Urobte si zoznam svojich priorít. Je biela kuchyňa nutnosť? Ste ochotní nainštalovať obklad sami? Aký typ podlahy chcete? Musíte nutne mať niekoľko presklených kuchynských skriniek? Rozdeľte svoj zoznam do troch stĺpcov. Stĺpec 1: musíte mať; Stĺpec 2: naozaj chcete; Stĺpec 3: bolo by pekné mať. Týmto spôsobom už viete, čo ste a čo nie ste ochotný obetovať.

Terasa nízkoenergetického domu od 3M Dom9. Izolácie

Ak potrebujete niekde ušetriť pri stavbe domu, rozhodne to nerobte pri izolácii. Izolácia je to, čo nás udržuje v lete v pohode a v zime v teple. Lepšia izolácia rovná sa chladnejšie leta, teplejšie zimy a nižšie účty za energie. Vo firme 3M Dom používame izolačný materiál, ktorý je aj zvukotesný. Vaše súkromie teda ostane chránené a vyhnete sa ruchom z okolia.

10. Dvere sa otvárajú správne

Prejdite sa počas výstavby vášho domu a uistite sa, že sa vaše dvere budú otvárať presne tak ako chcete. Pokiaľ ste už na „obhliadke“ skontrolujte aj rozmiestnenie spínačov svetiel. Dávajú zmysel?

 

obhliadka nízkoenergetického 3M domuMajstri z 3M Domu stavajú nízko-energetické/pasívne domy z oceľovej konštrukcie od roku 2001.
Na konte ich už majú cez 570 a vedia Vám zaručiť:

  • Kvalitný dom na kľúč za rozumnú cenu
  • Nízko-energetický, alebo pasívny dom, s nákladmi na energie od 20 do 60 eur mesačne-
  • 30 ročnú záruku na skelet a strechu domu

Príďte sa presvedčiť na vlastné oči, ako Majstri z 3M Domu pracujú. Prihláste sa na obhliadku oceľového domu od 3M Dom tu:

Obhliadka oceľového rodinného domu od 3M Dom

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: